Časté dotazy, když chcete půjčovat

Co je Zonky?

Zonky.cz je unikátní česká peer-to-peer (P2P) služba, která spojuje lidi, kteří chtějí nejvýhodnější půjčku na trhu, s lidmi, kteří chtějí chytře zhodnotit své úspory. Díky tomu, že Zonky funguje online, zařídíte půjčku levněji než v klasické bance a nemusíte nikam chodit. Vše zařídíte online za pár minut a peníze na účtu můžete mít už za 5 minut. Nepotřebujete žádného ručitele, nemusíte se bát skrytých poplatků a kdykoliv můžete půjčku splatit předčasně zdarma. Stejně jednoduše můžete pomocí počítače nebo telefonu své peníze investovat se solidním výnosem. Celá služba funguje naprosto anonymně a pod dohledem České národní banky. Zonky patří do finanční skupiny PPF a lidé si už zde půjčili více než 4,5 miliardy korun.

Jak začít investovat?

Jak probíhá investování?

1. Registrujte se

Zaregistrovat se jako investor trvá 15 minut. Vše je online a zdarma. Potřebujete k tomu 2 doklady totožnosti, telefonní číslo a číslo vašeho bankovního účtu.

2. Podepisujete smlouvu

Pak spolu podepíšeme smlouvu – tedy ne fyzicky, ale přes SMS kód, který vám pošleme na mobil. Unikátní kód jednoduše přepíšete do vaší registrace a tím je smlouva podepsaná. V klidu.

3. Nabití investorské peněženky

Peněženka je část vašeho investorského přehledu, kde vidíte veškeré finanční transakce a zůstatky na vašem účtu na Zonky. Pro investování je potřeba peněženku nabít, tedy převést do ní peníze ze svého bankovního účtu. Částku necháme samozřejmě na vás.

4. Dokončení registrace

Jakmile k nám peníze dorazí, aktivujeme vám účet na Zonky. Standardně to trvá 2-4 pracovní dny po odeslání platby. Během této doby kontrolujeme vaše údaje, číslo účtu, doklady. V tu chvíli ještě není možné na Tržišti investovat, ale jinak máte už všechny možnosti jako ostatní investoři. Dokončenou registraci poznáte tak, že budete moct investovat do půjček na Tržišti.

5. Jak dlouho trvá, než se peníze objeví v peněžence?

Peníze se ve vaší peněžence objeví zhruba za 1-3 pracovní dny. Tedy o jeden den déle, než standardní čas, na který jste zvyklí z banky. Je to proto, že platby párujeme s vaším účtem. K hladkému průběhu je nutné vždy dobře uvést váš variabilní symbol.

Investujte a vydělávejte!

Průměrný výnos je 6,03 %, ale můžete mít výnos také 3 % nebo 10 %. Záleží na vaší investiční strategii. Více k investičním strategiím najdete zde.

Jak probíhá zainvestování půjčky?

Každá půjčka je ihned po jejím schválení zafinancována námi na Zonky, aby lidé, kteří si půjčují, získali peníze co nejdříve. Ihned po odeslání peněz lidem je půjčka vystavena na Tržiště, kde bude dva dny. Po tuto dobu můžete do půjčky investovat.

Do jednotlivých půjček investuje i institucionální investor, jehož cílem je budovat si dostatečně vyvážené portfolio. Vy i institucionální investor tak získáváte participace na jednotlivých půjčkách vystavených na Tržišti.

Kolik můžu investovat do jedné půjčky?

Na Zonky můžete investovat do půjček minimálně 200 Kč. Maximální částka, kterou můžete do jedné půjčky investovat, je ovlivněna počtem aktivních investic, které na Zonky máte. Pokud na Zonky máte málo investic, je maximální výše jedné investice stanovena na 5000 Kč. Nízké částky jsme vybrali z toho důvodu, abyste mohli dobře diverzifikovat své portfolio. Maximální částky pro investici do jedné půjčky v závislosti na počtu vašich aktivních investic je definován v PDF dokumentu Parametry částek pro investování.

Hranice bezpečného investování na Zonky je 122 investic na portfolio - to je mez, u které se láme statistika sloužící k ochraně vašich participací. Tohle číslo vyjadřuje počet investic, kdy investoři dosahují nejvyššího investičního výnosu při nejnižším počtu participací.

VYBÍRÁTE PŮJČKY A INVESTUJETE

Kolik času mám na investování do jedné půjčky?

Každá půjčka je na Tržišti maximálně 2 dny. Může být zainvestovaná i během pár minut. Záleží na investorech, jak budou rychlí. Nejdřív vidíte částku blokovanou, a to do doby, než uplnou dva dny, co je půjčka na Tržišti. Přehled o vývoji máte také v sekci Lidé, které jsem podpořil. Další pracovní den poté, co odešleme peníze na účet, uvidíte participaci v aktivních investicích.

