11. dubna 2019

Nové auto. Vyplatí se splátky nebo vůz na operativní leasing?

Starý vůz vypověděl službu, přibyl vám nový přírůstek do rodiny anebo třeba jen toužíte vyzkoušet něco nového? Ať už je vaše motivace pro nákup nového auta jakákoli, budete na něj potřebovat peníze. Pokud je máte, není o čem diskutovat. Jestli ale nějaká ta koruna chybí, je čas zamyslet se, jak si můžete vypomoct nějakou tou formou splátek.

Variant je hned několik. Prodejci většinou požadují akontaci, tedy platbu předem, kterou můžete pokrýt vaším starým automobilem na protiúčet, vlastní hotovostí anebo kombinací obojího.

Auto na protiúčet?

Zpravidla ale platí, že sami byste své staré auto prodali za vyšší částku, než vám bazar uzná jako protihodnotu. Pokud tedy plánujete staré auto za nové vyměnit, pokuste se nejdřív svou ojetinu prodat sami. Ať už napřímo zájemci, anebo v autobazaru.

Dalším krokem je vybrat si tu správnou formu splácení nového auta. Na trhu můžeme najít různé úvěrové produkty. Jak fungují?

Koupit nebo pronajmout

Zvolit můžete klasický finanční leasing. To znamená, že auto stále vlastní leasingová společnost a vaše bude až po úplném zaplacení. V podstatě si ho kupujete postupně. To pak ale také znamená, že leasingový klient se majitelem vozu stane až po doplacení smlouvy a zaplacení zůstatkové hodnoty vozu. U některých společností však auto slouží jako zástava úvěru, a proto je velký technický průkaz po dobu splácení uložen u úvěrující společnosti.

Finanční leasing navíc počítá s tím, že za každou změnu smlouvy či změnu splácení musí klient zpravidla platit několikatisícový poplatek. Včetně předčasného splacení, které ovšem všechny společnosti neumožňují.


Finanční leasing navíc počítá s tím, že za každou změnu smlouvy či změnu splácení musí klient zpravidla platit několikatisícový poplatek.

Také užívání vozidla dalšími řidiči vyjma nejbližších příbuzných provází určitá omezení. Zpravidla musí takové půjčení vozu písemně povolit leasingová společnost. A některé si mohou rovněž klást podmínku, že je třeba mít k zakoupenému autu sjednáno vedle povinného ručení i havarijní pojištění.

Pokud máte rádi častou změnu, můžete zvolit trochu jiný způsob „nákupu“ auta na splátky, a to operativní leasing. Jde o jakýsi pronájem auta na určitou dobu. Pak auto vrátíte a vezmete si do pronájmu nové.

Operativní leasing seženete nejlevněji kolem 4 tisíc korun měsíčně, například u malých modelů vozů Škoda nebo Kia. Za Mazdu pak zaplatíte zhruba dvojnásobek a větší Ford vás může vyjít třeba na 13 tisíc korun.
I v tomto případě ale musíte respektovat určitá pravidla.

Ne všechny nabídky navíc zahrnují plný servis a v ceně jsou jen pravidelné povinné prohlídky. Nebo mají vyšší spoluúčast u havarijního pojištění a sami si musíte dokoupit dálniční známku. Různé je také omezení počtu najetých kilometrů, a když limit překročíte, budete při konečném vyúčtování doplácet za každý kilometr navíc.

A stejně jako u leasingu platí, že vaše pronajaté auto nemůžete půjčit jen tak někomu a je lepší si vyžádat individuální souhlas.

Financování úvěrem

Pokud se poohlížíte po nové ojetině, prodejce vám může nabídnout možnost financování zprostředkovaného přímo autobazarem. A tady byste měli být obzvlášť obezřetní. Některé bazary nabízí nejen nevýhodné úvěry, ale i další služby, které buď nepotřebujete, anebo byste je jinde sjednali s daleko lepšími podmínkami.

Nejméně omezení a nástrah pak čeká klienta, který si auto koupí za hotové peníze. K takovému účelu si můžete vzít půjčku. Úrokové sazby se od těch leasingových příliš často neliší a auto je hned vaše. Odpadají tedy omezení týkající se vydání technického průkazu, limitu najetých kilometrů nebo půjčování vozidla.  

Půjčku na nákup automobilu si můžete vyřídit i v klidu doma bez papírování třeba na Zonky.cz. Úroky začínají už na 3,99 procenta a peníze můžete mít na kontě už za pár minut.

Sdílet článek