27. listopadu 2019

Zonky je druhou nejodpovědnější úvěrovou společností

Ve finančních potížích se podle průzkumu agentury G82 v posledním roce ocitlo 20 % českých zaměstnanců. Významná část těchto lidí v té době čerpala spotřebitelský úvěr. Do nepříjemné situace se dostali například kvůli příliš vysokým úrokům nebo skrytým poplatkům.

Blíží se prosinec a my všichni víme, co to znamená. Čeká nás pečení cukroví, setkání s rodinou, ale také nekonečná honba za perfektními vánočními dárky. Na ty si bohužel mají Češi tendenci půjčovat. Právě kvůli přibývajícímu množství úvěrů před Vánocemi se společnost Člověk v tísni rozhodla zveřejnit index odpovědného úvěrování, kde Zonky obsadilo stříbrnou pozici. Bez vás bychom to ale nedokázali. 

Jak to na Zonky funguje?

Index odpovědného úvěrování

Index u každé společnosti hodnotí celkem 16 parametrů týkajících se nákladů, srozumitelnosti a přístupu ke klientům. Tím se zásadně liší od běžných úvěrových srovnávačů zaměřujících se především na cenu. Náklady půjčky ovšem při hodnocení hrají i tak velkou roli. Na trhu se totiž najdou i společnosti, které klientům poskytují neférové úvěry. Úroky jsou v některých případech dokonce tak nepříznivé, že si klient může půjčit 50 tisíc a spolu s poplatky je následně donucen společnosti vrátit až 130 tisíc korun.

Pozor si dávejte i na tzv. "půjčky zdarma".
Pozor si dávejte i na tzv. „půjčky zdarma“.

Problém nastává například v případě revolvingových úvěrů kombinovaných s vysokými úrokovými sazbami. To jsou půjčky, u kterých není předem stanovená pevná splátka, ale pouze splátka minimální. Při jejím využitím je však půjčka špatně splatitelná. Pokud se klient rozhodne splácet nejmenší možnou částku, může svůj dluh přeplatit až čtyřnásobně.

Průzkum zkoumal také například chování společností v případě předčasného splacení. Zákon totiž sice výslovně stanovuje, že si věřitel v takovém případě nesmí říct o více než 1 % z vypůjčené částky, některým společnostem se však toto pravidlo daří obcházet. Například na Zonky ale máte předčasné splacení zdarma.

Vše si pečlivě zkontrolujte

Odpovědný poskytovatel úvěrů před vámi nic neskrývá, ani výši nákladů půjčky. Ty si můžete nezávazně spočítat na úvěrové kalkulačce dané společnosti a získat tak přehled o tom, na kolik vás půjčka vyjde. Náklady si pečlivě prohlédněte i při podpisu smlouvy a zkontrolujete si, že se zmíněná úroková sazba či různé poplatky opravdu shodují s tím, co bylo dříve řešeno. Ne vždy tomu tak musí být, a to zejména v momentě, kdy půjčku nenabízí přímo poskytovatel, ale některý z jeho zprostředkovatelů. 

A jak si vedlo Zonky? 

Ve srovnání odpovědných úvěrů obsadilo Zonky stříbrnou pozici.
Ve srovnání odpovědných úvěrů obsadilo Zonky stříbrnou pozici.

V indexu jsme se umístili na krásném druhém místě, a to nejen díky nízkým úrokům ale hlavně díky férovému přístupu. U nás totiž vždy víte, jak na tom jste. V naší úvěrové kalkulačce si jednoduše vypočítáte výši celkových nákladů na půjčku, a to zcela nezávazně. Mimořádné splátky a předčasné splacení jsou na Zonky zdarma. Navíc se u nás nemusíte bát nečitelných dodatků malým písmem, skryté poplatky u nás nenajdete. 

Půjčku si pořádně rozmyslete

Přemýšlíte o půjčce? První otázkou, která se objeví ve vaší mysli by určitě měla být „Opravdu půjčku potřebuji?“.  Půjčovat si na drobnosti, bez kterých se obejdete, je naprosto zbytečné. Dovolená na dluh nebo půjčka na vánoční dárky vás pak ve výsledku mohou vyjít pěkně draho.

Pokud se i tak rozhodnete o úvěr zažádat, buďte opatrní. Zonky radí: Nepůjčujte si na Vánoce!

V případě, že si chcete o službě napřed něco zjistit, přečtěte si nezávislou recenzi na půjčku od Zonky.

Sdílet článek