Rozbitá pračka, porouchané auto nebo vyšší nedoplatek za elektřinu. Stát se to může každému, že občas nevyjde s penězi…
Rozbitá pračka, porouchané auto nebo vyšší nedoplatek za elektřinu. Stát se to může každému, že občas nevyjde s penězi. Někteří lidé proto spoléhají na kontokorent. Jenže půjčené peníze často svádějí utrácet víc, než je nutné. Pokud se ale chcete jednou provždy dostat z minusu, nebude to zadarmo.
Už jen proto, že aby bylo možné kontokorent vypovědět, musí být celý úvěr doplacený. A toto platí u všech poskytovatelů. Respektive někteří umějí převést dluh z kontokorentu na klasický úvěr. To vás ale v důsledku může vyjít mnohem dráž.
Dobrý sluha, ale zlý pán
Co má kontokorent se všemi půjčkami společného? Může pomoct, když potřebujete čas od času zaplatit nečekané výdaje. Pokud se ale na něj spoléháte pravidelně, dostáváte se do začarovaného kruhu. Do instantního zadlužení, jak nazývají některé neziskovky tyto půjčky založené na systému revolvingu, tedy automaticky se obnovujícího úvěru.
Právě tak totiž funguje i kontokorent, který banky nabízejí k běžnému účtu. Hned na začátku si s bankou dohodnete částku, do které můžete zajít měsíčně do minusu. Současně si domluvíte také měsíční splátku. Dluh se tak průběžně splácí a tím se obnovuje i možnost dál čerpat zapůjčené peníze.
Z toho vyplývá, že tento nástroj není pro každého. Respektive vyžaduje velkou disciplínu a finanční uvážlivost, protože jinak je velmi snadné spadnout do dluhové pasti. Půjčka z kontokorentu totiž není ani zdaleka zadarmo, ale za pořádný úrok, který stoupá až k 20 % ročně. A kdo nestíhá splácet, musí se připravit na nepříjemně vysoké pokuty. Jak tedy kontokorent zrušit?
Snížit, nebo zrušit?
Řada lidí se plánuje sjednaného kontokorentu zbavit i proto, že je zbytečně svádí utrácet. Je příjemné mít možnost sáhnout hlouběji do kapsy a dopřát si něco navíc. Jenže koho baví být stále ve zbytečných dluzích? Co když přijde chvíle, kdy si budete potřebovat půjčit na něco podstatného, například získat hypotéku na bydlení, a v cestě vám bude stát právě přečerpaný účet? Ano, i to se může stát, protože řada poskytovatelů půjček trvá na tom, aby si žadatel své ostatní pohledávky předem vyřešil.
A nakonec je tu i velká skupina těch, kteří na kontokorent kývli při zakládání běžného účtu, ale vůbec službu nevyužívají. V lepším případě ji mají nasmlouvanou zbytečně, v tom horším ještě platí poplatky za provoz.
Ať už máte ke zrušení kontokorentu jakýkoli důvod, nejprve se podívejte do podmínek, které jste si se svou bankou domluvili, jak kontokorent zrušit. Z těch pak budete muset vycházet.
Obecně ale platí, že kontokorent lze zrušit buď zdarma, nebo za poplatek. V každém případě ale počítejte s doplacením úvěru. Co když ale tolik právě po ruce nemáte? Opět bude záležet na podmínkách jednotlivých poskytovatelů.
U některých si prostě budete muset našetřit bokem, přečerpané peníze vrátit najednou a poté kontokorent zrušit. Jiné společnosti pak umožňují postupně limit kontokorentu snižovat právě o tu částku, kterou budete postupně vracet, až se nakonec váš účet zbaví zatížení dluhem úplně. Tady je jen důležité mít na paměti, že se změnou úvěrového limitu dojde i ke změně pravidelné měsíční splátky.
Pokud jste zvyklí na to, že máte po ruce vždy nějaké peníze navíc, je po zrušení kontokorentu dobré se zamyslet, jak si našetřit nějakou tu finanční rezervu z vlastních zásob. Jen tak si zajistíte klid v duši, že vás náhlé výdaje nepřekvapí a současně nebudete muset nic vracet ani zbytečně platit úroky a poplatky.