Proč si půjčit na Zonkym a ne v bance?

Proč si půjčit na Zonky místo v bance?
  1. Půjčíte si od lidí, jako jste vy.
  2. Je to nevyhnutelně levnější než u banky.
  3. Jsme příjemní. A jestli ne, dáme vám naši službu bez poplatku..
  4. Jsme transparentní. Vše vám vysvětlíme, nic neskrýváme - včetně výše odměny za naši práci.
  5. Chápeme, že lidský život není nalinkovaný podle pravítka. Půjčku můžete kdykoliv zdarma splatit, když se vám bude dařit. Když se naopak dostanete do problémů, domluvíme se, jak situaci řešit.

Banky nabízejí i dobrým klientům sazby, které neodrážejí jejich rizikovost. Hodně spolehlivých klientů s příkladnou kreditní historií dostane u banky neadekvátně vysoký úrok. Banky totiž musejí pokrýt náklady na vlastní provoz a vysoká zisková očekávání. Své klienty ale hodnotí podle zastaralých pravidel. Nevšimly si, že se společnost proměňuje, že lidé střídají častěji zaměstnání, cestují a plní si sny.

Na Zonkym koukáme na lidi jinak. Stejně jako další P2P služby v zahraničí chápeme, že na lidi nelze nahlížet pouze optikou sociodemografických údajů. Vidíme víc. Ptáme se, kdo jsou ti, co si u nás půjčují. Jaký mají příběh. Pracujeme s daty ze sociálních sítí a studujeme reference z jiných služeb. To vše pro to, abychom našli souvislosti tam, kde je banka nevidí, lépe odhadli rizikovost a mohli nabídnout lepší úrok. Na Zonkym půjčujeme za úrok od 3,99 % p.a..

Nahoru

Na co si mohu půjčit?

Na cokoliv. Na úplně normální věci, které někdy v životě řeší každý: vybavení domácnosti, nové auto, studium, nové zuby nebo refinancování staré půjčky. Lidé vám půjčí i na věci, na které banka nepůjčuje, nebo by půjčila za nesmyslně vysoký úrok. Investoři se už složili na nahrávací studio, 3D tiskárnu nebo vývoj robota s umělou inteligencí.

Nahoru

Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?

Půjčujeme od 20 000 do 500 000 Kč. Sami si zvolíte, jak dlouho budete chtít svoji půjčku splácet. Může to být 6 měsíců až 7 let. Úplně v klidu.

Nahoru

Co potřebuji, abych si mohl/mohla půjčit na Zonkym?

Jste občané České republiky nebo tu máte trvalý pobyt, vlastníte bankovní účet a je vám víc než 18 let? V tom případě splňujete naše základní podmínky.

Dál budete potřebovat:

NAHRÁT DOKLADY Abyste měli jistotu, že ve službě nikdo nepoužívá vaši identitu, nahrajete do zabezpečeného systému dva doklady s fotografií: občanský průkaz a řidičský průkaz nebo pas. Vaše doklady zkontrolujeme online, až si budete říkat o půjčku.

Co dělat, když nemám dva doklady s fotografií? Dva doklady nahráváte hlavně pro svou ochranu, budete mít jistotu, že si nikdo nepůjčuje vaším jménem. Pokud jste v poslední době nikam moc necestovali a máte pas nějakou dobu propadlý, můžeme ho taky ještě akceptovat.

DOLOŽIT PŘÍJMY Nejlepším způsobem, jak to udělat, je poslat kompletní nijak neupravené bankovní výpisy za poslední 3 měsíce. Bankovní výpisy získáte u většiny bank online ze svého internetového bankovnictví. Návod, jak výpisy stáhnout, najdete zde. (Pokud si nebudete vědět rady, s klidem zavolejte na 800 449 999 nebo pošlete mail na info@zonky.cz, rádi vám pomůžeme.) Příjmy ověřujeme i tak, že zavoláme k vám do zaměstnání. Všechny vaše osobní údaje jsou přísně důvěrné a tak s nimi taky zacházíme. Ve službě navíc můžete vystupovat zcela anonymně.

Nahoru

Můžu si půjčit u Zonkyho, když jsem cizinec?

