4. června 2019

První půjčka zdarma: zisk, nebo zbytečný risk?

Půjčit si peníze rychle, bez poplatků nebo jakýchkoli úroků. Sen každého dlužníka, který se za určitých podmínek může stát skutečností. Některé nebankovní společnosti službu nabízejí jako první půjčku zdarma. Tento bezúročný úvěr bývá určen klientům, kteří si u společnosti peníze půjčují poprvé. Vyplatí se ale skutečně každému?

Nový klient si zpravidla může půjčit od 5 do 80 tisíc korun. Nejčastější nabídkou ale bývá suma kolem 10 tisíc korun se splatností 30 dní.

Výhodná půjčka jako reklama

Žádné provozní poplatky, žádné úroky. To zní až moc lákavě, než aby to byla pravda. Vždyť takto by poskytovatelé úvěrů brzy zkrachovali. O charitu také nejspíš nepůjde. Tak v čem je ten „vtip“?

V podstatě jde o marketingový tah. Společnost si v rámci boje o klienty zájemce o půjčky „přitáhne“ výhodnou nabídkou, která ovšem platí jen jednou. Každá další půjčka už je spojená se standardním úrokem. Poskytovatel v takovém případě spoléhá na spokojenost klienta s rychlostí vyřízení žádosti a jednáním a doufá, že se klient v případě spokojenosti opět vrátí.

Vzali jste si půjčku s příliš velkým úrokem? Refinancujte.
Vzali jste si půjčku s příliš velkým úrokem? Refinancujte.

Druhý způsob, jak se může tato „investice“ do klienta vrátit, je penále. Rychlá půjčka zdarma je zpravidla spojena s pokutami za případné pozdní splacení, což nebývají zrovna malé částky – a řada nezodpovědných klientů si bohužel splatnost nepohlídá. V takovém případě se i půjčka původně poskytovaná zcela zdarma poměrně prodraží, a to v řádech desítek procent.

Navíc si někteří dlužníci v zoufalství nebo zmatku vzápětí vezmou u stejné společnosti další půjčku, aby pokryli splátky té první. Ovšem za zcela jiných – o poznání méně výhodných – podmínek. Pak nejenže společnost na takovém klientovi vydělá, ale navíc hrozí, že se dlužník dostane do spirály dluhů a na velký problém je zaděláno.  

Hlavně zodpovědně

Pokud byste úspěšně využili více nabídek půjček zdarma, můžete si bezúročně půjčit desítky tisíc korun. Jak je ale výše popsáno, je třeba uvažovat s chladnou hlavou. Pokud si půjčíte naráz více peněz, musíte také počítat s tím, že je musíte během měsíce vrátit. Přitom splatit během jediného měsíce například 80 tisíc korun, které je také možné si zadarmo jednorázově půjčit, není přece jen zrovna snadné. A proto je nutné si před uzavřením smlouvy o půjčce opravdu pečlivě rozmyslet, zda zvládnete v nabízené době splatnosti dluh splatit.


Proto pokud si potřebujete půjčit vyšší částku a nemáte možnost ji jednorázově splatit, bude rozumnější poohlédnout se po klasickém úvěru. Nejlevněji ho aktuálně nabízí Zonky s úrokovou sazbou už od 2,99 % p. a. Přímo od lidí si tak můžete půjčit na cokoli až do výše 750 tisíc korun. Peníze můžete mít na účtu už za pět minut.

Sdílet článek