Co se stane, když se investoři na celou půjčku nesloží?

Zákazník dostane půjčené peníze na svůj bankovní účet po podpisu smlouvy vždy, protože půjčku nejprve zafinancuje Zonky. Následně se půjčka vystaví na Tržiště pro investory, kteří mají maximálně dva dny na to, aby do ní vkládali své peníze.

6. Přichází vám splátky vašich investic

PŘICHÁZEJÍ VÁM SPLÁTKY VAŠICH INVESTIC

Splátky s úrokem ze všech vašich investic vám chodí měsíčně. Každá investice je splatná jiný den, takže splátky vám na účet přicházejí postupně. V jedné splátce máte obsaženu splátku jistiny, tedy toho, co jste do příběhu vložili, a výnos. V přehledu investic ve svém účtu vidíte, kolik vám už bylo splaceno a jak si investice vedou, případně jestli se se splátkami někdo opozdil.

Co s penězi, které se mi vrátily?

Peníze, které se vám vrátily, můžete znova investovat a nechat je dále vydělávat a nebo si je poslat zpět na svůj bankovní účet.

Nahoru

Co potřebuji k investování?

Abyste mohli investovat na Zonky, musí vám být alespoň 18 let a potřebujeme od vás:

1. Dva doklady totožnosti

Mohou to to být občanský průkaz, cestovní pas, řidičský průkaz, zbrojní průkaz, kartička pojištěnce nebo potvrzení o pobytu. Chceme si být jistí, že ve službě nikdo nevystupuje pod vaší identitou, a tím vás také chráníme. Podmínkou pro investování není občanství České republiky.

2. České telefonní číslo

Rámcovou smlouvu pro založení profilu podepisujete jednoduše a bez zbytečného papírování formou SMS. Ta musí přijít na vaše české telefonní číslo. I platbu z vaší peněženky na účet provedeme až po potvrzení SMS.

3. Vlastní bankovní účet

K investování na Zonky je potřeba mít český bankovní účet vedený na vaše jméno. Z něj si budete posílat peníze do vaší peněženky i naopak. Není možné investovat z účtu, který nepatří vám, tedy je například vašich rodičů, nebo manželky. Pokud náhodou pošlete peníze z jiného účtu, jejich připsání může trvat déle nebo být úplně odmítnuto. Toto opatření je nutné proto, abychom předešli „praní špinavých peněz" a dalším finančním zločinům.

Nahoru

Kolik můžu vydělat?

Průměrný roční výnos na Zonky je 6,03 %. Konečný výnos vašich investic je do velké míry ve vašich rukou. Závisí na vaší strategii a hlavně diverzifikaci do více půjček po malých částkách.

Jak se vám daří, naleznete vždy ve svém investorském přehledu. Uvidíte:

očekávaný výnos – expertní odhad budoucího výnosu, který Zonky počítá z vašeho portfolia investic
aktuální výnos – váš současný reálný výnos, jehož výpočet najdete v následující otázce Jde o momentální reálný stav vašeho portfolia.

Aktuální čistý výnos z investic je vypočten pro každé období od 1. dne aktuálního měsíce podle vzorce:

výnos

Čitatel jsou přijaté zaplacené úroky (včetně zaplacených pokut) mínus investorský poplatek za služby Zonky. Dělíme jej nesplacenou jistinou portfolia za daný měsíc. Výsledné číslo je podíl pro daný měsíc. Takto počítaný aktuální čistý výnos zahrnuje všechny investice, které začínají v různé dny s různými daty splatnosti. Jestliže se splátka na některé investici v portfoliu zpozdí o více než 36 dní, úrok i poplatek budou za toto období u půjčky nulové. Výpočet aktuálního čistého výnosu probíhá každý měsíc. Posledním krokem výpočtu je zročnění výsledku, tedy vyjádření výnosu na roční bázi. Zročnění výnosu probíhá následujícím způsobem. Součet (1 + jistinou vážený průměr výnosů pro všechna období) umocníme na dvanáctou a odečteme 1. Výsledkem je procentuálně vyjádřený aktuální čistý roční výnos.

PŘICHÁZEJÍ VÁM SPLÁTKY VAŠICH INVESTIC Nahoru

Jaká jsou rizika investování?

