75 procent. O tolik za poslední dekádu stouply ceny bytů v Praze. A ani za nemovitosti v dalších velkých městech Česka…
75 procent. O tolik za poslední dekádu stouply ceny bytů v Praze. A ani za nemovitosti v dalších velkých městech Česka neplatíme výrazně méně. Pro většinu z nás je tak nereálné pořídit si bydlení z vlastní kapsy. Naštěstí se nabízí hned několik šikovných alternativ, jak se přestěhovat do nového a přitom úplně finančně nevykrvácet.
Po velkém boomu z minulých let úrokové sazby hypoték sice vzrostly, stále jsou ale v porovnání s dobou po poslední finanční krizi velmi nízko. Průměrná úroková sazba hypoték aktuálně činí 2,99 %.
Je ale třeba počítat s jistými omezeními, která loni v říjnu přinesla nová pravidla. Banky podle nich smějí poskytovat úvěry jen do 90 % hodnoty zástavy a žadatel musí mít na účtu obvykle 20 % ceny nemovitosti, existují však i výjimky, kde stačí méně procent. ČNB tak chtěla zklidnit trh a snížit riziko exekucí v budoucnosti, až se úrokové sazby znovu vyšplhají na normální hladinu.
Naštěstí najdou řešení i ti, kteří přísnější parametry nesplňují. Hypotéku je totiž možné kombinovat například se stavebním spořením, případně si může vzít nezajištěný úvěr někdo z rodiny žadatele. A pokud stále chybí hotovost, je také možné zastavit další nemovitost. Například mladým rodinám často pomáhají rodiče, kteří zastaví svůj dům.
Stále víc lidí se kvůli současným cenám nemovitostí rozhoduje spíše pro rekonstrukci nebo modernizaci starého bytu či domu.
Zvýhodněné financování s úrokem 1,2 % nabízí lidem do 36 let Státní fond rozvoj bydlení. Pár musí žít v manželství či registrovaném partnerství. V případě, že se jedná o nesezdané žadatele, musejí se společně starat o dítě do 15 let. Takový pár pak může dostat na koupi domu podle velikosti od 1 200 000 do 2 000 000 korun. Případně na rekonstrukci 300 000 korun.
Řada mladých ale státní hypotéku kvůli nízkým částkám nevyužije. Například v Praze by si totiž za 1 200 000 Kč nekoupili ani jednu místnost většího bytu. A v neposlední řadě i zde platí, že SFRB půjčí peníze jen na 80 % hodnoty nemovitosti.
Úvěr ze stavebního spoření
Stavební spořitelny mnohdy nabízejí velmi atraktivní úrokovou sazbu od 2,14 %. Při financování bydlení tímto způsobem ale záleží na tom, jak dlouho si žadatel spoří na stavebním spoření nebo jestli stavební spoření vůbec už má. Pokud ne, nebo jen krátce, může zažádat o tzv. překlenovací úvěr.
Do řádného úvěru ze stavebního spoření se pak úvěr přehoupne v momentě, kdy žadatel našetří alespoň 40 % cílové částky a zároveň uplynou alespoň dva roky od založení stavebního spoření. Poté následuje splácení jako u hypotéky.
Úvěr na rekonstrukci
Stále víc lidí se kvůli současným cenám nemovitostí rozhoduje spíše pro rekonstrukci nebo modernizaci starého bytu či domu. Tím se jim otevírá i jednodušší cesta k půjčce s krátkodobým zadlužením v podobě spotřebitelského úvěru. Žadatel při něm nemusí zastavovat nemovitost a svůj příjem nezatíží splátkami na celá desetiletí. Na druhou stranu bývají splátky vyšší a důležité je obezřetně vybírat z bohaté nabídky na trhu.
Zvolit můžete účelový spotřebitelský úvěr, jehož úroková sazba se na trhu pohybuje kolem 5 %. Zprostředkovatelé nabízejí úvěr i více než 800 000 korun.
U neúčelových spotřebitelských úvěrů pak průměrná úroková sazba dosahuje zhruba 8,85 %. Není to ale pravidlem. Například na Zonky, kde lidé půjčují bez asistence bank přímo lidem, začínají úroky u půjček na cokoli už na 2,99 %. Právě na bydlení využívá úvěr více než čtvrtina lidí, kteří si na Zonky půjčují peníze.
A že za tři čtvrtě milionu korun je možné dokázat opravdu hodně, ukazuje například přehled cen rekonstrukcí od společnosti Ceníky řemesel. Podle jejích rozpočtů se do této částky bohatě vejde například kompletní rekonstrukce panelového bytu o velikosti 50 m2, a dokonce i činžovního bytu o rozloze sedmdesát jedna metrů čtverečních.