Časté dotazy, když si chcete půjčit

  1. Před půjčkou

  2. V průběhu půjčky

  3. Obecně o půjčce na Zonkym (i jinde)

  4. Když si chcete zlevnit (refinancovat)

Proč si půjčit na Zonkym a ne v bance?

Proč si půjčit na Zonky místo v bance?
  1. Půjčíte si od lidí, jako jste vy.
  2. Je to nevyhnutelně levnější než u banky.
  3. Jsme příjemní. A jestli ne, dáme vám naši službu bez poplatku..
  4. Jsme transparentní. Vše vám vysvětlíme, nic neskrýváme - včetně výše odměny za naši práci.
  5. Chápeme, že lidský život není nalinkovaný podle pravítka. Půjčku můžete kdykoliv zdarma splatit, když se vám bude dařit. Když se naopak dostanete do problémů, domluvíme se, jak situaci řešit.

Banky nabízejí i dobrým klientům sazby, které neodrážejí jejich rizikovost. Hodně spolehlivých klientů s příkladnou kreditní historií dostane u banky neadekvátně vysoký úrok. Banky totiž musejí pokrýt náklady na vlastní provoz a vysoká zisková očekávání. Své klienty ale hodnotí podle zastaralých pravidel. Nevšimly si, že se společnost proměňuje, že lidé střídají častěji zaměstnání, cestují a plní si sny.

Na Zonkym koukáme na lidi jinak. Stejně jako další P2P služby v zahraničí chápeme, že na lidi nelze nahlížet pouze optikou sociodemografických údajů. Vidíme víc. Ptáme se, kdo jsou ti, co si u nás půjčují. Jaký mají příběh. Pracujeme s daty ze sociálních sítí a studujeme reference z jiných služeb. To vše pro to, abychom našli souvislosti tam, kde je banka nevidí, lépe odhadli rizikovost a mohli nabídnout lepší úrok. Na Zonkym půjčujeme za úrok od 3,99 % p.a..

Nahoru

Na co si mohu půjčit?

Na Zonky poskytujeme bezúčelové hotovostní úvěry, můžete si tedy půjčit na cokoliv. Můžete si půjčit na úplně normální věci, které někdy v životě řeší každý: vybavení domácnosti, nové auto, studium, nové zuby nebo refinancování staré půjčky. Lidé vám půjčí i na věci, na které banka nepůjčuje, nebo by půjčila za nesmyslně vysoký úrok. Investoři se už složili na nahrávací studio, 3D tiskárnu nebo vývoj robota s umělou inteligencí.

Nahoru

Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?

Půjčujeme od 20 000 do 750 000 Kč. Sami si zvolíte, jak dlouho budete chtít svoji půjčku splácet. Může to být 6 měsíců až 7 let. Úplně v klidu.

Nahoru

Co potřebuji, abych si mohl/mohla půjčit na Zonkym?

Jste občané České republiky nebo tu máte trvalý pobyt, vlastníte bankovní účet a je vám víc než 18 let? V tom případě splňujete naše základní podmínky.

Dál budete potřebovat:

NAHRÁT DOKLADY Abyste měli jistotu, že ve službě nikdo nepoužívá vaši identitu, nahrajete do zabezpečeného systému dva doklady: občanský průkaz a druhý doklad (cestovní pas, řidičský průkaz, zbrojní průkaz, rodný list nebo kartičku pojištěnce). Vaše doklady zkontrolujeme online, až si budete říkat o půjčku.

DOLOŽIT PŘÍJMY Nejlepším způsobem, jak to udělat, je poslat kompletní nijak neupravené bankovní výpisy za poslední tři měsíce. Bankovní výpisy získáte u většiny bank online ze svého internetového bankovnictví. Návod, jak výpisy stáhnout, najdete zde. (Pokud si nebudete vědět rady, s klidem zavolejte na 800 449 999 nebo pošlete mail na info@zonky.cz, rádi vám pomůžeme.) Příjmy ověřujeme i tak, že zavoláme k vám do zaměstnání. Všechny vaše osobní údaje jsou přísně důvěrné a tak s nimi taky zacházíme. Ve službě navíc můžete vystupovat zcela anonymně.

Nahoru

Jaké další doklady mohu potřebovat?

Abychom vám mohli nabídnout co nejlepší úrok, můžeme si od vás vyžádat i další doklady, které ověří vaší schopnost splácet půjčku. Mezi tyto doklady patří výpisy z bankovních účtů, potvrzení o výši příjmů vyplněné od zaměstnavatele, doložení příjmů z podnikání (daňové přiznání) případně jiné (důchodový výměr, výměr výsluhového příspěvku, výměr rodičovské, rozhodnutí o alimentech, rozhodnutí o přiznání odměny pěstouna, dokument o doplacení úvěru, nájemní smlouvy).