Podstatou každého investování je podstupování rizika pro určitý výnos. Riziko investování na Zonky spočívá v tom, že vám ten, komu půjčíte, přestane splácet. Důvody, proč přestal splácet, mohou být různé – nejčastěji jde o ztrátu schopnosti splácet (ztráta zaměstnání, nečekaná životní situace apod.), nebo krátkodobé nenadále výdaje (pes na veterině, rozbitá pračka, nepojízdné auto). V takových situacích se vždy snažíme s klientem domluvit na co nejlepším řešení. Tady najdete pár čísel, jak si vede naše portfolio.

Co je rizikový náklad?

Na Zonky pro vás spočítáme, jaké je riziko, že klient přestane splácet. V případě, že tato situace nastane, vzniknou vám tzv. rizikové náklady. To jsou jinými slovy peníze, o které je třeba snížit odhad výnosu.

Jak poznám, které investice jsou rizikové a které bezpečnější?

Poznáte to podle ratingu, což jsou písmena A - D. Rating je rozdělení do skupin podle rizikovosti. V následující tabulce najdete, jaký rizikový náklad očekáváme pro jednotlivé rizikové skupiny. Jde o náš expertní odhad založený na analýze úvěrového portfolia v ČR.

Ratingy, které na zonkym rozlišujeme

 • A** - minimální riziko
 • A* - velmi nízké riziko
 • A++ – nízké riziko
 • A+ – nízké riziko
 • A – nižší riziko
 • B – střední riziko
 • C – vyšší riziko
 • D – rizikové
Nahoru

Jak rating ovlivňuje výnos?

U všech, kteří si na Zonky půjčují, odhadujeme schopnost splácet, ověřujeme příjmy a snažíme se predikovat jejich stabilitu. Vytváříme ekonomický model, zjišťujeme pracovní reference. Na základě těchto a dalších informací provádíme odhad rizikovosti investice. Každou půjčku pak opatříme značkou, která míru odhadovaného rizika jasně ukazuje – ratingem. Rating je tedy hodnota, která ukazuje pravděpodobnost toho, že zákazník přestane splácet. S rizikem souvisí úrok a výnos. Čím vyšší je riziko, tím vyšší je i úrok pro toho, kdo si půjčuje. Pro toho, kdo peníze půjčuje, zase znamená pravděpodobnost vyššího výnosu.

Podívejte se na tabulku úroků a očekávaných výnosností pro různé ratingy


  A** A* A++ A+ A B C D
Úrok 3,99 % p.a. 4,99 % p.a. 5,99 % p.a. 8,49 % p.a. 10,99 % p.a. 13,49 % p.a. 15,49 % p.a. 19,99 % p.a.
Očekávané rizikové náklady 0,49 % 0,59 % 0,79 % 1,69 % 2,59 % 3,59 % 4,59 % 7,10 %
Investorský poplatek 0,2 % 0,5 % 1,0 % 2,5 % 3,0 % 3,5 % 4,0 % 5,0 %
Očekávaný výnos 3,3 % 3,9 % 4,2 % 4,3 % 5,4 % 6,4 % 6,9 % 7,89 %
Nahoru

Jak si mám sestavit investiční portfolio?

Investiční portfolio je soubor všech vašich investic. Správná strategie, jak rozdělit vaše peníze do investic, vám přinese vyšší výnosy.

Velikost portfolia – nechte statistiku pracovat

Čím více investic tvoří vaše portfolio, tím spíše u něj funguje statistika a odhady výnosů a ztrát. Veškeré naše ratingy a odhady nemusí zafungovat, pokud budete mít investováno například jen do 2 půjček. Abyste měli alespoň základně diverzifikované portfolio, doporučujeme mít rozinvestováno už od začátku do co nejvíce půjček. Doporučujeme postupně vybudovat portfolio se 100 a více půjčkami.

Rozprostření rizika – umíchejte správný koktejl

To, z jakých ratingových kategorií máte investiční portfolio složené, ovlivňuje váš celkový výnos. Lidé investují různě. Někdo preferuje rizikovější třídy, které mají vyšší výnosy, ale větší riziko, jiný bezpečnější investice s výnosem nižším. Budujte si rozmanité portfolio, nikdy nevkládejte většinu investic do jedné rizikové kategorie. Nejbezpečnější investice najdete v kategoriích A** až A, ale výnosy jsou v nich nejnižší (půjčky v těchto kategoriích jsou úročeny nízkým úrokem). Rizikovější kategorie (B, C, D) vám oproti tomu nabízejí vyšší výnos, ale zároveň jsou více náchylné ke ztrátám a mají větší volatilitu – tedy míru kolísání očekávaného výnosu.

