Místo toho, aby se Češi těšili na klidné stáří, se penze spíše obávají. A to hlavně kvůli penězům. Zatímco na důchod se…
Místo toho, aby se Češi těšili na klidné stáří, se penze spíše obávají. A to hlavně kvůli penězům. Zatímco na důchod se těší jen 3 procenta lidí, bezmála tři čtvrtiny si myslí, že senioři v Česku nejsou dostatečně finančně zajištění. Vyplývá to z aktuálního průzkumu neziskové organizace Sue Ryder. Jen nepatrná část respondentů přitom věří, že by se o svou budoucnost měl každý postarat sám.
Drtivá většina Čechů je přesvědčená, že zodpovědnost za životní podmínky seniorů má nést stát. A to včetně sociálního a zdravotního standardu lidí v penzi.
Neudržitelný růst důchodů
Od příštího roku se sice mají důchody zvýšit v průměru skoro o tisícovku na více než 13 200 korun, otázkou ale zůstává, na jak dlouho. Důchodová reforma totiž už třináct let stagnuje a příznivým vyhlídkám rozhodně nepřispívá ani demografický vývoj v Česku. Podle poslední zprávy ministerstva financí v současnosti připadají na jednoho českého důchodce více než tři lidé v produktivním věku. Tento poměr se má ale postupně zhoršovat a za 40 let už budou na jednoho důchodce připadat jen necelí dva pracující, kteří by se měli na zajištění jeho starobního důchodu svými výdělky podílet.
A navíc se i přes vyšší věkovou hranici pro odchod do starobního důchodu stále prodlužuje doba, kterou lidé v penzi stráví. Zatímco v 70. letech to podle údajů České správy sociálního zabezpečení bylo v průměru jedenáct let, v 90. letech už to bylo o pět let déle. A tento trend pokračuje. Loni byla průměrná délka života stráveného ve starobním důchodu víc než 24 let.
Záchranný třetí pilíř
Že se musí každý postarat sám o sebe, věří podle průzkumu jen asi šest procent dotázaných. Přesto stále přibývá lidí, kteří se nechtějí do budoucna spoléhat pouze na to, co jim přizná stát.
Čtěte také: „Důchod na pláži?
Češi stále více investují do nemovitostí u moře“ ⇒
Jako jednu z cest přitom vidí různé formy penzijního připojištění. Pomocí takzvaného třetího důchodového pilíře si tak na stáří šetří stále více lidí. V současnosti tento dobrovolný systém obsahuje přes tři a půl milionu smluv klasického penzijního připojištění a přes 800 tisíc smluv doplňkového penzijního spoření.
Výhodou je, že za určitých podmínek vám může k úsporám přispívat zaměstnavatel a můžete si tak také snížit daňový základ. Například při platbě tři tisíce měsíčně získáte plný státní příspěvek, který činí 2 760 korun, a váš daňový základ bude až o 24 tisíc za rok nižší.
Určitou nevýhodou je, že na uspořené peníze nesmíte až do dané doby sáhnout, jinak o výhody přijdete.
Investice do budoucnosti
Možnou alternativou pro zajištění klidného stáří mohou být také investice. Trh nabízí řadu možností. Pro začátečníky, kteří nemají zkušenosti s obchodováním, nebo pro ty, kteří nemají čas podrobně sledovat trh, jsou ideální například investice do peer-to-peer.
Jako investoři si můžete sami vybrat, kterému z našich klientů budete chtít půjčit peníze. Stačí si přečíst jeho příběh a určit sumu, kterou do půjčky investujete. Začít můžete už od 200 korun.
Pokud vás ale baví sledovat křivky a grafy, můžete vyzkoušet investovat například do komodit, jako jsou víno, káva nebo velký hit posledních let — avokádo. Stálicí na trhu je také zlato a jistou dávku adrenalinu v posledních letech poskytují kryptoměny.