V některých případech si od vás můžeme vyžádat i další dokumenty, jako jsou fotografie projektu, projektová dokumentace, zdravotní dokumentace, soudní rozhodnutí.

Nahoru

Můžu si půjčit u Zonkyho, když jsem cizinec?

Ano, pokud máte v ČR trvalý pobyt (nestačí dočasný). Kromě dokladu o trvalém pobytu si připravte doklad totožnosti. Dále potřebujete svůj vlastní český bankovní účet. Platí pro občany EU a Ukrajiny.

Nahoru

Půjčujete všem?

Rádi bychom půjčovali všem, kdo půjčku potřebují. Přesto existují hranice, za které nechodíme příliš často. Zpravidla nedokážeme půjčit lidem v insolvenci nebo v exekuci nebo lidem, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní a nemají ani jiné doložitelné příjmy. Naším opatrným přístupem chráníme peníze lidí, kteří na Zonkym půjčují. A zároveň se snažíme chránit i lidi, o kterých si myslíme, že by se u nich další půjčkou roztočila dluhová spirála. Pokud si myslíte, že byste mohli být komplikovanější případ, ozvěte se. Před nikým nezavíráme dveře dopředu.

Nahoru

Půjčíte mi, když mám záznam v registrech?

To, že je někdo v registrech, ještě nemusí nic znamenat. V registrech je totiž každý, kdo si někdy vzal nějakou půjčku. Jde o to, nemít v nich negativní záznamy – tedy pravidelně splácet půjčky, včas platit účty za telefon nebo plyn. Jinými slovy z registrů se dá vyčíst to, jakou máte platební morálku.

Prohřešky v registrech

Pokud jste někdy zapomněli poslat splátku včas, dokážeme to pochopit. Umíme půjčit i lidem, kteří měli v minulosti exekuci nebo insolvenci, ale dnes už mají vše řádně vyrovnáno. Pokud ale v registrech uvidíme, že splácení svých závazků neberete moc vážně, nedokážeme vám připravit rozumnou nabídku.

Nahoru

Půjčíte mi, když jsem v insolvenci?

Lidem v insolvenci půjčit nemůžeme. Člověk, který u soudu získal možnost oddlužení (insolvence), má po dobu 5 let ponecháno jen životní minimum a jakékoliv příjmy nad toto životní minimum jdou na oddlužení. Laicky řečeno by mu tedy insolvence spolkla i případnou půjčku.

Pokud jste měli insolvenci před 5 a více lety a od té doby „sekáte latinu“, pokusíme se připravit vám férovou nabídku.

Nahoru

Půjčíte mi, když mám exekuce?

Půjčit lidem v exekucích je komplikované. Pokud jste se s exekucí již vypořádali a od té doby „sekáte latinu“, pokusíme se připravit vám férovou nabídku. Zonky ale zajímá, proč jste se do exekuce dostal. Nečekaná životní událost není totéž co marnotratnost. Pokud je důvodem třeba zapomenutá pokuta od dopravních podniků nebo vás do dluhů přivedl bývalý manžel gambler, rádi se na to podíváme a zkusíme vymyslet řešení.

Pokud jste se s exekucí vypořádali před 5 a více lety a od té doby „sekáte latinu“, pokusíme se připravit vám férovou nabídku.

Nahoru

Jaký úrok mohu získat a jak jej určujete?

Úrok na Zonkym se pohybuje v rozmezí od 3,99 % p.a. do 19,99 % p.a.. Pokud si chcete na Zonkym půjčit, musíte nejprve vyplnit poptávku a říct nám o sobě všechno, co považujete za důležité. Čím víc toho o vás budeme vědět, tím spíš vám dokážeme připravit nabídku s férovým úrokem.

Přehled ratingů a úroků na Zonkym:

Proč si půjčit na Zonky místo v bance?

Výši úroku vaší půjčky nastavíme podle ratingu. To jsou písmena od A do D, kterými označíme vaši půjčku na Tržišti. Za nimi je složitý výpočet, díky kterému odhadujeme, jak moc vám splátky zasáhnou do života a jak velké je riziko, že půjčené peníze nevrátíte. Čím vyšší je pro investory riziko, tím vyšší z toho pro vás vyplývají úroky. Rating je důležitou informací pro investora. Může se podle něj orientovat, aniž bychom mu o vás museli dávat citlivé informace.

Nahoru

Jak nahraji doklady na Zonky?

Vyplňujete-li svoji poptávku po půjčce na počítači s webkamerou, využijte této možnosti a kamerou je vyfoťte. Pokud váš počítač webkameru nemá, doklady vyfoťte jednoduše pomocí fotoaparátu na svém telefonu a vložte do formuláře. Nebo nám je můžete rovnou z telefonu poslat na e-mail doklady@zonky.cz My už vše zařídíme.