Základní typy portfolií

Konzervativní portfolio
Převažují investice do lepších ratingů. Takové portfolio bude mít stabilní, ale nižší výnos. Příklad rozdělení investic 10 000 Kč do konzervativního portfolia:

  A** A* A++ A+ A B C D
Konzervativní 3 % 6 % 16 % 25 % 20 % 15 % 15 % 0 %
Kolik je to v Kč 300 600 1600 2500 2000 1500 1500 0
VYBÍRÁTE PŮJČKY A INVESTUJETE

Balancované portfolio
Převažují investice do středně rizikových půjček (ratingy A+, A, B), výnosnost portfolia je průměrná. Příklad rozdělení půjček do balancovaného portfolia:

  A** A* A++ A+ A B C D
Balancované 1 % 3 % 17 % 20 % 25 % 20 % 12 % 2 %
kolik je to v KČ 100 300 1700 2000 2500 2000 1200 200
VYBÍRÁTE PŮJČKY A INVESTUJETE

Progresivní portfolio
Převažují investice do ratingů B–C. Takové portfolio může mít vyšší výnos, ale zároveň bude i volatilnější. Příklad rozložení investic do progresivního portfolia při investici 10 000 Kč:

  A** A* A++ A+ A B C D
Progresivní 0 % 2 % 13 % 15 % 20 % 25 % 20 % 5 %
kolik je to v KČ 0 200 1300 1500 2000 2500 2000 500
VYBÍRÁTE PŮJČKY A INVESTUJETE
Nahoru

Jak přesně se počítá výnos, který vidím ve svém přehledu?

Výnos je (zjednodušeně řečeno) váš výdělek ve službě. Vyjadřován je procenty, která ukazují, o kolik procent se vám investice ročně zhodnotí. Vždy je zde ale nějaká míra nejistoty a rizika.

Každá investice má jinou výnosnost, která je vždy úměrná podstoupenému riziku investování. Pro hrubou představu můžeme porovnat různé investiční produkty:
akcie Coca-Cola – roční výnos za posledních 5 let (kapitálový + dividendový) je v průměru 11,9 %
dluhopisy ČR – roční výnos na desetiletých dluhopisech je 0,55 %
index pražské burzy – roční průměrný výnos byl za poslední 2 roky 2,9 %
Zonky – roční průměrný výnos je 6,03 %
spořicí účet – roční výnos do 1,1 %

Pro lepší pochopení přesného vzorce, kterým na Zonky počítáme aktuální čistý výnos, je potřeba rozumět těmto termínům:

Jistina – částka, kterou jste investovali. S tím, jak lidé splácejí, jistina klesá.
Úrok – cena, kterou vám klienti Zonkyho platí za to, že jste jim půjčili peníze.
Investorský poplatek – řídí se podle aktuálního Sazebníku.

Struktura poplatku
  A** A* A++ A+ A B C D
Úrok 3,99 % p.a. 4,99 % p.a. 5,99 % p.a. 8,49 % p.a. 10,99 % p.a. 13,49 % p.a. 15,49 % p.a. 19,99 % p.a.
Poplatek 0,2 % 0,5 % 1,0 % 2,5 % 3,0 % 3,5 % 4,0 % 5,0 %
Risk 0,49 % 0,59 % 0,79 % 1,69 % 2,59 % 3,59 % 4,59 % 7,10 %
Výnos 3,3 % 3,9 % 4,2 % 4,3 % 5,4 % 6,4 % 6,9 % 7,89 %

Pokud jste do participace vstoupil před 1. 9. 2017, poplatek je 1 % p.a. z každé půjčky u všech ratingů.

Aktuální čistý výnos z investic je vypočten pro každé období od 1. dne aktuálního měsíce podle vzorce:

výnos

Čitatel jsou přijaté zaplacené úroky (včetně zaplacených pokut) mínus investorský poplatek za služby Zonky. Dělíme jej nesplacenou jistinou portfolia za daný měsíc. Výsledné číslo je podíl pro daný měsíc. Takto počítaný aktuální čistý výnos zahrnuje všechny investice, které začínají v různé dny s různými daty splatnosti. Jestliže se splátka na některé investici v portfoliu zpozdí o více než 36 dní, úrok i poplatek budou za toto období u půjčky nulové. Výpočet aktuálního čistého výnosu probíhá každý měsíc. Posledním krokem výpočtu je zročnění výsledku, tedy vyjádření výnosu na roční bázi. Zročnění výnosu probíhá následujícím způsobem. Součet (1 + jistinou vážený průměr výnosů pro všechna období) umocníme na dvanáctou a odečteme 1. Výsledkem je procentuálně vyjádřený aktuální čistý roční výnos.

Nahoru

Kolik stojí služba investory?

Výši zaplaceného poplatku uvidíte vždy ve svém investorském přehledu u položky „investorský poplatek“.

