Pokud si do nového roku chcete dát předsevzetí, že začnete konečně investovat, máme pro vás několik tipů, které vám ve…
Pokud si do nového roku chcete dát předsevzetí, že začnete konečně investovat, máme pro vás několik tipů, které vám ve vašich začátcích pomohou. Ani zkušeným investičním matadorům ale neuškodí si těchto pět pravidel zopakovat.
Každý se snaží nalézt snadnou a rychlou cestu k bohatství a ke štěstí. Podobné hledání skrytého klíče či návodu je patrně zakódované již v lidské povaze a nahrává vysoké popularitě nejrůznějších loterií. I když někteří lidé skutečně mají to štěstí, že si zakoupí výherní tiket, je to extrémně nepravděpodobné.
Oproti spoléhání se na štěstí je investování aktivita, která má své racionální strategie, které se můžete naučit.
Díky nim se nemusíte spoléhat na štěstí, ale na své znalosti a fungování a principy finančního trhu. Podívejme se společně na základní tipy, kterých by se měli držet všichni investoři.
- Díky investování nezbohatnete přes noc
Každá řádná investice má alespoň dvouletý horizont. Pokud to řekneme jinak: každá investice, která vám nabízí, že zdvojnásobí vaše peníze během měsíce, je tak riskantní, že byste nad ní vůbec neměli přemýšlet. Stejně rychle totiž můžete o všechny své peníze také přijít. Pokud tomuto principu nepřizpůsobíte své investiční uvažování, je pravděpodobné, že budete spoustu peněz prodělávat.
- Začněte s menšími částkami
Každý počátek s sebou přináší jistou míru nejistoty. Začněte investovat po malých částkách, které rozvrhnete mezi více investičních produktů. Díky tomu bude vaše portfolio také členitější a bude i více odolné vůči souvisejícímu riziku. Na Zonky můžete do jednotlivých půjček investovat v rozmezí od 200 až do 5 000 Kč. Pokud tedy víte, že momentálně máte pro investování dostupné jen 2 000 Kč, raději než je investovat celé najednou je rozdělte do několika menších investic.

Investovat dnes můžete i s pár stovkami.
- Neinvestujte do toho, čemu nerozumíte
Neinvestujte do něčeho, o čem nic nevíte — to je totiž ten nejsnadnější způsob, jak o své peníze přijít. Pokud neznáte nebo zatím nejste schopni zjistit jak možné výnosy, tak i s investováním spojená rizika, raději se nejprve v dané oblasti vzdělejte nebo své peníze vložte do něčeho, čemu můžete snadněji přijít na kloub. Na Zonky si můžete přečíst nejčastěji kladené otázky investorů a poznat tak do detailů, co investování zde obnáší: https://zonky.cz/otazky-a-odpovedi-investor.
- Jaká je dnes dobrá výnosnost investic?
Je třeba vzít do úvahy současný stav ekonomiky. Dnes, kdy banky platí téměř nulový úrok pro běžné spořicí účty, je situace odlišná než před deseti či patnácti lety. Pokud tedy dokážete své peníze ročně zúročit alespoň o pět procent, jste na dobré cestě k postupnému bohatnutí. Ozbrojíte se tak proti všudypřítomné inflaci, která činí v průměru 1–3 % ročně, a ještě vyděláte něco navíc. Inflace ukazuje průměrný nárůst cen zboží a služeb. Jednoduše řečeno tedy udává, o kolik méně si za stejné peníze můžete v budoucnu pořídit. Pomocí investování se však proti inflaci můžete efektivně bránit. Jen pro zajímavost: po odečtení poplatků činí průměrné výnosy investorů na Zonky 5–7 %.
- Stanovte si dlouhodobé cíle
Zde se vracíme zpět k prvnímu bodu, a totiž tomu, že investování je dlouhodobou záležitostí. Než s investováním začnete, stanovte si reálné cíle — kolik chcete investováním vydělat a v jakém časovém horizontu. Díky tomu si budete moci lépe rozvrhnout, kolik musíte měsíčně nebo ročně investovat, abyste na daný cíl dosáhli. Také zjistíte, jakou návratnost (jak vysokou výnosnost) potřebujete. To vám pomůže si snáze určit, do kterých produktů své peníze vložit. Dlouhodobější investice také obecně představují nižší míru rizika, což je vždy vítaným bonusem.
Na Zonky se snažíme investování maximálně zjednodušit. Díky tomu se v něm dokážete sami snadno zorientovat a pak už se můžete soustředit na to nejdůležitější — vydělávání peněz a pozvolné budování bohatství. Do začátku navíc nepotřebujete miliony — k rozjezdu vám postačí klidně 200 Kč.