DEJTE SI POZOR, aby byly doklady dostatečně osvětlené kvůli čitelnosti údajů. Nezačerňujte ani nezakrývejte žádné údaje, zároveň foťte doklad celý i s okraji. Dodáním kompletní dokumentace zkrátíte čas, kdy stihneme půjčku vyřídit.

Nahoru

Řekl/a jsem si o půjčku. Co se stane teď?

MUSÍME TO SPOČÍTAT

Pokud máme všechny údaje, trvá nám 1 - 2 pracovní dny projít všechno, co jste nám o sobě řekli. Naši riskaři vytvoří nabídku šitou na míru právě vám. Tu můžete, nebo nemusíte přijmout. Nic za ni neplatíte a až do podpisu smlouvy je všechno zcela nezávazné.

PODEPISUJETE SMLOUVU

Nejprve spolu podepíšeme smlouvu – tedy ne fyzicky, ale přes SMS kód. Ten vám přijde na mobil v případě, že s naší nabídkou budete souhlasit a rozhodnete se smlouvu podepsat. Unikátní kód jednoduše přepíšete do vaší poptávky a tím je smlouva podepsaná. V klidu.

PÍŠETE PŘÍBĚH

Pak sepíšete svůj příběh pro investory. Prostě jim napište, na co a proč si půjčujete nebo kam by vás půjčka měla posunout. Je jen na vás, jaká slova zvolíte a jak budete chtít investory zaujmout. Text nemusí být nijak konkrétní, ale říkejte v něm vždy pravdu. Služba Zonky stojí na důvěře.

JSTE NA TRŽIŠTI

Příběh vystavíte na místě, kterému říkáme Tržiště. Přesně jako na tržišti to tam funguje. Investoři si podle příběhů vybírají, kam vloží své prostředky, a vy můžete online sledovat, jak se na vaši půjčku skládají.

INVESTOŘI SE SKLÁDAJÍ

Na Tržišti zůstane vaše půjčka vystavená maximálně 2 dny. Investoři mají často doplňující otázky (najdete je ve zprávách u detailu vaší půjčky, v tzv. notifikacích), tak jim nezapomeňte odpovídat. Podpoříte tím svoji důvěryhodnost a rychlejší zafinancování půjčky.

MŮŽU SVŮJ PŘÍBĚH MĚNIT NA TRŽIŠTI?

Svůj příběh můžete upravovat, i když už jste ho vyvěsili na Tržiště. Ze zkušenosti ale víme, že měnící se příběhy nebudí důvěru a investoři je podporují méně. Příběh si tedy dobře promyslete a na Tržiště pošlete konečnou verzi. Zvýšíte tím pravděpodobnost rychlého financování.

CO SE STANE, KDYŽ TO INVESTOŘI NEZAFINANCUJÍ

Pokud se dost investorů nenajde, nevěšte hlavu. Zbytek peněz vám po dvou dnech poskytne přímo Zonky investor. Naprostá většina příběhů se ale zainvestuje sama během prvního dne.

Nahoru

Kdo jsou lidé, kteří do mé půjčky investují?

Jsou to lidé jako vy. Šetří peníze a nechtějí je nechávat na účtu v bance, proto je s radostí půjčují vám, obyčejným lidem. Pokud od lidí získáte většinu peněz, ale k zafinancování celé půjčky ještě trocha chybí, může půjčku ke šťastnému konci posunout Zonky investor.

Nahoru

Kolik se toho o mně dozvědí lidé, kteří do mě budou investovat?

Jen tolik, kolik potřebují, aby se mohli odpovědně rozhodnout o svých penězích. Ve službě vystupujete zcela anonymně. Zonky veškeré údaje o vaší osobě drží v tajnosti. Co investoři uvidí?

Informace o půjčce

INFORMACE O PŮJČCE

Výše půjčky, úrok, délka splácení a počet lidí, kteří se vás už rozhodli podpořit, to jsou základní informace, které jsou u vaší půjčky vidět.

RATING VAŠÍ PŮJČKY

Vaši investoři nemusejí vědět, jak se jmenujete, kde bydlíte nebo kolik máte dětí. Na to vše se vás sice zeptáme, pak ale informace zahrneme do složitého výpočtu a na konci půjčku označíme písmenem od A do D. Tomuto písmenu říkáme rating. Říká investorovi, jak velké je podle našeho kvalifikovaného odhadu riziko, že můžete mít problémy se splácením.