Ano, pokud máte v ČR trvalý pobyt (nestačí dočasný). Kromě dokladu o trvalém pobytu si připravte doklad totožnosti. Dále potřebujete svůj vlastní český bankovní účet.

Nahoru

Půjčujete všem?

Rádi bychom půjčovali všem, kdo půjčku potřebují. Přesto existují hranice, za které nechodíme příliš často. Zpravidla nedokážeme půjčit lidem v insolvenci nebo v exekuci nebo lidem, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní a nemají ani jiné doložitelné příjmy. Naším opatrným přístupem chráníme peníze lidí, kteří na Zonkym půjčují. A zároveň se snažíme chránit i lidi, o kterých si myslíme, že by se u nich další půjčkou roztočila dluhová spirála. Pokud si myslíte, že byste mohli být komplikovanější případ, ozvěte se. Před nikým nezavíráme dveře dopředu.

Nahoru

Půjčíte mi, když mám záznam v registrech?

To, že je někdo v registrech, ještě nemusí nic znamenat. V registrech je totiž každý, kdo si někdy vzal nějakou půjčku. Jde o to, nemít v nich negativní záznamy – tedy pravidelně splácet půjčky, včas platit účty za telefon nebo plyn. Jinými slovy z registrů se dá vyčíst to, jakou máte platební morálku.

Prohřešky v registrech

Pokud jste někdy zapomněli poslat splátku včas, dokážeme to pochopit. Umíme půjčit i lidem, kteří měli v minulosti exekuci nebo insolvenci, ale dnes už mají vše řádně vyrovnáno. Pokud ale v registrech uvidíme, že splácení svých závazků neberete moc vážně, nedokážeme vám připravit rozumnou nabídku.

Nahoru

Půjčíte mi, když jsem v insolvenci?

Lidem v insolvenci půjčit nemůžeme. Člověk, který u soudu získal možnost oddlužení (insolvence), má po dobu 5 let ponecháno jen životní minimum a jakékoliv příjmy nad toto životní minimum jdou na oddlužení. Laicky řečeno by mu tedy insolvence spolkla i případnou půjčku.

Pokud jste měli insolvenci před 5 a více lety a od té doby „sekáte latinu“, pokusíme se připravit vám férovou nabídku.

Nahoru

Půjčíte mi, když mám exekuce?

Půjčit lidem v exekucích je komplikované. Zonkyho ale zajímá, proč se klient do exekuce dostal. Nečekaná životní událost není totéž co marnotratnost. Pokud je důvodem třeba zapomenutá pokuta od dopravních podniků nebo vás do dluhů přivedl bývalý manžel gambler, rádi s vámi vaši situaci probereme na osobní schůzce.

Pokud jste se s exekucí vypořádali před 5 a více lety a od té doby „sekáte latinu“, pokusíme se připravit vám férovou nabídku.

Nahoru

Jaký úrok mohu získat a jak jej určujete?

Úrok na Zonkym se pohybuje v rozmezí od 3,99 % p.a. do 19,99 % p.a.. Pokud si chcete na Zonkym půjčit, musíte nejprve vyplnit poptávku a říct nám o sobě všechno, co považujete za důležité. Čím víc toho o vás budeme vědět, tím spíš vám dokážeme připravit nabídku s férovým úrokem.

Přehled ratingů a úroků na Zonkym:

Proč si půjčit na Zonky místo v bance?

Výši úroku vaší půjčky nastavíme podle ratingu. To jsou písmena od A do D, kterými označíme vaši půjčku na Tržišti. Za nimi je složitý výpočet, díky kterému odhadujeme, jak moc vám splátky zasáhnou do života a jak velké je riziko, že půjčené peníze nevrátíte. Čím vyšší je pro investory riziko, tím vyšší z toho pro vás vyplývají úroky. Rating je důležitou informací pro investora. Může se podle něj orientovat, aniž bychom mu o vás museli dávat citlivé informace.

Nahoru

Řekl/a jsem si o půjčku. Co se stane teď?

MUSÍME TO SPOČÍTAT

2 - 4 pracovní dny nám potrvá projít všechno, co jste nám o sobě řekli. Naši riskaři vytvoří nabídku šitou na míru právě vám. Tu můžete, nebo nemusíte přijmout. Nic za ni neplatíte a až do podpisu smlouvy je všechno zcela nezávazné.