  A** A* A++ A+ A B C D
Úrok 3,99 % p.a. 4,99 % p.a. 5,99 % p.a. 8,49 % p.a. 10,99 % p.a. 13,49 % p.a. 15,49 % p.a. 19,99 % p.a.
Poplatek 0,2 % 0,5 % 1,0 % 2,5 % 3,0 % 3,5 % 4,0 % 5,0 %

Poplatek se počítá denně z aktuálně investovaných peněz a strhává se jednou měsíčně. V případě, že je nějaká investice více než 36 dní po splatnosti, vám poplatek neúčtujeme. Poplatek vám začneme opět účtovat v okamžiku, kdy klient znovu začne splácet své závazky.

PŘÍKLAD:

Petr investoval prvního dne v měsíci na Zonky 9 400 Kč do ratingu A++ (1 % p. a.). Roční poplatek za naše služby by byl 94 Kč. Poplatek se ale účtuje měsíčně a tedy v našem případě si v lednu strhneme 94/12 Kč, tedy 7,83 Kč. Tento výpočet je orientační. Poplatek vždy vypočítáváme na denní bázi.

Nahoru

Slovníček pojmů, se kterými se setkáte na Zonkym

Jistina
Částka, kterou jste investovali. S tím, jak lidé splácejí, jistina klesá.

Úrok
Cena, kterou vám klienti Zonky platí za to, že jste jim půjčili peníze.

Investorský poplatek
Poplatek se počítá denně z aktuálně investovaných peněz a strhává se jednou měsíčně. V případě, že je nějaká investice více než 36 dní po splatnosti, vám poplatek neúčtujeme. Poplatek vám začneme opět účtovat v okamžiku, kdy klient znovu začne splácet své závazky.

Nahoru

Kdo je institucionální investor?

Institucionální investor je právnická osoba, která na Zonky vystupuje jako tzv. “Tvůrce trhu”. V praxi to znamená, že investuje do všech půjček, které byly vystaveny na Tržišti. Buduje si tímto způsobem dostatečně vyvážené portfolio a hlavně díky jeho účasti dochází k zafinancování půjček, o které mají investoři na tržišti menší zájem a jejichž zafinancování by trvalo delší dobu. Jedná se o běžnou praxi největších světových p2p platforem. Institucionální investor tak přispívá k udržení dobré reputace Zonky mezi poptávajícími po půjčce a tím pádem i udržení dostatečné nabídky půjček pro ostatní investory.

Z toho důvodu je institucionální investor velmi důležitý pro udržitelnost a rozvoj platformy Zonky. Do budoucna je možné očekávat, že bude na platformě Zonky vystupovat více institucionálních investorů, kteří rovněž využijí možnost vybudovat si dostatečně vyvážené portfolio a Zonky jim to umožní prostřednictvím připravených nástrojů (např. rezervační systém).

A jaká je role Zonky?

Často se investoři a lidé poptávající po půjčce domnívají, že Zonky je také institucionálním investorem. Není tomu tak, Zonky v současné chvíli financuje půjčku pouze v okamžiku načerpání a následně ji poskytuje ostatním investorům, a to i institucionálním, v celé výši půjčky. Účelem Zonky je vystupovat v roli poskytovatele spotřebitelského úvěru/jednotlivých půjček a pouze zprostředkovávat peníze od investorů. Poptávající po půjčce tak díky Zonky získávají peníze za nižší úrok a investoři vyšší výnos, než by získali v bance. Díky tomu dochází k zefektivnění celého trhu s půjčkami.

Nahoru

Komu budu na Zonkym půjčovat?

Zjednodušeně řečeno podobným lidem, jakým by vaše peníze uložené na spořícím účtu půjčovala banka. Tedy spolehlivým lidem s dobrými příjmy bez exekucí a vážných zádrhelů se splácením v minulosti.

S klesajícím ratingem se samozřejmě zvyšuje riziko, že klient může mít problémy své závazky plnit. I náš zákazník mohl mít v minulosti nečekané životní události, které objektivně zhoršily klientovu šanci vše řádně platit. Nyní ale mají všichni, kterým půjčujete vše v pořádku a jsme si jistí, že splácení půjčky zvládnou.

Na rozdíl od banky si na Zonky můžete sami vybrat komu své peníze půjčíte a většina výnosu jde přímo vám, ne bance. Lidé si u nás půjčují na běžné věci – vybavení domácnosti, nákup auta nebo přefinancování dražších půjček z minulosti.

Každá půjčka prochází:

 • dvojí ověřením totožnosti
 • ověřením příjmů
 • ekonomickým modelem
 • ověření v registrech
 • rizikovými modely
 • ručním schválením
Nahoru

Jak ověřujete lidi, kteří si chtějí půjčit?