OVĚŘENÍ PŘÍJMŮ

Službě Zonky při půjčování sdělujete své příjmy. My je ověříme a to, že je váš příjem skutečně takový, jaký jste nám řekli, pak na Tržišti ukážeme investorům značkou u vašeho příběhu. Ověřený příjem dává investorům i nám větší jistotu, že jsme riziko odhadli správně. Výši vašich příjmů nikdy nikomu nesdělujeme.

OVĚŘENÍ V REGISTRECH

V registrech si finanční i nefinanční instituce vyměňují informace o tom, jak jejich klienti splácejí své závazky. Je to další z důležitých informací, které investorům pomáhají při rozhodování.

Nahoru

Jak dlouho bude trvat, než mi přijdou peníze na účet?

10 minut
O půjčku si řeknete online, trvat vám to bude zhruba 10 minut.

1-2 pracovní dny
Naši kolegové-riskaři potřebují čas, aby spočítali nabídku. Zabere jim to obvykle 1-2 pracovní dny.

2 dny
Vaše půjčka je na Tržišti vystavená maximálně 2 dny. Půjčky bývají často zainvestované i rychleji, u nižších částek to trvá třeba jen několik minut. Jakmile se sejde celá částka, odesíláme vám peníze na účet. Počítejte s tím, že převod peněz obvykle zabere 1 - 2 dny.

Nejdelší varianta je investování 2 dny plus převod na váš účet 2 dny. To znamená, že nejdéle za 5 dní od první chvíle, kdy jste k nám přišli, máte peníze na účtu.

Za naši práci platíte až ve chvíli, kdy vám posíláme peníze (částku vám s dovolením ponížíme o 2 %, to je naše férová odměna).

Nahoru

Mohu si nějak vyjednat snížení úroku, který mi byl přes Zonkyho nabídnut?

Můžete. Pokud se vám nabízený úrok nelíbí, ozvěte se nám na info@zonky.cz, nebo zavolejte na +420 800 449 999. Je možné, že jsme přehlédli nějaké podstatné pozitivní informace o vás nebo že jste nám o sobě zapomněli říct něco, co by vám úrok mohlo snížit. V bance se na vás koukají výhradně statistickým pohledem.

Na Zonkym na vás při tvorbě úroku koukáme jako na člověka, ne jen jako na statistiku. Zajímají nás pracovní reference, hodnocení na sociálních sítích, jaké služby využíváte rádi a jaké jsou vaše zvyklosti. Do počítání úroku nám všechny tyto informace vstupují a mohou ho ovlivnit. Proto čím více nám o sobě povíte, tím spíše vám nabídneme úrok, s jakým budete spokojeni.

Nahoru

Kde přesně o sobě můžu napsat všechno, co považuji za důležité?

Až v průběhu registrace narazíte na toto pole, rozepište se o sobě. Všechno, co jste dokázali, co vás baví, v čem jste dobří, vám může snížit úrok u půjčky.

Informace o půjčce Nahoru

Dostal/a jsem od vás nabídku, ale nakonec bych si potřeboval/a půjčit o trochu víc. Co teď?

Je to jednoduché. Přimo v nabídce si sami můžete výši půjčky nebo výšky splátky ještě trochu upravit. Úrok zůstane stejný. Klikněte na Zonkyho obrázek v pravém horním rohu. Pohybem s táhly si pak podmínky můžete upravit podle libosti.

Informace o půjčce Nahoru

Co když dostanu lepší nabídku jinde?

Dobře pro vás! Mohlo se stát, že jsme přehlédli nějaké podstatné pozitivní informace o vás nebo jste nám je zapomněli říct. Určitě se nám ozvěte na info@zonky.cz nebo telefonicky na +420 800 449 999.

A pokud jste se již pro nabídku jinde rozhodli, dejte si pozor na některé nekalé praktiky, se kterými se můžete setkat. Smlouvu, kterou podepisujete, vždy důkladně prostudujte. Půjčka je vztah na několik dalších let, proto se vyplatí zjistit si dobře všechny podmínky. Reálná cena, kterou zaplatíte za půjčku, se od nabízeného úroku může významně lišit. Častými komplikacemi jsou skryté poplatky, sankce nebo složité formulace ve smlouvě.

Nahoru

Jak budu investorům posílat splátky?

Tuto práci za vás udělá Zonky. Splátku pošlete Zonkymu bankovním převodem na číslo účtu 2020010045/6000 a my ji rozdělíme mezi vaše investory a postaráme se o to, aby peníze dostali na svůj účet.

Nahoru

Můžu půjčku splatit předčasně?

Ano, samozřejmě, úplně s klidem. Nemusíte nikoho o nic žádat ani vyplňovat složité formuláře. Na Zonkym stačí pár kliků myší. Máte na účtu přebytečné finance a chcete jimi splatit část půjčky? Pošlete nám vyšší splátku a my vaši půjčku automaticky přepočítáme. Za předčasné splacení neplatíte žádné poplatky, jednodušší to být nemůže.