PODEPISUJETE SMLOUVU

Nejprve spolu podepíšeme smlouvu – tedy ne fyzicky, ale přes SMS kód. Ten vám přijde na mobil v případě, že s naší nabídkou budete souhlasit a rozhodnete se smlouvu podepsat. Unikátní kód jednoduše přepíšete do vaší poptávky a tím je smlouva podepsaná. V klidu.

PÍŠETE PŘÍBĚH

Pak sepíšete svůj příběh pro investory. Prostě jim napište, na co a proč si půjčujete nebo kam by vás půjčka měla posunout. Je jen na vás, jaká slova zvolíte a jak budete chtít investory zaujmout.

NEJSEM GRAFOMAN, JAK MÁM PŘÍBĚH NAPSAT?

V klidu. Určitě doporučujeme strávit s příběhem trochu času. Otevřeně a svými slovy napište, proč si chcete půjčit a přidejte fotku, která investory chytne za srdce. Pokud k tomu nemáte vyloženě vážný důvod, nepřepisujte příběh, který jste už vyvěsili na Tržiště. Investoři nemají chuť dávat do měnících se příběhů peníze.

JSTE NA TRŽIŠTI

Příběh vystavíte na místě, kterému říkáme Tržiště. Přesně jako na tržišti to tam funguje. Investoři si podle příběhů vybírají, kam vloží své prostředky, a vy můžete online sledovat, jak se na vaši půjčku skládají.

INVESTOŘI SE SKLÁDAJÍ

Na Tržišti zůstane vaše půjčka vystavená maximálně 7 dní. Investoři mají často doplňující otázky (najdete je ve zprávách u detailu vaší půjčky, v tzv. platformním notifikačním centru), tak jim nezapomeňte odpovídat. Podpoříte tím svoji důvěryhodnost a rychlejší zafinancování půjčky.

MŮŽU SVŮJ PŘÍBĚH MĚNIT NA TRŽIŠTI?

Svůj příběh můžete upravovat, i když už jste ho vyvěsili na Tržišti. Ze zkušenosti ale víme, že měnící se příběhy nebudí důvěru a investoři je podporují méně. Příběh si tedy dobře promyslete a na Tržiště pošlete konečnou verzi. Zvýšíte tím pravděpodobnost úspěšného financování.

CO SE STANE, KDYŽ TO INVESTOŘI NEZAFINANCUJÍ

Pokud se dost investorů nenajde, bohužel vám nepůjčíme. To ale neznamená, že to za čas nemůžete zkusit znovu.

Nahoru

Kdo jsou lidé, kteří do mé půjčky investují?

Jsou to lidé jako vy. Šetří peníze a nechtějí je nechávat na účtu v bance, proto je s radostí půjčují vám, obyčejným lidem. Pokud od lidí získáte většinu peněz, ale k zafinancování celé půjčky ještě trocha chybí, může půjčku ke šťastnému konci přiblížit takzvaný institucionální investor. Je jím naše mateřská firma HC Lab N.V. Ta přidá zbývající peníze k těm, které už vám přislíbili investoři, a tím se zafinancování půjčky urychlí.

Nahoru

Kolik se toho o mně dozvědí lidé, kteří do mě budou investovat?

Jen tolik, kolik potřebují, aby se mohli odpovědně rozhodnout o svých penězích. Ve službě vystupujete zcela anonymně. Zonky veškeré údaje o vaší osobě drží v tajnosti. Co investoři uvidí?

Informace o půjčce

INFORMACE O PŮJČCE

Výše půjčky, úrok, délka splácení a počet lidí, kteří se vás už rozhodli podpořit, to jsou základní informace, které jsou u vaší půjčky vidět.

RATING VAŠÍ PŮJČKY

Vaši investoři nemusejí vědět, jak se jmenujete, kde bydlíte nebo kolik máte dětí. Na to vše se vás sice zeptáme, pak ale informace zahrneme do složitého výpočtu a na konci půjčku označíme písmenem od A do D. Tomuto písmenu říkáme rating. Říká investorovi, jak velké je podle našeho kvalifikovaného odhadu riziko, že půjčku nesplatíte.

