13. června 2019

Zonky reprezentovalo Česko v Rize

Lukáš Zelený

Na začátku června proběhla v lotyšské Rize evropská konference na téma P2P, crowdfunding a regtech event. Na konferenci vystoupili jako řečníci i zástupci z české společnosti Zonky, která v roce 2019 zvažuje expanzi na evropský trh.

P2P Conference Riga 2019 proběhla 7. a 8. června v hlavním městě Lotyšska. Zúčastnilo se jí více než 300 zástupců evropských platforem a technologických společností. Mezi nimi nechybělo ani české Zonky.

„Díky konferenci jsme mohli srovnat naše plány a ambice s konkurencí."
„Díky konferenci jsme mohli srovnat naše plány a ambice s konkurencí.“

„Potvrdili jsme si, že se nám v Česku podařilo vybudovat opravdu unikátní službu. Oproti jiným platformám nabízíme opravdu jedinečné spojení světa půjček se světem investorů. Ostatní zahraniční služby půjčky nakupují, a nemají tak pod kontrolou jejich kvalitu,“ říká Štěpán Hykš ze Zonky a pokračuje: „Soustředíme se na bankovní klientelu, což v segmentu P2P není běžné. Díky nižší rizikovosti investic můžeme nabízet zákazníkům lepší úrokové sazby.”

Hlavní město Lotyšska pořádalo konferenci P2P platforem pro celou Evropu poprvé. Zúčastnilo se téměř 500 lidí z celého Evropy, a potvrdilo se tak, že Riga je právem označována za evropské centrum P2P platforem.

Právě v Lotyšsku má sídlo P2P platforma Mintos, jejíž zástupci odhalili plány na novou mobilní aplikaci a debetní kartu. „Díky konferenci jsme mohli srovnat naše plány a ambice s konkurencí. Zjistili jsme, že s těmi největšími platformami vydáváme podobným směrem, v některých případech, jako je třeba mobilní aplikace, jsme dokonce dál,“ dodává Hykš. „ Na konferenci zaujaly plány na naše nové vylepšené Tržiště, kde mohou investoři nakupovat participace”

Peer-to-peer (P2P) je metoda financování půjčky, která jednotlivcům umožňuje půjčit si (či naopak do půjčky investovat) peníze, aniž by k tomu potřebovali výpomoc finanční instituce – nejčastěji banky – jako prostředníka.

V USA, kde systém P2P půjček v roce 2005 vznikl, můžeme pozorovat trvalý nárůst zájmu o daný typ půjčování, který nejsilněji koreluje s nástupem finanční krize v letech 2007 a 2008. V Česku je nejsilnějším hráčem na poli P2P služba Zonky, jejíž zástupci se vydali na evropskou konferenci do Rigy.

Sdílet článek