Nahoru

Co když zapomenu zaplatit včas?

Záleží na tom, jak dlouho jste své investory nechal/a čekat. Lidé nejsou stroje a občas zapomenou. Počítáme s tím a včas se vám připomeneme e-mailem i SMS. Pokud se s platbou opozdíte, jsme oprávněni vám naúčtovat náklady, které účelně vynaložíme na vymáhání vaší pohledávky a smluvní pokutu ve výši 500 Kč. V případě, že je dlužná částka nižší než 500 Kč, můžeme účtovat smluvní pokutu ve výši dlužné částky. Nezaplatíte-li 2 měsíční splátky po sobě nebo 1 splátku déle než 3 měsíce, budeme nuceni po vás chtít, abyste vrátil/a celou dosud nesplacenou jistinu včetně dlužného úroku a případných jiných plateb (např. smluvních pokut), které jste již měl/a zaplatit. Jedná se o tzv. zesplatnění. V případě, že budeme nuceni váš úvěr zesplatnit, jsme oprávněni vám naúčtovat jednorázovou smluvní pokutu ve výši 3 % z nesplacené jistiny včetně dlužného úroku a úrok z prodlení ve výši dle platného nařízení vlády. Ke dni vystavení předsmluvního formuláře je tento úrok 8,50 % p.a. Více informací na www.cnb.cz. Informaci o tom, že nesplácíte řádně, můžeme zaslat i do databází Solus a NRKI. Současně jsme oprávněni vám jakoukoli sankci neúčtovat nebo neúčtovat v plné výši. Sankce účtujeme zejména v případě, že nás o zpoždění platby neinformujete. Důvodem pro jejich nenaúčtování pak může být zejména situace, kdy odešlete alespoň část platby, jsme s vámi v kontaktu a ke zpoždění došlo z objektivních, doložitelných důvodů.

Nahoru

Kolik mě bude stát půjčit si se Zonkym?

Jednoduše řečeno úrok (ten platíte investorům v průběhu splácení půjčky) a jednorázový poplatek. Poplatek je 2 % z půjčené částky a zaplatíte ho Zonkymu za to, že vám spočítal nabídku, našel pro vaši půjčku investory, řeší papírování a rozděluje vaši splátku mezi investory.
A to je všechno. Navždycky. Nemusíte se bát žádných nečekaných poplatků v průběhu půjčky, skrytých podpásovek nebo poplatků za dobrý den”.

Cena naší práce Nahoru

Co je RPSN a jak se počítá?

RPSN je údaj, který je ze zákona součástí každé nabídky půjčky. Jde o procento z dlužné částky, kterou zaplatíte za 1 rok půjčky. Do RPSN se započítává nejen úrok, ale i další poplatky a výdaje spojené s půjčkou. RPSN vám dobře ukáže výhodnost či nevýhodnost půjčky. Srovnávejte tedy nabídky spíše podle RPSN než podle nabízeného úroku. RPSN na Zonkym zahrnuje úrok a jeden jediný poplatek za využití služby (2 % z půjčené částky). Nikdy nic dalšího.

Nahoru

Na co si dát pozor, když se rozhoduji, kde si půjčím?

1. MARKETINGOVÉ SAZBY MŮŽOU BÝT JINÉ NEŽ REÁLNÁ CENA PŮJČKY

Před podpisem smlouvy si vždy pozorně přečtěte takzvaný předsmluvní formulář. Jsou tam přehledně popsány základní podmínky vaší půjčky včetně úroku a RPSN. Úrok, který vidíte na reklamních materiálech, je často lákadlo, na které ve skutečnosti dosáhne jen zanedbatelný počet žadatelů o půjčku. Reálná cena půjčky může být navíc maskovaná za různé poplatky, kterých si při podepisování smlouvy nemusíte všimnout. To, že nakonec můžete zaplatit o desítky tisíc víc, se dozvíte jen podrobným studiem smlouvy. Často až ve chvíli, kdy už jste strávili se získáním nabídky spoustu času. Mezi tyto poplatky patří například poplatky za uzavření smlouvy nebo poplatky za správu úvěru. Proto vždy bedlivě sledujte Roční Procentní Sazbu Nákladů (RPSN), započítává se do ní nejen úrok, ale i další poplatky a výdaje spojené s půjčkou.