OVĚŘENÍ PŘÍJMŮ

Zonkymu při půjčování sdělujete své příjmy. My je ověříme a to, že je váš příjem skutečně takový, jaký jste nám řekli, pak na Tržišti ukážeme investorům značkou u vašeho příběhu. Ověřený příjem dává investorům i nám větší jistotu, že jsme riziko odhadli správně. Výši vašich příjmů nikdy nikomu nesdělujeme.

INFORMACE O PŮJČCE

Výše půjčky, úrok, délka splácení a počet lidí, kteří se vás už rozhodli podpořit, to jsou základní informace, které jsou u vaší půjčky vidět.

OVĚŘENÍ V NRKI

NRKI je zkratka pro Nebankovní registr klientských informací. V NRKI si finanční instituce vyměňují informace o tom, jak jejich klienti splácejí své půjčky. Je to další z důležitých informací, které investorům pomáhají při rozhodování. Investoři uvidí informaci o tom, že jsme vás v těchto registrech ověřili.

Nahoru

Jak dlouho platí Zonkyho nabídka?

5 dnů
Přesně to je doba, po kterou si naši nabídku můžete promyslet a v klidu ji přijmout. Snažíme se, aby naše nabídka byla opravdu aktuální, proto její platnost nemůžeme více prodlužovat.

Nahoru

Jak dlouho bude trvat, než mi přijdou peníze na účet?

10 minut
O půjčku si řeknete online, trvat vám to bude zhruba 10 minut.

3-5 dnů
Naši kolegové-riskaři potřebují čas, aby spočítali nabídku. Zabere jim to obvykle tři až pět pracovních dnů.

Týden až 10 dní
Vaše půjčka je na Tržišti vystavená 7 dní. To je čas, za který můžete získat své investory. Půjčky bývají často zainvestované i rychleji, u malých částek to trvá třeba jen několik minut. Jakmile se sejde celá částka, odesíláme vám peníze na účet.

Nejdelší varianta je investování 7 dní plus převod na váš účet 2 dny. To znamená, že nejdéle za 10 dní od první chvíle, kdy jste k nám přišli, máte peníze na účtu.

Za naši práci platíte až ve chvíli, kdy vám posíláme peníze (částku vám s dovolením snížíme o 2 %, to je naše férová odměna). Když se vám investoři na půjčku nesloží, nic od vás chtít nebudeme.

Nahoru

Mohu si nějak vyjednat snížení úroku, který mi byl přes Zonkyho nabídnut?

Můžete. Pokud se vám nabízený úrok nelíbí, ozvěte se nám na info@zonky.cz, nebo zavolejte na +420 800 449 999. Je možné, že jsme přehlédli nějaké podstatné pozitivní informace o vás nebo že jste nám o sobě zapomněli říct něco, co by vám úrok mohlo snížit. V bance se na vás koukají výhradně statistickým pohledem.

Na Zonkym na vás při tvorbě úroku koukáme jako na člověka, ne jen jako na statistiku. Zajímají nás pracovní reference, hodnocení na sociálních sítích, jaké služby využíváte rádi a jaké jsou vaše zvyklosti. Do počítání úroku nám všechny tyto informace vstupují a mohou ho ovlivnit. Proto čím více nám o sobě povíte, tím spíše vám nabídneme úrok, s jakým budete spokojeni.

Nahoru

Kde přesně o sobě můžu napsat všechno, co považuji za důležité?

Až v průběhu registrace narazíte na toto pole, rozepište se o sobě. Všechno, co jste dokázali, co vás baví, v čem jste dobří, vám může snížit úrok u půjčky.

Informace o půjčce Nahoru

Dostal/a jsem od vás nabídku, ale nakonec bych si potřeboval/a půjčit o trochu víc. Co teď?

Je to jednoduché. Přimo v nabídce si sami můžete výši půjčky nebo výšky splátky ještě trochu upravit. Ůrok zůstane stejný. Klikněte na Zonkyho obrázek v pravém horním rohu. Pohybem s táhly si pak podmínky můžete upravit podle libosti.

Informace o půjčce Nahoru

Co když dostanu lepší nabídku jinde?

Dobře pro vás! Mohlo se stát, že jsme přehlédli nějaké podstatné pozitivní informace o vás nebo jste nám je zapomněli říct. Určitě se nám ozvěte na info@zonky.cz nebo telefonicky na +420 800 449 999.

