Skotačení na seyshelských plážích nebo gurmánské potahování z kubánského doutníku přímo na ostrově jejich původu…
Skotačení na seyshelských plážích nebo gurmánské potahování z kubánského doutníku přímo na ostrově jejich původu. Toužíte letos v létě po exotice, ale zrovna na ni nemáte našetřeno? Možná vás napadlo si na luxusní dovolenou půjčit. Tuto možnost v Česku už využil každý desátý. Že to ale není vždy dobrý nápad, varují jak finanční odborníci, tak zdravý rozum.
Češi si dopřávají stále dražší dovolené. Podle cestovních kanceláří si potrpí hlavně na kvalitnější ubytování a all inclusive programy. Přitom ne každý si to ale může dovolit ze svého. Podle loňského průzkumu společnosti KRUK, která spravuje pohledávky finančních domů, si na luxusní prázdniny alespoň jednou půjčil každý desátý.
Splátky na roky
Nejčastěji jde o půjčené částky v řádech desítek tisíc korun. I taková menší půjčka ale může znamenat velké riziko, pokud předem nevíte, z čeho peníze vrátíte. Z průzkum vyplývá, že menší půjčky na oslavy narozenin, vánoční dárky nebo právě dovolené si často berou lidé, kteří už poblémy s penězi mají. A dalšími úvěry si je jen zhoršují.
Jestliže se svého „týdne u moře“ nechcete za žádnou cenu vzdát a hodláte se zadlužit, tak se alespoň snažte minimalizovat možná rizika. Prvním krokem by měl být jasný plán, jak a z čeho dluh splatíte. Zkuste přitom střízlivě zvážit pro a proti takové půjčky a počítejte s různými scénáři jako třeba nějaké vážnější onemocnění nebo se vám rozbije pračka či auto. Další úvěr zvyšuje riziko nesplácení, bude tudíž dražší, nehledě na to, že seriózní instituce vám pravděpodobně nebudou chtít půjčit vůbec.
Počítejte také s tím, že na dovolenou navíc pojedete jen na týden nebo na dva. Ovšem splátky se mohou protáhnout i na celé roky.
Z pláže do exekuce
Hned poté je na řadě popřemýšlet, kde si vlastně chcete půjčit. S tím totiž úzce souvisí podmínky, za kterých peníze na dluh získáte. Na trhu totiž číhá i řada nepoctivých úvěrových společností. Ty zpravidla cílí na klienty s problematickou splátkovou historií a půjčky nabízí levně a bez podmínek. Ovšem jen zdánlivě.
Častou praktikou těchto úvěrových predátorů jsou skryté či záludné dodatky, obchodní pravidla a poznámky pod čarou, které jim později dávají do ruky mocné zbraně. Například nesmyslně vysoké pokuty z prodlení splátky nebo automatické změny úrokových sazeb po uplynutí určité doby. Pokud toto nepozorný klient podepíše, může lehce skončit třeba i v exekuci.
Před nástrahami neférových poskytovatelů půjček má klienty chránit zákon na ochranu spotřebitele. Nicméně, některé úvěrové firmy se snaží pravidla obejít. Například tak, že žádají, aby člověk vyplnil identifikační číslo a bral si vlastně úvěr pro podnikatele. Tak se ho zákonem garantovaná ochrana netýká. Může se pak snadno stát, že si půjčí 10 tisíc a v exekučním řízení mu vyměří dluh i desetinásobný.
S nabídkou dovolené na dluh přicházejí i samotné cestovní kanceláře. Ty ale nemohou poskytovat úvěry napřímo, a tak je opět na klientovi, aby si půjčku sjednal sám.
Podtrženo, sečteno: odborníci před finance důrazně doporučují se zbytečným půjčkám – jako je i ta na letní dovolenou – obloukem vyhnout.