Časté dotazy, když chcete půjčovat

Co potřebuji k tomu, abych mohl/a investovat?

Jste občané České republiky a je vám víc než 18 let? V tom případě splňujete naše základní podmínky.

Dva doklady

Budeme po vás chtít občanský průkaz a další doklad totožnosti. Potřebujeme to proto, abychom si my i vy byli jistí, že ve službě nikdo nevystupuje pod vaší identitou. Občanský průkaz a další doklad (cestovní pas, řidičský průkaz, zbrojní průkaz, rodný list nebo kartičku pojištěnce) zkontrolujeme online, až si budete zakládat investorský účet.

Vlastní bankovní účet

Je potřeba mít bankovní účet, ze kterého si budete nabíjet peněženku vašeho investorského účtu na Zonkym. Musí to být účet, který patří přímo vám. Nedovolíme vám investovat z účtu, který patří třeba vašim rodičům nebo manželce.

Nahoru

Co potřebuji k tomu, abych mohl/a investovat, když jsem cizinec/cizinka?

Abyste se mohli stát investorem na Zonky, musíte

 • být starší 18 let
 • mít v ČR zřízen bankovní účet na své jméno
 • mít dva doklady totožnosti: občanský průkaz a druhý doklad (cestovní pas, řidičský průkaz, zbrojní průkaz, rodný list, kartičku pojištěnce)

Doklady totožnosti

Budete potřebovat dva doklady totožnosti: občanský průkaz a druhý doklad (cestovní pas, řidičský průkaz, zbrojní průkaz, rodný list nebo kartičku pojištěnce). Potřebujeme je proto, abychom si my i vy byli jistí, že ve službě nikdo nevystupuje pod vaší identitou. Vaše doklady zkontrolujeme online, až si budete zakládat investorský účet.

Vlastní bankovní účet

Je potřeba mít český bankovní účet, ze kterého si budete nabíjet peněženku svého investorského účtu na Zonky. Musí to být účet, který patří přímo vám. Nedovolíme vám investovat z účtu, který patří třeba vašim rodičům nebo manželce.

Peníze tedy budete převádět z vlastního účtu, který jste zadali při registraci. Pokud náhodou pošlete peníze z jiného účtu, jejich připsání může trvat déle nebo být úplně odmítnuto. Toto opatření je nutné proto, abychom předešli „praní špinavých peněz“ a dalším finančním zločinům.

Nahoru

Jak probíhá investování?

1. Registrujte se

Zaregistrovat se jako investor trvá 15 minut. Vše je online a zdarma. Potřebujete k tomu 2 doklady totožnosti a číslo vašeho bankovního účtu.

Pozn: Investory do Zonky pouštíme postupně, proto možná budete muset na přístup do registrace chvíli čekat ve waiting listu. Proč se na registraci čeká?

Proč to trvá 15 minut?

Ze zmíněných 15 minut vám nejdelší čas zabere přečíst si obchodní podmínky a podmínky pro poskytování platebních služeb. Všechno si můžete nastudovat buď v rámci registrace nebo dopředu na stránce s dokumenty.

2. Podepisujete smlouvu

Pak spolu podepíšeme smlouvu – tedy ne fyzicky, ale přes SMS kód, který vám pošleme na mobil. Unikátní kód jednoduše přepíšete do vaší registrace a tím je smlouva podepsaná. V klidu. Po přijetí vaší registrace vám vytvoříme Zonky účet.

3. Nabití investorské peněženky

Peněženka je část vašeho investorského přehledu, kde vidíte veškeré finanční transakce a zůstatky na vašem účtu na Zonkym. Pro investování je potřeba peněženku nabít, tedy převést do ní peníze ze svého bankovního účtu. Jakmile se připíšou peníze, můžete začít investovat do půjček na Tržišti.

Jak dlouho trvá, než se peníze objeví v peněžence?

