Až podezřele nízké úroky, složité smluvní podmínky a nenápadné poznámky pod čarou. To jsou varovné signály, které by…
Až podezřele nízké úroky, složité smluvní podmínky a nenápadné poznámky pod čarou. To jsou varovné signály, které by neměl žadatel o nebankovní úvěr přehlížet. Zákon totiž nedosáhne na všechny neférové poskytovatele půjček a nepozornost při podpisu smlouvy vás tak může přijít i pěkně draho.
Krátká ruka zákona
Už rok a půl chrání dlužníky zákon o spotřebitelském úvěru, který omezil přísné sankce poskytovatelů úvěrů, zpřehlednil porovnání jednotlivých půjček a dopřál žadatelům až dvoutýdenní lhůtu na rozmyšlenou, během které poskytovatel garantuje nabídnuté podmínky.
Jenže to platí právě a pouze pro spotřebitelské úvěry.
Půjčky pro firmy a podnikatele zákon nereguluje.
Obchodníci tak musí počítat s tím, že při výběru nebankovní půjčky mohou i nadále narazit na lichvářské praktiky, jakou jsou skryté sankce a poplatky nebo úmyslně nepřehledné porovnání úvěrů se zavádějícím RPSN.
Úvěroví predátoři
Pokud i přesto počítáte s podnikatelskou půjčkou, měli byste zbystřit a zaměřit se i na zdánlivé detaily nabízeného produktu. Zejména jde o nejrůznější poplatky a smluvní sankce. A nezáleží jen na jejich výši, ale i na důvodech, které si věřitel stanoví pro jejich uplatnění.
Až podezřele nízké úroky, složité smluvní podmínky a nenápadné poznámky pod čarou
Taktikou takzvaných „úvěrových predátorů“ totiž často bývá navenek prezentovat velmi příznivé úrokové sazby, ale hluboko ve smluvních podmínkách ukrývat enormní pokuty, a to i za maličkosti. Třeba za opožděnou splátku i za to, že klient toto opoždění nenahlásil dopředu.
Mediálně známý je případ, kdy poskytovatel lákal své oběti na relativně nízký úrok s jediným cílem — dostat se k nemovitosti dlužníka. Ve smlouvě vyžadoval nepřiměřené pokuty za nedodržení až absurdních podmínek, například nedodání potvrzení o zaplacení daně z nemovitosti do 14 dnů od splatnosti každý rok nebo nenahlášení nové adresy klienta. Na stanovenou horní hranici pokut 200 tisíc korun a 50 % úvěrového rámce, který stanovuje právě zákon o spotřebitelském úvěru, se tak klienti této společnosti mohli dostat i během jediného týdne.
Další možností, jak mohou neféroví poskytovatelé půjček zneužívat důvěru klienta, jsou různé formulace ve smlouvě, na základě kterých se nízké a marketingově lákavé úrokové sazby po prvním roce splácení výrazně navýší.
Férový poskytovatel
Nejlepším vodítkem pro žadatele o spotřebitelský úvěr je opět zákon.
Půjčky totiž mohly donedávna svobodně nabízet tisíce poskytovatelů.
Dnes už pro to musí mít licenci od České národní banky. Náročným podmínkám pro její získání nakonec vyhovělo jen několik desítek z nich, a tak se trh výrazně „pročistil“. Serióznost každého z nebankovních poskytovatelů úvěrů si tak klient může sám ověřit na internetových stránkách ČNB.
Jenže stejně jako u regulace sankcí ani tady neplatí zákonné pravidlo pro podnikatelské úvěry. Obchodníkům tak nezbývá, než si firmy, od kterých si půjčují, sami pečlivě prověřit. Obecně přitom platí, že kvalitní smlouva o úvěru je jednoduchá a ve všech bodech srozumitelná. Poskytovatel je transparentní a nezdráhá se podmínky volně publikovat na internetu. Naproti tomu složité, nesrozumitelné a nápadně „výhodné“ smlouvy mohou skrývat velký problém.
Pokud tedy jako podnikatel máte možnost sáhnout po spotřebitelském úvěru, dejte mu přednost. Kvůli vidině nízkého úroku se tak nepřipravíte o veškerou zákonnou ochranu. Navíc u nás na Zonky začínáme už od 2,99 %.