Na hypotéku, rekonstrukci, nové auto, ale i lepší letní dovolenou. Češi dnes mají řadu důvodů, proč si půjčují peníze…
Na hypotéku, rekonstrukci, nové auto, ale i lepší letní dovolenou. Češi dnes mají řadu důvodů, proč si půjčují peníze. A odráží se to i na množství zadlužených domácností. Podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere v současnosti splácí alespoň jeden úvěr bezmála každý druhý dospělý Čech.
Kdybychom si chtěli představit typického českého dlužníka, bylo by podle studie zadluženému panu Novákovi mezi 35 a 44 lety, bydlel by v malé obci a splácel by hypotéku. Přesně tyto parametry totiž v průzkumu přiznalo na 60 procent dotázaných.
Naopak nejméně dluhů má věková skupina nad 45 let. Tam alespoň jeden úvěr splácí jen asi 40 % z nich.
V hlavní roli bydlení
Pořídit si vlastní bydlení je v Česku luxus, na který má ze svého jen málokdo. A to se také odráží v mapě českých dlužníků. Navzdory regulacím ze strany ČNB zatím zůstávají právě hypotéky nejčastějším typem úvěru. Naopak loňské zavedení přísnějších podmínek pro získání hypotéky rozhodování vzít si úvěr u velké části dlužníků ještě urychlilo. Zkrátka proto, aby se ještě regulacím vyhnuli.

Půjčku na bydlení tak v současnosti využívá skoro pětina oslovených a v nejzadluženější věkové kategorii 35–44 let je to dokonce více než třetina respondentů. Druhým nejčastějším typem půjčky je pak spotřebitelský úvěr, který má uzavřený 17 % oslovených.
Budoucnost bez dluhů
Celkově ale vztah Čechů k půjčkám spíše ochladl. Alespoň podle studie Nielsen Admosphere chce stále více Čechů žít bez dluhu. Podle výsledků průzkumu nemají Češi chuť se dál zadlužovat a osm z deseti dotázaných neplánuje v příštích dvou letech uzavřít jakýkoli úvěr.
A důvod? Překvapivě nejde o obavy z exekucí, ale o to, že půjčku prostě nepotřebují. Celých totiž 85 % lidí uvedlo, že si dokážou vystačit s tím, co mají.
Tomu odpovídají i závěry loňského šetření Českého statistického úřadu. Zatímco v roce 2017 podle něj vycházela se svými příjmy s obtížemi skoro čtvrtina domácností, loni už to bylo pouze necelých 18 procent. A na druhé straně obecně vzrostl podíl domácností, které vycházely se svými příjmy snadno, z 11 na 15 procent.
Češi naopak stále častěji hledají způsob, jak své finance dál zhodnotit. Například formou investic. Jen u nás na Zonky vložilo své peníze do půjček pro lidi meziročně o 4 tisíce lidí víc a počet aktivních investorů se tak zvýšil až na 25 tisíc. Jejich průměrný zisk přitom dosahuje zhruba 6 procent. Což je mimochodem mnohem víc, než nabízí například jakýkoli spořicí účet.
Celkem už si lidé na Zonky navzájem půjčili přes 6 miliard korun! A teď nově s nejlevnějším úrokem na trhu ve výši 2,99 procenta.