Převod mezi různými bankami trvá různě dlouho. Peníze se ve vaší peněžence objeví zhruba za 1-3 pracovní dny.

4. Vybíráte půjčky a investujete

VYBÍRÁTE PŮJČKY A INVESTUJETE

Kolik můžu investovat do jedné půjčky?

Na Zonkym můžete investovat do jedné půjčky minimálně 200 Kč, maximálně 5000 Kč. Půjčky můžete vybírat podle různých kritérií. Jak podle příběhu, tak třeba podle ratingu či délky splácení.

V peněžence mám blokované peníze. Co to znamená?

Znamená to, že jste danou částku vložil do půjčky, která ještě není celá zafinancovaná a čeká na další investory. Jakmile se půjčka celá zafinacuje, blokované peníze se vám z peněženky odečtou. V případě, že se půjčka nezafinacuje, peníze se vám znovu uvolní a vy je můžete investovat do jiné půjčky.

Kolik času mám na investování do jedné půjčky?

Každá půjčka je na Tržišti 2 dny. Když do ní investujete, vyhradíte tím investovanou částku pro tuto půjčku. Nejpozději do 2 dnů tedy nastane jedna z možností:

Půjčka se zafinancuje

Aby se půjčka zafinancovala, musí se najít dostatek investorů, kteří se na ni spolu s vámi složí. Jakmile se sejde celá částka, investování končí a půjčka je zafinancovaná.

Půjčka se nezafinancuje a z Tržiště zmizí

Pokud se celá částka během 2 dnů nesejde, půjčka z Tržiště zmizí. Peníze, které jste do této půjčky chtěli investovat, se vrátí do peněženky na Zonkym a můžete je investovat jinam.

5. Přichází vám splátky vašich investic

PŘICHÁZEJÍ VÁM SPLÁTKY VAŠICH INVESTIC

Splátky s úrokem ze všech vašich investic vám chodí každý měsíc. Každá investice je splatná jiný den, takže splátky vám na účet přicházejí postupně. Na přehledu investic ve svém účtu vidíte, kolik vám už bylo splaceno a jak si investice vedou, případně jestli se se splátkami někdo opozdil.

Co s penězi, které se mi vrátily?

Peníze, které se vám vrátily, můžete ze Zonkyho vybrat nebo znova investovat a nechat je dále vydělávat.

Nahoru

Proč se na registraci čeká ve waiting listu a jak to funguje?

Služba Zonky roste postupně. Podle toho, jak přibývá poptávek po půjčce, otevíráme službu dalším investorům. Kdybychom platformu otevřeli naráz všem zájemcům o investování, neměli bychom pro ně dost půjček a nedokázali bychom zajistit to, co slibujeme – tedy rozumné zhodnocování jejich peněz.

Na waiting list se zařadíte registrací na našich stránkách. Každý týden vpouštíme do služby řádově stovky investorů. V průběhu čekání vás budeme informovat, jak se ve frontě posouváte. Jakmile přijdete na řadu, odešleme vám pozvánku s promokódem.

Zatímco čekáte na svůj promokód, neregistrujte se stejným e-mailem znovu ani s ním nezkoušejte poptávku po půjčce. Promokód by vám přestal fungovat.

Pokud už máte promokód a pokračujete, zaregistrujte se jako investor se stejným e-mailem, na který je promokód vystaven.

Nahoru

Můžu se jedním e-mailem registrovat jako investor i jako klient?

Pokud si budete chtít zkrátit čekání ve frontě tím, že si na zkoušku vyplníte poptávku po půjčce, udělejte to s jiným e-mailem, než jakým jste se registrovali jako investor. V našem systému lze jednu e-mailovou adresu použít jen pro jednu registraci.

Nahoru

Jaká jsou rizika investování?

Podstatou každého investování je podstupování rizika pro určitý výnos. Riziko investování na Zonkym spočívá v tom, že vám ten, komu půjčíte, přestane splácet. Důvody, proč přestat splácet, mohou být různé – může jít o záměrný podvod, proti kterému se Zonky brání různými způsoby. Ještě častěji však jde o ztrátu schopnosti splácet (ztráta zaměstnání, nečekaná životní situace apod.).