2. SANKCE

Každému se v životě může přihodit něco neočekávaného. Věštit budoucnost nikdo neumíme, ale kdyby nastala situace, že nebudete moci splácet, je potřeba vědět, co se bude dít. Když někdo přestane splácet svou půjčku, přichází druhá strana o peníze i důvěru. Každý se snaží před tímto rizikem uchránit, proto jsou v každé smlouvě zakotvené podmínky, které definují, co se v takovém případě děje. U nás jsou to tyto úvěrové podmínky. Existují ale i finanční instituce, které vám dají zdánlivě atraktivní nabídku, i když vědí, že ji nebudete schopni splácet. Spoléhají na to, že na vás v případě nesplácení vymohou majetek v exekucích.

3. MALÉ PÍSMO

Poměrně známá praktika, jak vás přimět se nevědomky k něčemu zavázat. Pokud se drobné písmo ve smlouvě vyskytuje, vždy zbystřete, často jsou tam ukryty klíčové informace. Na Zonkym žádné malé písmo ve smlouvách nenajdete a cokoliv vám na požádání vysvětlíme. Máte-li nějaké pochybnosti, ozvěte se nám na info@zonky.cz nebo tel. +420 800449999, rádi vám vše vysvětlíme.

Nahoru

Jsou moje data v bezpečí?

Bezpečnost bereme maximálně vážně, na vytváření systému a jeho neustálém vylepšování pracujeme s odborníky, kteří mají zkušenosti se zabezpečováním velkých bankovních systémů. S velkou opatrností pracujeme i s citlivými údaji, ke kterým se z povahy naší práce dostaneme. Všechny informace, které nám sdělíte, považujeme za důvěrné a tak s nimi také zacházíme. Zároveň jsme registrovaní u Úřadu pro ochranu osobních údajů, takže se řídíme pravidly upravenými zákonem o ochraně osobních údajů č. 101/2000 Sb.

Nahoru

Na čem vydělává Zonky?

Zonky vydělává na tom, že propojuje lidi, kteří si potřebují půjčit, s lidmi, kteří chtějí do půjček investovat.

U zájemců o půjčku ověřujeme jejich schopnost splácet. Zajišťujeme rozesílání splátek jednotlivým investorům. Když se někdo zpozdí se splátkou, tak ho na to upozorníme - napřed jemně, později důrazněji. To je práce, za kterou nám platíte. Kolik to stojí? Lidé, kterým pomáháme s půjčkou, platí jednorázově 2 % z vypůjčené částky (u stotisícové půjčky to tedy jsou 2 tisíce korun).

Investor za možnost investovat přes Zonky platí podle toho, do kterých půjček chce investovat, od 0,2 % až do 5 % ročně z proinvestované částky. Jde o častý model služeb sdílené ekonomiky - fungují tak nejen P2P platformy ve světě, ale i služby jako TaskRabbit pro přímou směnu práce nebo AirBnB pro zprostředkování ubytování mezi lidmi.

Nahoru

Kdo za Zonkym stojí?

Službu Zonky provozuje firma Zonky s.r.o., která má registraci u České národní banky. Jediným společníkem Zonky s.r.o. je společnost Home Credit International, a.s., která patří do skupiny PPF.

Nahoru

Kdo dohlíží na to, že dodržujete vše, co máte?

Příslušným orgánem dohledu je Česká národní banka se sídlem Na Příkopě 28, 115 03 Praha 1, IČO: 48136450.

Nahoru

Je možné řešit případné spory z úvěrové smlouvy i mimosoudní cestou?

Pokud budete chtít, můžete se obrátit na finančního arbitra, IČO: 72546522, Legerova 69, 110 00 Praha 1, www.finarbitr.cz.

Nahoru

Jak je to s radou podle § 85 zákona o spotřebitelském úvěru, poskytujete ji?

Rádi vám se vším poradíme, ale „radu“ podle toho jak ji popisuje ustanovení §85 zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru neposkytujeme.

Nahoru

Jak je vlastně možné, že refinancováním ušetřím? Dlužím přece pořád tu stejnou částku, vy zaplatíte úrok za mě?

Na Zonky ušetříte, protože vám s největší pravděpodobností nabídneme nižší úrok, než jste platil/a doposud. Ten určuje tzv. cenu půjčky. Díky nižšímu úroku se vám buď zkrátí délka splácení a vy tím ušetříte na sumě, kterou za půjčku ve finále zaplatíte, nebo si naopak ponecháte původní délku splácení a snížíte si výši měsíční splátky.

Nahoru

Jak moc je celý proces refinancování složitý? Co všechno obnáší převést mou půjčku na Zonky?

Refinancování u Zonky je snadné. A dost podobné, jako když od nás chcete novou půjčku. Sednete si k internetu, zadáte poptávku, vložíte základní dokumenty a my vám nabídneme úrok. Když se domluvíme, vložíte příběh na Tržiště. A pak už jen sledujete, jak se investoři na vaši poptávku skládají. Často během pár minut. Rozdíl oproti nové půjčce je pouze v tom, že nám po splacení té původní, kterou si u nás zlevníte, pošlete potvrzení o jejím zaplacení. Banky si informace o refinancování předávají samy, my dáváme přednost komunikaci napřímo s klientem.