Děláme vše pro to, aby investování na Zonky bylo pro vás bezpečné. Proto všichni, kdo si chtějí na Zonky půjčit, procházejí několika kontrolami:

Dvojí ověření totožnosti

Ověřujeme dva doklady totožnosti, z nichž alespoň jeden musí být občanský průkaz nebo potvrzení o trvalém pobytu v případě cizince, druhý je pas, řidičský průkaz, zbrojní průkaz, kartička pojišťovny nebo rodný list. Z registru neplatných průkazů zjišťujeme, jestli doklad není hlášen jako kradený.

Verifikace zaměstnání

U každého, kdo si na Zonky půjčuje, ověřujeme zaměstnavatele či zdroje příjmů a zjišťujeme pracovní reference. Do našeho hodnocení zahrnujeme jak negativní, tak i pozitivní informace a započítáváme je do ratingu, který pak vidíte u jednotlivých půjček na Tržišti.

Ekonomický model

U každého člověka, který si půjčuje, vytváříme jeho ekonomický model a propočítáváme, jaké dopady na jeho finanční situaci bude půjčka mít. Nepůjčujeme lidem, které by půjčka ohrozila existenčně a roztočila u nich spirálu dluhů.

Ověření v NRKI

Zonky je jediná Česká P2P platforma, která má přístup do NRKI – Nebankovního registru klientských informací. Díky tomu máme umožněn také náhled do BRKI - Bankovního registru klientských informací. To nám poskytuje obrovskou výhodu při posuzování kreditního rizika. V BRKI/NRKI získáváme informace o finanční historii dotazovaného a o jeho případném zadlužení, či naopak dobré platební morálce u jiných společností. Je nutné mít na paměti, že princip investování znamená podstoupení určitého rizika pro výnos. Riziko není možné zcela eliminovat. Přístup do těchto registrů nám ale umožňuje tato rizika zásadně snížit.

Kontroly pro odhalení podvodů

Každá finanční instituce má vypracované speciální kontroly a postupy pro odhalování pokusů o podvod při půjčování. Na Zonky jsme tyto kontroly rozšířili o poznatky ze zahraničních P2P platforem.

Dalšími registry, do kterých nahlížíme, jsou:

 • ISIR – insolvenční rejstřík
 • SOLUS – registr dlužníků
 • ARES – administrativní registr ekonomických subjektů
 • RŽP – živnostenský rejstřík
 • CEE – centrální evidence exekucí
 • katastr nemovitostí
Nahoru

Jaký profil člověka si představit za jednotlivými ratingy?

A** Hvězdný klient se skvělou prací, nadprůměrným příjmem a řadou aktivit. S velmi malým počtem aktuálních závazků, s majetkem a s naprosto bezchybnou platební morálkou – při splácení se nikdy neopozdil ani o den.
A* Taky hvězda, jen svítí o něco méně.
A++ Má dobrou práci, dlouhodobě se mu v ní daří. Pravidelně si půjčuje, má tedy věrohodnou půjčkovou historii a vždy dobře splácí. Je aktivní i mimo práci.
A+ Lepší průměr. Klient třeba i s nižším příjmem, ale aktivní, cílevědomý, s velkým pracovním potenciálem. Zkrátka na sobě maká. Dosavadní půjčky splácel bez problémů a včas.
A Daří se mu docela dobře. Ale všechno by mohlo být o trochu lepší. Půjčuje si pravidelně, splácí pravidelně, ale občas se o pár dní zpozdí. Nakonec to ale dá vždycky dohromady.
B Práce by mohla být lepší a lépe placená, ale je stabilní. Nejrůznějších závazků už má na krku a musí se otáčet, aby to všechno zvládl. Pokud se nic neděje, měl by být schopen platit pravidelně. Pro nečekané životní události ale nemá vytvořenou rezervu.
C Příjem pravidelný, i když taky jak který měsíc. Má docela dost závazků. Při nečekaných událostech to už bylo napínavé. Přesto to zvládá. Občas hůř, ale nakonec to s odřenýma ušima vždy všechno doplatí.
D Tohle je kategorie pro investory se sklony pro dobrodružství. Ve speciálním režimu do téhle kategorie pouštíme klienty se silnými životními příběhy, kteří se už jednou ocitnuli na dně. Naše podmínka? Do dluhů se dostali kvůli nečekaným životním událostem, ne kvůli vlastní marnotratnosti. Svůj příběh dokážou prokázat fakty a s odrazem ode dna to myslí opravdu vážně. Je to kategorie, ve které klienti často mají v minulosti záznamy v registrech, zažili exekuce nebo insolvence. Všechny tyhle přešlapy s nimi pečlivě projdeme a dáváme jim šanci jen pokud je dokáží rozumně vysvětlit. Většinu (ale ne všechny) klientů v tomto ratingu pouštíme do služby až po osobní schůzce. Riziko, že splácení bude nad jejich síly, je ale přesto značné.
Nahoru

Co se děje, když mi někdo přestane splácet?