Nahoru

Co je rizikový náklad?

Na Zonkym pro vás spočítáme, jaké je riziko, že klient přestane splácet. V případě, že tato situace nastane, vzniknou vám tzv. rizikové náklady. To jsou jinými slovy peníze, o které je třeba snížit odhad výnosu.

Nahoru

Jak poznám, které investice jsou rizikové a které bezpečnější?

Poznáte to podle ratingu, což jsou písmena A - D. Rating je rozdělení do skupin podle rizikovosti. V následující tabulce najdete, jaký rizikový náklad očekáváme pro jednotlivé rizikové skupiny. Jde o náš expertní odhad založený na analýze úvěrového portfolia v ČR.

Ratingy, které na zonkym rozlišujeme

 • A** - minimální riziko
 • A* - velmi nízké riziko
 • A++ – nízké riziko
 • A+ – nízké riziko
 • A – nižší riziko
 • B – střední riziko
 • C – vyšší riziko
 • D – rizikové
Nahoru

Jak rating ovlivňuje výnos?

U všech, kteří si na Zonkym půjčují, odhadujeme schopnost splácet, ověřujeme příjmy a snažíme se predikovat jejich stabilitu. Vytváříme ekonomický model, zjišťujeme pracovní reference. Na základě těchto informací provádíme odhad rizikovosti investice. Každou půjčku pak opatříme značkou, která míru odhadovaného rizika jasně ukazuje – ratingem. Rating je tedy hodnota, která ukazuje pravděpodobnost toho, že se půjčka přestane splácet. S rizikem souvisí úrok a výnos. Čím vyšší je riziko, tím vyšší je i úrok pro toho, kdo si půjčuje. Pro toho, kdo peníze půjčuje, zase znamená pravědpodobnost vyššího výnosu.

Podívejte se na tabulku úroků a očekávaných výnosností pro různé ratingy

Rating A** A* A++ A+ A B C D
Úrok 3,99 % p.a. 4,99 % p.a. 5,99 % p.a. 8,49 % p.a. 10,99 % p.a. 13,49 % p.a. 15,49 % p.a. 19,99 % p.a.
Očekávané rizikové náklady 0,49 % 0,59 % 0,79 % 1,69 % 2,59 % 3,59 % 4,59 % 7,10 %
Investorský poplatek 1,0 % 1,0 % 1,0 % 1,0 % 1,0 % 1,0 % 1,0 % 1,0 %
Očekávaný výnos 2,5 % 3,4 % 4,2 % 5,8 % 7,4 % 8,9 % 9,9 % 11,9 %
Nahoru

Jak si mám sestavit investiční portfolio?

Investiční portfolio je soubor všech vašich investic. Správná strategie, jak rozdělit vaše peníze do investic, vám přinese vyšší výnosy.

Velikost portfolia – nechte statistiku pracovat

Čím více investic tvoří vaše portfolio, tím spíše u něj funguje statistika a odhady výnosů a ztrát. Veškeré naše ratingy a odhady nemusí zafungovat, pokud budete mít investováno například jen do 2 půjček. Abyste měli alespoň základně diverzifikované portfolio, doporučujeme mít rozinvestováno už od začátku do více půjček.

Rozprostření rizika – umíchejte správný koktejl

To, z jakých ratingových kategorií máte investiční portfolio složené, ovlivňuje váš celkový výnos. Lidé investují různě. Někdo preferuje rizikovější třídy, které mají i po odečtení rizikových nákladů vyšší výnosy, jiný bezpečnější investice s výnosem nižším. Budujte si rozmanité portfolio, nikdy nevkládejte většinu investic do jedné rizikové kategorie. Nejbezpečnější investice najdete v kategoriích A** až A, ale výnosy jsou v nich nejnižší (půjčky v těchto kategoriích jsou úročeny nízkým úrokem). Rizikovější kategorie (B, C, D) vám oproti tomu nabízejí vyšší výnos, ale zároveň jsou více náchylné ke ztrátám a mají větší volatilitu – tedy míru kolísání očekávaného výnosu.