A pokud jste se již pro nabídku jinde rozhodli, dejte si pozor na některé nekalé praktiky, se kterými se můžete setkat. Smlouvu, kterou podepisujete, vždy důkladně prostudujte. Půjčka je vztah na několik dalších let, proto se vyplatí zjistit si dobře všechny podmínky. Reálná cena, kterou zaplatíte za půjčku, se od nabízeného úroku může významně lišit. Častými komplikacemi jsou skryté poplatky, sankce nebo složité formulace ve smlouvě.

Nahoru

Jak budu investorům posílat splátky?

Tuto práci za vás udělá Zonky. Splátku pošlete Zonkymu a my ji rozdělíme mezi vaše investory a postaráme se o to, aby peníze dostali na svůj účet.

Nahoru

Můžu půjčku splatit předčasně?

Ano, samozřejmě, úplně s klidem. Nemusíte nikoho o nic žádat ani vyplňovat složité formuláře. Na Zonkym stačí pár kliků myší. Máte na účtu přebytečné finance a chcete jimi splatit část půjčky? Pošlete nám vyšší splátku a my vaši půjčku automaticky přepočítáme. Jednodušší to být nemůže.

Nahoru

Co když zapomenu zaplatit včas?

Záleží na tom, jak dlouho jste své investory nechali čekat. Lidé nejsou stroje a občas zapomenou. Počítáme s tím a včas se vám připomeneme e-mailem i SMS. Čím déle vám budeme připomínat, že lidé na Zonkym čekají na splátku půjčených peněz, tím více nás to bude stát. Po 10 dnech po termínu splátky vám proto naúčtujeme k dlužné částce 100 Kč, po 35 dnech připočteme 300 Kč, po 65 dnech dalších 300 Kč. Po čtvrté zpožděné splátce je půjčka zesplatněna.

Zesplatnění je právní termín pro stav, kdy žádáme jednorázové vrácení celé nesplacené částky, protože půjčka není několik měsíců splácena a nedaří se nám s vámi spojit. Půjčku teď můžeme vymáhat celou najednou a o pomoc se obracíme i na soud. Z částky, která  se vrátí zpět, si 30 % ponecháme, abychom pokryli náklady na soudní proces. Zbývající část dostávají investoři. Pokud se v této situaci ocitnete, ozvěte se nám co nejdříve. I v této fázi ještě můžeme nalézt řešení.

Nahoru

Kolik mě bude stát půjčit si se Zonkym?

Jednoduše řečeno úrok (ten platíte investorům v průběhu splácení půjčky) a jednorázový poplatek. Poplatek je 2 % z půjčené částky a zaplatíte ho Zonkymu za to, že vám spočítal nabídku, našel pro vaši půjčku investory, řeší papírování a rozděluje vaši splátku mezi investory.
A to je všechno. Navždycky. Nemusíte se bát žádných nečekaných poplatků v průběhu půjčky, skrytých podpásovek nebo poplatků za dobrý den”.

Cena naší práce Nahoru

Co je RPSN a jak se počítá?

RPSN je údaj, který je ze zákona součástí každé nabídky půjčky. Jde o procento z dlužné částky, kterou zaplatíte za 1 rok půjčky. Do RPSN se započítává nejen úrok, ale i další poplatky a výdaje spojené s půjčkou. RPSN vám dobře ukáže výhodnost či nevýhodnost půjčky. Srovnávejte tedy nabídky spíše podle RPSN než podle nabízeného úroku. RPSN na Zonkym zahrnuje úrok a jeden jediný poplatek za využití služby (2 % z půjčené částky). Nikdy nic dalšího.

Nahoru

Na co si dát pozor, když se rozhoduji, kde si půjčím?