Systém máme nastavený tak, aby nás upozornil okamžitě, když se někdo zpozdí se splácením i když jen o jediný den. Opozdilce automaticky kontaktujeme. Většinou za tím není nic vážného, jen děravá hlava. Pokud splátka nedorazí v dalších dnech, tak voláme, zjišťujeme, co se stalo. Z naší zkušenosti ale vyplývá, že čím dřív zjistíme, že má někdo se splácením problém, tím větší je šance, že se mu s trochou pomoci podaří půjčku splatit. Lidé neplatí ze dvou základních důvodů: Jeden měsíc jim výjimečně nevyšly peníze, protože se se stala nějaká nenadálá situace (rozbila se pračka, zvíře muselo na veterinu nebo auto do opravny). Druhá možnost je to, že se jim stalo něco závažného, co jim splácení komplikuje (dlouhodobá nemoc, ztráta zaměstnání, úmrtí v rodině). Lidem se snažíme pomoci jejich situaci vyřešit a udržet je v tom, že každý měsíc na umoření svého dluhu pošlou alespoň část splátky.

Nahoru

Jak to probíhá technicky?

První zmeškaná splátka

Pro děravé hlavy máme pochopení. Po první zmeškané splátce posíláme automatické SMS a e-mail. Pokud se klient neozývá, snažíme se mu dovolat a spojit se s ním, jak jen dovedeme.

Další zmeškané splátky

Klienta kontaktujeme telefonicky, píšeme mu e-maily, dopisy. Prostě děláme úplně všechno pro to, abychom se s ním spojili. Informace o tom, co se děje píšeme na tržiště. Pokud je splátka po splatnosti 2 měsíce, tak posíláme výzvu před zesplatněním. Počkáme měsíc a půjčku zesplatníme.

Zesplatnění půjčky

Zesplatnění je právní termín pro stav, kdy žádáme jednorázové vrácení celé nesplacené částky, protože půjčka není několik měsíců splácena. Zesplatněná půjčka je pak v celé výši vymahatelná a je možné zahájit kroky k soudnímu vymáhání. Z částky, která se vrátí zpět, si ponecháme náklady, které s tím vznikly. Maximálně 30 %. Zbývající část dostávají investoři.

Nahoru

Můžu posílat peníze na Zonky odkudkoli?

Peníze na Zonky je důležité posílat z účtu, který jste uvedli při registraci. Pokud náhodou pošlete peníze z jiného účtu, jejich připsání může trvat déle nebo být úplně odmítnuto. Toto opatření je nutné proto, abychom předešli "praní špinavých peněz" a dalším finančním zločinům.

Nahoru

Můžu si investované peníze vybrat zpět?

Když jednou peníze investujete, nejde si je vybrat zpět. Peníze již fyzicky odešly tomu, komu jste je půjčili. S penězi budete moci disponovat až tehdy, když se vám vrátí zpět v podobě splátek. Abyste své peníze získali zpět dřív, budete moci od 15. 8. 2017 využít sekundární trh. Tedy místo, kde bude možné prodat ostatním investorům participace, a tím si uvolnit peníze.

Peníze, které máte v peněžence, protože se vám již vrátily, nebo jste je neinvestovali, si můžete kdykoliv vybrat.

V peněžence mám blokované peníze. Co to znamená?

Peníze mohou být v peněžence blokovány ze tří důvodů: nejčastější případ je ten, že jste danou částku vložili do půjčky, která ještě není zcela zafinancovaná a čeká na další investory. Jakmile se půjčka celá zafinacuje, blokované peníze se vám z peněženky odečtou. V případě, že se půjčka nezafinacuje, peníze se vám znovu uvolní a vy je můžete investovat do jiné půjčky.

Druhý případ je účtování poplatku. Ten se účtuje na přelomu měsíce a než se přepíše do peněženky, tak je právě takto blokován.

Výplata peněz z peněženky:

Poslední případ blokace v peněžence je v případě že si vyplácíte peníze na váš účet. Po zadání platby jsou peníze blokovány, než je odešleme do vaší banky. Převod trvá 1-2 pracovní dny. Tento převod je zcela zdarma a provedete ho ve svém profilu Zonky potvrzením ze svého telefonu.

Výplata peněz Nahoru

Co je sekundární trh a k čemu slouží?