Základní typy portfolií

Konzervativní portfolio
Převažují investice do lepších ratingů. Takové portfolio bude mít stabilní, ale nižší výnos. Příklad rozdělení investic 10 000 Kč do konzervativního portfolia:

  A** A* A++ A+ A B C D
Konzervativní 3 % 6 % 16 % 25 % 20 % 15 % 15 % 0 %
Kolik je to v Kč 300 600 1600 2500 2000 1500 1500 0
VYBÍRÁTE PŮJČKY A INVESTUJETE

Balancované portfolio
Převažují investice do středně rizikových půjček (ratingy A+, A, B), výnosnost portfolia je průměrná. Příklad rozdělení půjček do balancovaného portfolia:

  A** A* A++ A+ A B C D
Balancované 1 % 3 % 17 % 20 % 25 % 20 % 12 % 2 %
kolik je to v KČ 100 300 1700 2000 2500 2000 1200 200
VYBÍRÁTE PŮJČKY A INVESTUJETE

Progresivní portfolio
Převažují investice do ratingů B – C. Takové portfolio může mít vyšší výnos, ale zároveň bude i volatilnější. Příklad rozložení investic do progresivního portfolia při investici 10 000 Kč:

  A** A* A++ A+ A B C D
Progresivní 0 % 2 % 13 % 15 % 20 % 25 % 20 % 5 %
kolik je to v KČ 0 200 1300 1500 2000 2500 2000 500
VYBÍRÁTE PŮJČKY A INVESTUJETE
Nahoru

Kolik můžu vydělat?

Průměrný očekávaný roční výnos na Zonky je 6,5–7 %. Můžete ale vydělat 3 nebo třeba 10 % – záleží na vaší investorské strategii a štěstí při investování. Výnos vašich investic je do velké míry ve vašich rukou a závisí na vaší strategii a hlavně diverzifikaci do více půjček po malých částkách. Jak se vám daří, naleznete vždy ve svém investorském přehledu. Uvidíte tam:

očekávaný výnos – expertní odhad budoucího výnosu, který Zonky počítá z vašeho portfolia investic
aktuální výnos – váš současný reálný výnos, jehož výpočet najdete v následující otázce Jde o momentální reálný stav vašeho portfolia.

PŘICHÁZEJÍ VÁM SPLÁTKY VAŠICH INVESTIC Nahoru

Jak přesně se počítá aktuální výnos, který vidím ve svém přehledu?

Výnos je (zjednodušeně řečeno) váš výdělek na službě. Vyjadřován je procenty, která ukazují, o kolik procent se vám investice ročně zhodnotí. Vždy je zde ale nějaká míra nejistoty a rizika.

Každá investice má jinou výnosnost, která je vždy úměrná podstoupenému riziku investování. Pro hrubou představu můžeme porovnat různé investiční produkty:
akcie Coca-Cola – roční výnos za posledních 5 let (kapitálový + dividendový) je v průměru 11,9 %
dluhopisy ČR – roční výnos na desetiletých dluhopisech je 0,35 %
index pražské burzy – roční průměrný výnos byl za poslední 2 roky 2,9 %
Zonky – roční průměrný výnos je 6,5 %–7 %
spořicí účet – roční výnos do 1,5 %

Pro lepší pochopení přesného vzorce, kterým na Zonkym počítáme aktuální čistý výnos, je potřeba rozumět těmto termínům:

Jistina – částka, kterou jste investovali. S tím, jak lidé splácejí, jistina klesá.
Úrok – cena, kterou vám klienti Zonkyho platí za to, že jste jim půjčili peníze.
Investorský poplatek – poplatek, jehož výši stanoví aktuálně platný Sazebník. Počítá se denně z celkové aktuálně investované částky a strhává se jednou měsíčně, a to vždy 1. den v měsíci. V případě, že je nějaká investice více než 35 dní po splatnosti, vám poplatek neúčtujeme. Poplatek vám začneme opět účtovat v okamžiku, kdy klient znovu začne splácet své závazky a s platbou splátky nebude v prodlení více než 35 dní.