Nahoru

Když úvěr budu refinancovat u vás, znamená to, že bance, která mi dala původní půjčku, už nic nedlužím?

Pokud svou půjčku refinancujete u Zonkyho, stačí ji ve vaší bance doplatit, a tím zaniknou i závazky, které jsou s ní spojené.

Nahoru

Můžu refinancovat více půjček zároveň? A třeba je sloučit do jedné u Zonkyho?

Samozřejmě. Sloučení půjček, neboli tzv. refinancování s konsolidací, je dokonce jedna z nejlepších cest, jak ušetřit na měsíčních splátkách a snížit si celkové měsíční náklady. Navíc tím dlouhodobě ušetříte i na celkové ceně půjčky.

Nahoru

Můžu na Zonky refinancovat i mikropůjčky?

Obecně řečeno ano. Ale každou poptávku posuzujeme individuálně. Při jejím vyplňování nám prosím co nejblíže popište vaší situaci, všechny vaše závazky a pak to společně projdeme, abychom mohli posoudit vaše finanční možnosti.

Nahoru

Je něco, co refinancovat nejde?

Refinancovat můžete půjčky a další finanční produkty, jejichž výše nepřekročí 750 000 Kč. Taky si u nás nemůžete nastavit větší délku splácení než 84 měsíců.

Nahoru

Jaký je přesný postup refinancování u vás na Zonky?

Vyplníte si online náš poptávkový formulář, kam sepíšete, které finanční produkty u nás chcete refinancovat. My vám připravíme nabídku (výše úroku, měsíční splátky, dobu splácení) na míru. Pokud s nabídkou budete souhlasit, stačí už jen sepsat váš příběh pro investory (kolik chcete půjčit, proč, co se chystáte s penězi dělat apod.) a vystavit ho na Tržiště půjček. Tam samozřejmě vystupujete anonymně, pod přezdívkou, jakou si sami vyberete. Na Tržišti si investoři vybírají, na které poptávky přihodí peníze. No a v momentě, kdy se na vaši půjčku složí dostatečný počet lidí, odchází vám peníze na účet. Z těchto finančních prostředků si následně doplatíte vaše závazky jinde. Až půjčky ukončíte, pošlete nám potvrzení na doklady@zonky.cz.

Nahoru

Co mám udělat, když mi od vás přijdou peníze na účet?

Pak už jednoduše splatíte původní úvěr v bance a do 30 dnů nám na email doklady@zonky.cz pošlete potvrzení. To vám automaticky zašle vaše původní banka.

Nahoru

Co když budu chtít refinancovat a investoři se na mojí půjčku nakonec nesloží?

Ihned se vám ozveme a najdeme ideální řešení.

Nahoru

Co všechno můžu refinancovat?

Refinancovat můžete půjčky a další finanční produkty, jejichž výše nepřekročí 750 000 Kč. A také nenabízíme délku splácení větší než 84 měsíců.

Nahoru

Co budu potřebovat, abych mohl refinancovat?

Vyplnit poptávku, dva doklady totožnosti, výpisy z účtu, na který vám chodí výplata nebo příjmy za poslední tři měsíce, a po splacení refinancovaných produktů nám o tom zaslat potvrzení.

Nahoru

Pošlete za mě peníze do banky?

Ve chvíli, kdy se lidé složí na vaši půjčku, odcházejí peníze na váš účet. Vy je pak pošlete na účet, který vám banka přidělila pro splacení úvěru.

Nahoru

Do kdy musím dodat doklady z bank o doplacení původních půjček, kreditek atd.?

Potvrzení nám prosím zašlete nejpozději do 30 dnů od doplacení. U kreditek se někdy na doklady z banky čeká déle, ale když budeme vědět, že refinancujete právě kreditní kartu, samozřejmě počkáme, než vám banka potvrzení o doplacení vydá.

Nahoru

Musí podepsat smlouvu manžel/manželka?

Nemusí. Jsme lidi, ne banka.

Nahoru

Kdy začnu platit nižší splátku na Zonky?

Jakmile bude vaše stará půjčka refinancována. Jak píšeme výše, jakmile se na vás investoři složí, druhý den máte peníze na účtu. Hned další měsíc už tedy platíte nižší splátku. Čím dříve si u nás zadáte poptávku, tím líp.

Nahoru

Co když chci teď refinancovat 250 000 Kč a za půl roku si budu chtít půjčit na auto, půjde to?