1. MARKETINGOVÉ SAZBY MŮŽOU BÝT JINÉ NEŽ REÁLNÁ CENA PŮJČKY

Před podpisem smlouvy si vždy pozorně přečtěte takzvaný předsmluvní formulář. Jsou tam přehledně popsány základní podmínky vaší půjčky včetně úroku a RPSN. Úrok, který vidíte na reklamních materiálech, je často lákadlo, na které ve skutečnosti dosáhne jen zanedbatelný počet žadatelů o půjčku. Reálná cena půjčky může být navíc maskovaná za různé poplatky, kterých si při podepisování smlouvy nemusíte všimnout. To, že nakonec můžete zaplatit o desítky tisíc víc, se dozvíte jen podrobným studiem smlouvy. Často až ve chvíli, kdy už jste strávili se získáním nabídky spoustu času. Mezi tyto poplatky patří například poplatky za uzavření smlouvy nebo poplatky za správu úvěru. Proto vždy bedlivě sledujte Roční Procentní Sazbu Nákladů (RPSN), započítává se do ní nejen úrok, ale i další poplatky a výdaje spojené s půjčkou.

2. SANKCE

Každému se v životě může přihodit něco neočekávaného. Věštit budoucnost nikdo neumíme, ale kdyby nastala situace, že nebudete moci splácet, je potřeba vědět, co se bude dít. Když někdo přestane splácet svou půjčku, přichází druhá strana o peníze i důvěru. Každý se snaží před tímto rizikem uchránit, proto jsou v každé smlouvě zakotvené podmínky, které definují, co se v takovém případě děje. U nás jsou to tyto úvěrové podmínky. Existují ale i finanční instituce, které vám dají zdánlivě atraktivní nabídku, i když vědí, že ji nebudete schopni splácet. Spoléhají na to, že na vás v případě nesplácení vymohou majetek v exekucích.

3. MALÉ PÍSMO

Poměrně známá praktika, jak vás přimět se nevědomky k něčemu zavázat. Pokud se drobné písmo ve smlouvě vyskytuje, vždy zbystřete, často jsou tam ukryty klíčové informace. Na Zonkym žádné malé písmo ve smlouvách nenajdete a cokoliv vám na požádání vysvětlíme. Máte-li nějaké pochybnosti, ozvěte se nám na info@zonky.cz nebo tel. +420 800449999, rádi vám vše vysvětlíme.

Nahoru

Jsou moje data v bezpečí?

Bezpečnost bereme maximálně vážně, na vytváření systému a jeho neustálém vylepšování pracujeme s odborníky, kteří mají zkušenosti se zabezpečováním velkých bankovních systémů. S velkou opatrností pracujeme i s citlivými údaji, ke kterým se z povahy naší práce dostaneme. Všechny informace, které nám sdělíte, považujeme za důvěrné a tak s nimi také zacházíme. Zároveň jsme registrovaní u Úřadu pro ochranu osobních údajů, takže se řídíme pravidly upravenými zákonem o ochraně osobních údajů č. 101/2000 Sb.

Nahoru

Na čem vydělává Zonky?

Zonky vydělává na tom, že propojuje lidi, kteří si potřebují půjčit, s lidmi, kteří chtějí do půjček investovat.

U zájemců o půjčku ověřujeme jejich schopnost splácet. Zajišťujeme rozesílání splátek jednotlivým investorům. Když se někdo zpozdí se splátkou, tak ho na to upozorníme - napřed jemně, později důrazněji. To je práce, za kterou nám platíte. Kolik to stojí? Lidé, kterým pomáháme s půjčkou, platí jednorázově 2 % z vypůjčené částky (u stotisícové půjčky to tedy jsou 2 tisíce korun).

Investor za možnost investovat přes Zonkyho platí 1 % ročně z proinvestované částky. Jde o častý model služeb sdílené ekonomiky - fungují tak nejen P2P platformy ve světě, ale i služby jako TaskRabbit pro přímou směnu práce nebo AirBnB pro zprostředkování ubytování mezi lidmi.

Nahoru

Kdo za Zonkym stojí?

Zonky vytvořil tým lidí ze společnosti CreativeDock. Ta se zabývá inovacemi v oborech jako je finančnictví, pojišťovnictví nebo energetika. Projekt vede Lucie Tvarůžková, dlouholetá novinářka a bývalá šéfredaktorka zpravodajského portálu iHNed.cz. Službu Zonky provozuje firma Zonky s.r.o., která má registraci u České národní banky. Investorem v projektu je inovační fond Home Credit Lab N.V. patřící do skupiny PPF, který podporuje inovační projekty v oblasti finančnictví.

Nahoru