Aktuální čistý výnos z investic je vypočten pro každé období od 1. dne aktuálního měsíce podle vzorce:

výnos

Čitatel jsou přijaté úroky mínus investorský poplatek za služby Zonky. Dělíme jej nesplacenou jistinou portfolia za daný měsíc. Výsledné číslo je podíl pro daný měsíc. Takto počítaný aktuální čistý výnos zahrnuje všechny investice, které začínají v různé dny s různými daty splatnosti. Jestliže se splátka na některé investici v portfoliu zpozdí o více než 35 dní, úrok i poplatek budou za toto období u půjčky nulové. Výpočet aktuálního čistého výnosu probíhá každý měsíc. Posledním krokem výpočtu je zročnění výsledku, tedy vyjádření výnosu na roční bázi. Zročnění výnosu probíhá následujícím způsobem. Součet (1 + jistinou vážený průměr výnosů pro všechna období) umocníme na dvanáctou a odečteme 1. Výsledkem je procentuálně vyjádřený aktuální čistý roční výnos.

Nahoru

Slovníček pojmů, se kterými se setkáte na Zonkym

Jistina – částka, kterou jste investovali. S tím, jak lidé splácejí, jistina klesá.
Úrok – cena, kterou vám klienti Zonkyho platí za to, že jste jim půjčili peníze.
Investorský poplatek – poplatek, jehož výši stanoví aktuálně platný Sazebník. Počítá se denně z celkové aktuálně investované částky a strhává se jednou měsíčně, a to vždy 1. den v měsíci. V případě, že je nějaká investice více než 35 dní po splatnosti, vám poplatek neúčtujeme. Poplatek vám začneme opět účtovat v okamžiku, kdy klient znovu začne splácet své závazky a s platbou splátky nebude v prodlení více než 35 dní.

Nahoru

Komu budu na Zonkym půjčovat?

Zjednodušeně řečeno podobným lidem, jakým by vaše peníze uložené na spořicím účtu půjčovala banka. Tedy spolehlivým lidem s dobrými příjmy bez exekucí a zádrhelů se splácením v minulosti.

Výjimku tvoří ratingové pásmo D s úrokem 19,99 %. V této kategorii připouštíme problémy, ale jen ty, které jsou objektivně zdůvodněné. Musí jít o problémy způsobené nečekanou životní událostí, která objektivně zhoršila klientovu šanci platit. S problémy se však úspěšně vypořádává nebo již vypořádal a přesvědčil nás, že si zaslouží druhou šanci.

Na rozdíl od banky si na Zonkym můžete sami vybrat příjemce vašich peněz a většina výnosu z půjčky jde přímo vám, ne bance. Lidé si u nás půjčují na běžné věci – vybavení domácnosti, nákup auta nebo přefinancování dražších půjček z minulosti.

PŘICHÁZEJÍ VÁM SPLÁTKY VAŠICH INVESTIC
Nahoru

Jak ověřujete lidi, kteří si chtějí půjčit?

Děláme vše pro to, aby investování na Zonkym bylo pro vás bezpečné. Proto všichni, kdo si chtějí na Zonkym půjčit, procházejí několika kontrolami:

Dvojí ověření totožnosti

Ověřujeme dva doklady totožnosti, z nichž alespoň jeden musí být občanský průkaz, druhý je cestovní pas, řidičský průkaz, zbrojní průkaz, rodný list nebo kartička pojištěnce. Z registru neplatných občanských průkazů zjišťujeme, jestli doklad není hlášen jako kradený.