Sekundární trh, tedy možnost přeprodat svou investici jiným investorům, jsme spustili 15. 8. 2017. Primárně sekundární trh funguje k získání likvidity, tedy abyste měli přístup k financím, které jsou nyní zainvestovány v participacích. V první fázi sekundárního trhu budete prodávat participace za zůstatkovou cenu. Postupem času se budou možnosti této služby rozšiřovat dle přání investorů. Nebojte se nám na toto téma psát!

Nahoru

Musím své výnosy z investování na Zonkym danit?

Ano. Příjem z participací (tak se právně označující investice na Zonky) podléhá zdanění jako ostatní příjem podle § 10, Zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Za každý rok vám připravíme souhrn vašich výdajů a příjmů na Zonky.

Zdanění příjmy podléhají v okamžiku, kdy součet vašich příchozích splátek z půjček bude větší než prostředky, které jste do nich v rámci Participací investovali (počáteční hodnota investice plus investorské poplatky). Neznamená to však, že se daňové přiznání nemusí vyplňovat v případě, že výdaje přesahují příjmy (či jsou stejné jako příjmy). Pro zjištění podrobností k vašemu konkrétnímu případu se obraťte na vašeho daňového poradce.

Vyjádření Generálního finančního ředitelství:

Příjem z Participací, za předpokladu, že se nejedná o příjmy z podnikání, je příjmem zdaňovaným dle § 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění (dále „ZDP“). Základem daně (dílčím základem daně) je dle § 10 odst. 4 ZDP příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení, v případě Investora tedy příjem obdržený v daném zdaňovacím období z Participace snížený o částku poskytnutých prostředků na danou Participaci a související poplatek, a to pouze do výše, která ještě nebyla v předchozích zdaňovacích obdobích uplatněna. Jelikož jednotlivé Participace generují stejný druh příjmu, lze výdaje a příjmy vypočítané podle předchozí věty následně kompenzovat mezi participacemi v rámci jednoho zdaňovacího období. Jsou-li ve zdaňovacím období výdaje spojené s jednotlivým druhem příjmu vyšší než příjmy, k rozdílu se nepřihlíží.

Daňové přiznání se obecně podává do 31. března. V případě, že daňové přiznání za vás podává daňový poradce, stačí jej podat do 30. června.

Nezapomeňte, že společnost Zonky s.r.o. neposkytuje daňové a účetní poradenství, výše uvedené informace jsou pouze informativní a nezávazné. O daňových a účetních aspektech participací se raději poraďte s odbornými poradci.

Nahoru

Jsou moje data v bezpečí?

Bezpečnost bereme maximálně vážně, na vytváření systému a jeho neustálém vylepšování pracujeme s odborníky, kteří mají zkušenosti se zabezpečováním velkých bankovních systémů. S velkou opatrností pracujeme i s citlivými údaji, ke kterým se z povahy naší práce dostaneme. Všechny informace, které nám sdělíte, považujeme za důvěrné a tak s nimi také zacházíme. Zároveň jsme registrováni u Úřadu pro ochranu osobních údajů, takže se řídíme pravidly upravenými zákonem o ochraně osobních údajů č. 101/2000 Sb.

Nahoru

Můžu se jedním e-mailem registrovat jako investor i jako klient?

Jsme moc rádi, že vás zaujalo jak investování, tak i možnost půjčit si na Zonky. Do našeho systému se přihlašujete e-mailem a heslem, proto je nutné mít pro každý účet jiný. Pro investování i pro případnou půjčku.

Nahoru

Na čem vydělává Zonky?

Zonky vydělává na tom, že propojuje lidi, kteří si potřebují půjčit, s lidmi, kteří chtějí zhodnotit své volné prostředky. U zájemců o půjčku ověřujeme jejich schopnost splácet. Zajišťujeme rozesílání splátek jednotlivým investorům. Když se někdo zpozdí se splátkou, upozorníme ho na to – napřed jemně, později důrazněji. To je práce, za kterou nám platíte. Kolik to stojí? Lidé, kterým poskytneme půjčku, platí jednorázově 2 % z vypůjčené částky (u stotisícové půjčky to tedy jsou 2 tisíce korun). Investor za možnost investovat přes Zonky platí poplatek z ročně proinvestované částky. Jde o častý model služeb sdílené ekonomiky – fungují tak nejen P2P platformy ve světě, ale i služby jako TaskRabbit pro přímou směnu práce nebo AirBnB pro zprostředkování ubytování mezi lidmi.

Nahoru

Kdo za touto službou stojí?

Službu Zonky provozuje firma Zonky s.r.o., která má registraci u České národní banky. Jediným společníkem Zonky s.r.o. je společnost Home Credit International, a.s., která patří do skupiny PPF.

Nahoru