Všechny poptávky posuzujeme individuálně, takže na to obecná odpověď není. Ale jsme lidi, ne banka, takže chápeme, že vaše přání a potřeby se průběžně mění. Zkrátka nám v takovém případě napište nebo zavolejte a zkusíme to společně vyřešit. Pokud vaše náklady na úvěry prokazatelně nepřerostou váš čistý příjem a životní minimum, neměl by to být problém.

Nahoru

Musím něčím ručit, když chci 750 000?

Zonky poskytuje půjčky bez ručitele nebo zajištění.

Nahoru

Co se stane, když přijdu o práci a nebudu moct splácet?

Nečekané události patří k životu. Řekněte nám o každé takové změně co nejdříve, abychom mohli co nejrychleji společně najít řešení. Takové věci se samozřejmě můžou stát každému a my je umíme velice dobře řešit. Pokud o nich víme včas.

Nahoru

Můj příjem je nižší, než všechny moje splátky na půjčkách, můžu refinancovat?

Pokud se nám společně podaří nastavit měsíční splátku a délku splácení tak, abyste po refinancování splácet dokázali, tak to půjde. Prostě se nám ozvěte a zkusíme to společně spočítat. Kdyby to nevycházelo, aspoň vám zkusíme poradit, jak postupovat, aby se dluhy nezhoršovaly.

Nahoru

Když u vás budu refinancovat, co tím získám, na čem všem ušetřím?

Tisíce našich klientů už refinancováním na Zonky ušetřily, a to nejen díky nižšímu úroku, ale díky tomu, že u nás neplatíte žádné zbytečně poplatky. Půjčka je zkrátka levnější. Můžete mít kratší dobu splácení nebo nižší měsíční splátku, takže celkově ušetříte na tom, kolik jste za půjčení peněz zaplatili.

Nahoru

Když mi refinancování neschválíte, za jak dlouho to můžu zkusit znovu?

Pokud vám refinancování půjčky neschválíme, vždycky vám sdělíme důvod proč. A také vám doporučíme kroky, které byste měl/a podniknout proto, abyste o refinancování mohli požádat znovu. Časově podávání poptávek nijak neomezujeme.

Nahoru

Viděl/a jsem vaši reklamu v televizi, ale nic o vás nevím, můžu vám důvěřovat?

Zonky spolupracuje s PPF Bankou. Jsme registrováni u České národní banky, řídíme se zákonem o ochraně osobních údajů a na naše aktivity dohlíží Česká národní banka.

Nahoru

Co by se stalo, kdybych zemřel? Kdo to za mě doplatí?

Nesplacený zůstatek půjčky na Zonky se v souladu se zákonem stává součástí dědického řízení.

Nahoru

Nabízíte možnost pojistit si půjčku?

Ano, pokud budete splňovat podmínky pro pojištění, můžete si u nás každou novou půjčku pojistit.

Obecné informace o našem pojištění najdete na stránce Zonkyho záchranná vesta. Konkrétní nabídku pojištění od nás dostanete současně s nabídkou půjčky poté, co vyplníte nezávaznou poptávku na našem webu.

Půjčku, kterou jste si na Zonky vzali už dřív, zatím ještě pojistit neumíme. Do budoucna s tím ale počítáme.

Nahoru

Můžu u vás refinancovat meziúvěr ze stavebního spoření?

Refinancovat můžete všechny půjčky a další finanční produkty, jejichž výše nepřekročí 750 000 Kč. Taky si u nás nemůžete nastavit větší délku splácení než 84 měsíců.

Nahoru

Co musím vyřídit u své banky, abych mohl refinancovat u vás?

Potřebujete vědět, jaký je aktuální zůstatek vašeho úvěru - neboli kolik v danou chvíli bance dlužíte. To zjistíte buď z internetového bankovnictví, nebo na infolince dané banky.

Nahoru

Nebudu za předčasné splacení platit nějaké poplatky?

Záleží na tom, u které banky máte úvěr. Některé banky skutečně poplatek za předčasné splacení úvěru požadují ve výši 0,5% - 1%. Měli byste ho ale najít na webových stránkách dané banky.

Nahoru

Ve chvíli, kdy od vás dostanu peníze, můžu jimi okamžitě splatit svoji půjčku?

Samozřejmě. Někde stačí pouze poslat peníze, v jiných bankách je potřeba domluvit se dopředu. Zavolejte jim, že chcete svoji půjčku, kontokorent nebo kreditku doplatit a domluvte se na podmínkách. Nebo mrkněte, jestli by to nešlo přímo přes internetové bankovnictví.

Nahoru

Najdu v internetovém bankovnictví aktuální částku, kterou dlužím?

Určitě by to tam mělo být. Najdete tam aktuální výši úvěru (tedy nesplacené částky) i se všemi úroky a poplatky, které si za něj banka účtuje.

Nahoru