Verifikace zaměstnání

U každého, kdo si na Zonkym půjčuje, ověřujeme zaměstnavatele či zdroje příjmů a zjišťujeme pracovní reference. Do našeho hodnocení zahrnujeme jak negativní, tak i pozitivní informace a započítáváme je do ratingu, který pak vidíte u jednotlivých půjček na Tržišti.

Ekonomický model

U každého člověka, který si půjčuje, vytváříme jeho ekonomický model a propočítáváme, jaké dopady na jeho finanční situaci bude půjčka mít. Nepůjčujeme lidem, které by půjčka ohrozila existenčně a roztočila u nich spirálu dluhů.

Kontroly pro odhalení podvodů

Každá finanční instituce má vypracované speciální kontroly a postupy pro odhalování pokusů o podvod při půjčování. Na Zonkym jsme tyto kontroly rozšířili o poznatky ze zahraničních P2P platforem.

Ověření v NRKI

Zonky je jediná P2P platforma v České republice, ktreá má přístup do NRKI – Nebankovního registru klientských informací. To nám poskytuje obrovskou výhodu při posuzování kreditního rizika. V NRKI získáváme informace o finanční historii dotazovaného a o jeho případném zadlužení, či naopak dobré platební morálce u jiných společností. Je nutné mít na paměti, že princip investování znamená podstoupení určitého rizika pro výnos. Riziko není možné zcela eliminovat. Přístup do těchto registrů nám ale umožňuje tato rizika zásadně snížit.

Dalšími registry, do kterých nahlížíme, jsou:

 • ISIR – insolvenční rejstřík
 • ARES – administrativní registr ekonomických subjektů
 • RŽP – živnostenský rejstřík
 • CEE – centrální evidence exekucí
 • katastr nemovitostí

Spousta očí

Každá půjčka před tím, než dostane finální rating, podle kterého se stanovuje úrok, projde několika rukama. Speciálně vyškolení odborníci kontrolují pravost dokladů totožnosti, bankovních výpisů a potvrzení o příjmech. Informace od nich, stejně jako všechny provedené analýzy a výsledky ověřování v registrech, se nakonec dostanou k úvěrovým analytikům. To jsou lidé, kteří vyhodnocují riziko související s poskytnutím půjčky a dávají finální zelenou. Čím více informací o sobě, své práci, pracovních i jiných úspěších lidé Zonkymu poskytnou, tím lépe může úvěrový analytik dělat svou práci a posoudit riziko.

Nahoru

Jaký profil člověka si představit za jednotlivými ratingy?

A** Hvězdný klient se skvělou prací, nadprůměrným příjmem a řadou aktivit. S velmi malým počtem aktuálních závazků, s majetkem a s naprosto bezchybnou platební morálkou – při splácení se nikdy neopozdil ani o den.
A* Taky hvězda, jen svítí o něco méně.
A++ Má dobrou práci, dlouhodobě se mu v ní daří. Pravidelně si půjčuje, má tedy věrohodnou půjčkovou historii a vždy dobře splácí. Je aktivní i mimo práci.
A+ Lepší průměr. Klient třeba i s nižším příjmem, ale aktivní, cílevědomý, s velkým pracovním potenciálem. Zkrátka na sobě maká. Dosavadní půjčky splácel bez problémů a včas.
A Daří se mu docela dobře. Ale všechno by mohlo být o trochu lepší. Půjčuje si pravidelně, splácí pravidelně, ale občas se o pár dní zpozdí. Nakonec to ale dá vždycky dohromady.
B Práce by mohla být lepší a lépe placená, ale je stabilní. Nejrůznějších závazků už má na krku docela dost a musí se otáčet, aby to všechno zvládl. Pokud se nic neděje, měl by být schopen platit pravidelně, i když občas s odřenýma ušima. Pro nečekané životní události ale nemá vytvořenou neprůstřelnou rezervu.
C Nízký příjem a relativně dost závazků, které musí každý měsíc zvládnout. V minulosti to už párkrát bylo nad jeho síly, ale nakonec vždycky – i když to někdy trvalo – svoje závazky vyrovnal. Riziko, že se taková situace bude opakovat, pořád existuje.
D Tohle je kategorie pro investory se sklony pro dobrodružství. Ve speciálním režimu do téhle kategorie pouštíme klienty se silnými životními příběhy, kteří se už jednou ocitnuli na dně. Naše podmínka? Do dluhů se dostali kvůli nečekaným životním událostem, ne kvůli vlastní marnotratnosti. Svůj příběh dokážou prokázat fakty a s odrazem ode dna to myslí opravdu vážně. Je to kategorie, ve které klienti často mají v minulosti záznamy v registrech, zažili exekuce nebo insolvence. Všechny tyhle přešlapy s nimi pečlivě projdeme a dáváme jim šanci jen pokud je dokáží rozumně vysvětlit. Většinu (ale ne všechny) klientů v tomto ratingu pouštíme do služby až po osobní schůzce. Riziko, že splácení bude nad jejich síly, je ale přesto značné.
Nahoru

Co se děje, když mi někdo přestane splácet?

Systém máme nastavený tak, aby nás upozornil okamžitě, když se někdo zpozdí se splácením jen o jediný den. Zpozdilce okamžitě kontaktujeme a snažíme se zjistit důvod. Většinou za tím není nic vážného, jen děravá hlava. Z naší zkušenosti ale vyplývá, že čím dřív zjistíme, že má někdo se splácením problém, tím větší je šance, že se mu s trochou pomoci podaří půjčku splatit. Lidé neplatí ze dvou základních důvodů: Nikdy neplánovali půjčku splatit a prostě nás i investory podvedli. Přecenili své síly nebo se stalo něco závažného, co jim splácení komplikuje. Případy z první skupiny okamžitě předáváme právníkům a snažíme se peněz domoci soudně. Lidem z druhé skupiny se snažíme pomoci jejich situaci vyřešit a udržet je v tom, že každý měsíc na umoření svého dluhu pošlou alespoň část splátky.

Nahoru

Jak to probíhá technicky?

První zmeškaná splátka

Pro děravé hlavy máme pochopení. Po první zmeškané splátce píšeme SMS a e-mail. Pokud se klient neozývá, snažíme se mu dovolat a spojit se s ním, jak jen dovedeme. To vše ale stojí peníze a čas lidí ze Zonkyho, proto si po 10 dnech účtujeme poplatek za upomínku 100 Kč.

Další zmeškané splátky

Po 35 dnech je účtován poplatek 300 Kč za upomínku, po 60 dnech dalších 300 Kč za upomínku. Snažíme se o kontakt všemi dostupnými prostředky. Připomínáme se i dopisem. Pokud jsou veškeré pokusy o kontakt neúspěšné, je po 4. zpožděné splátce půjčka zesplatněna.

Zesplatnění půjčky

Zesplatnění je právní termín pro stav, kdy žádáme jednorázové vrácení celé nesplacené částky, protože půjčka není několik měsíců splácena. Zesplatněná půjčka je pak v celé výši vymahatelná a je možné zahájit kroky k soudnímu vymáhání. Z částky, která se vrátí zpět, si 30 % ponecháme, abychom pokryli náklady na soudní proces. Zbývající část dostávají investoři.

Nahoru

Můžu posílat peníze na Zonky odkudkoli?

Peníze na Zonkyho je důležité posílat z účtu, který jste uvedli při registraci. Pokud náhodou pošlete peníze z jiného účtu, jejich připsání může trvat déle nebo být úplně odmítnuto. Toto opatření je nutné proto, abychom předešli "praní špinavých peněz" a dalším finančním zločinům.

Nahoru

Můžu si investované peníze vybrat zpět?

Když jednou peníze investujete, nejde si je vybrat zpět. Peníze již fyzicky odešly tomu, komu jste je půjčili. S penězi budete moci disponovat až tehdy, když se vám vrátí zpět v podobě splátek. Připravujeme ale tzv. sekundární trh, tedy možnost přeprodat svou investici jiným investorům, kteří by ji po vás převzali. Peníze, které jste zatím neinvestovali, ale máte je na účtu na Zonkym, si můžete kdykoliv vybrat.

Nahoru

Kdy bude spuštěn sekundární trh?

Sekundární trh, tedy možnost přeprodat svou investici jiným investorům, máme v plánu spustit v průběhu roku 2017.

Nahoru

Kolik stojí služba investory?

Kolik stojí služba investory? Investoři platí poplatek, jehož výši stanoví aktuálně platný Sazebník. Počítá se denně z celkové aktuálně investované částky a strhává se jednou měsíčně, a to vždy 1. den v měsíci. V případě, že nějaká investice je více než 35 dní po splatnosti, vám poplatek neúčtujeme. Poplatek vám začneme opět účtovat v okamžiku, kdy klient znovu začne splácet své závazky a s platbou splátky nebude v prodlení více než 35 dní. Výši zaplaceného poplatku uvidíte vždy ve svém investorském přehledu u položky „investorský poplatek“ .

Nahoru

Musím své výnosy z investování na Zonkym danit?

Ano, příjem z participací (tak se právně označující investice na Zonkym) podlehá zdanění jako ostatní příjem podle § 10, Zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Za každý rok vám zašleme přehled vašich investic, které podléhají zdanění.

Povinnost danit vám vznikne v okamžiku, kdy součet vašich splátek na jedné půjčce bude větší než peníze, které jste do ní v rámci participace investovali (základní investice plus investorský poplatek). Zjednodušeně řečeno se tedy vaše povinnost danit týká jen investic do půjček, které byly v předchozím roce splaceny.

Nahoru

Jsou moje data v bezpečí?

Bezpečnost bereme maximálně vážně, na vytváření systému a jeho neustálém vylepšování pracujeme s odborníky, kteří mají zkušenosti se zabezpečováním velkých bankovních systémů. S velkou opatrností pracujeme i s citlivými údaji, ke kterým se z povahy naší práce dostaneme. Všechny informace, které nám sdělíte, považujeme za důvěrné a tak s nimi také zacházíme. Zároveň jsme registrovaní u Úřadu pro ochranu osobních údajů, takže se řídíme pravidly upravenými zákonem o ochraně osobních údajů č. 101/2000 Sb.

Nahoru

Na čem vydělává Zonky?

Zonky vydělává na tom, že propojuje lidi, kteří si potřebují půjčit, s lidmi, kteří chtějí do půjček investovat. U zájemců o půjčku ověřujeme jejich schopnost splácet. Zajišťujeme rozesílání splátek jednotlivým investorům. Když se někdo zpozdí se splátkou, upozorníme ho na to – napřed jemně, později důrazněji. To je práce, za kterou nám platíte. Kolik to stojí? Lidé, kterým poskytneme půjčku, platí jednorázově 2 % z vypůjčené částky (u stotisícové půjčky to tedy jsou 2 tisíce korun). Investor za možnost investovat přes Zonky platí poplatek, jehož výši stanoví aktuálně platný Sazebník. Jde o častý model služeb sdílené ekonomiky – fungují tak nejen P2P platformy ve světě, ale i služby jako TaskRabbit pro přímou směnu práce nebo AirBnB pro zprostředkování ubytování mezi lidmi.

Nahoru

Kdo za touto službou stojí?

Službu Zonky provozuje firma Zonky s.r.o., která má registraci u České národní banky. Investorem v projektu je inovační fond Home Credit Lab N. V. patřící do skupiny PPF, který podporuje inovační projekty v oblasti finančnictví.

Nahoru