Pracujete, občas i přesčas, a šetříte, kde se dá. Přesto máte pocit, že vám peníze z konta i peněženky až záhadně…
Pracujete, občas i přesčas, a šetříte, kde se dá. Přesto máte pocit, že vám peníze z konta i peněženky až záhadně rychle mizí. Než si začnete hledat další přivýdělek, možná by stačilo jen pečlivěji zapátrat ve vlastní hlavě. O stovky i tisíce korun měsíčně vás totiž můžou ochuzovat vaše špatné finanční návyky!
Je večer, unavení doma popíjíte skleničku dobrého vína a brouzdáte po internetu. A tu na vás zaútočí reklama na pěknou halenku, luxusní doutník nebo třeba zajímavou lampičku do ložnice. Tři kliknutí a je to vaše. Možná jste si udělali na chvíli radost, jenže zároveň jde o výdaj, se kterým jste nepočítali. Přiznejte se, kolikrát se vám to už stalo
1. Únava z rozhodování
Jde o jeden z nejčastějších zlozvyků, co se týká zacházení s penězi. Přes den rozhodujete o desítkách nebo i stovkách nejrůznějších věcí. Od toho, co si dáte ke snídani a vezmete si dnes na sebe, až třeba po strategická rozhodnutí v práci. Večer už vám tak často nezbude dostatek pozornosti a energie na racionální úsudek, ochabuje vaše pozornost a zvyšuje se šance na špatné finanční rozhodnutí. Třeba právě impulzivní nákup nepotřebné věci.
Tip: Nákupy si plánujte s předstihem a pokud možno hned ráno, kdy máte nejvíc energie a jste nejbystřejší. Během dne pak nároky na svůj mozek snižujte, abyste večer nemuseli řešit žádné podstatné věci. A můžete se také pokusit snížit počet nevýznamných rozhodnutí během dne, například jezděte do práce stále stejnou cestou.
Čtěte také: „Jak mít víc? Máme 10 užitečných tipů“ ⇒
2. Podceňování se
Problematika sebevědomí se odráží ve všech oblastech lidského života, včetně financí. Jen si všimněte, že mezi nejúspěšnější lidi v byznyse nepatří šedé myši, které se bojí ozvat. Naopak to bývají lidé, kteří dobře znají svou hodnotu a hodnotu své práce.
Zdá se vám, že vás zaměstnavatel dobře neocenil? Tak proč mu to neřeknete? Nebo si představte, že se vám povede pohovor. Jenže nabídka je pro vás nedostačující. Přesto na ni kývnete, protože se necháte ovlivnit vystupováním personalisty a začnete se zbytečně podceňovat.
Tip: Nastavte si svou cenu a trvejte na ní. Prvotní nabídka peněz nebo současný plat můžete vnímat jako nastavení základní hranice, o které můžete směle vyjednávat! Možná budete překvapeni, kam až bude druhá strana ochotna ji posunout. Navíc si nejspíš získáte respekt a vyšší hodnotu v očích vašeho oponenta.
Čtěte také: „Šetřím, šetříš, šetříme na bydlení“ ⇒
3. Různá hodnota peněz
Koruna je koruna. Ať už s ní pevně počítáte ve vašem rozpočtu, anebo si k vám našla cestu poněkud nečekaně. Na to ale často zapomínáme a objevuje se tendence peníze „navíc“ jaksi „devalorizovat“. Příkladem může být vrácený přeplatek, mimořádný bonus v práci nebo třeba výhra v loterii. Lidský mozek má sklon považovat tyto peníze za něco, co je v podstatě postradatelné, protože to nebylo v původním plánu. A tak se daleko snadněji utrácí za věci, které taktéž nebyly v plánu… Jenže peníze mají vždy stejnou hodnotu a důležitost!
Tip: Této relativizace se můžete zbavit tak, že si jednak uvědomíte a poté si dopředu určíte, jak s penězi „navíc“ naložíte. Na útratu si například můžete vyčlenit část sumy a zbytek třeba vhodně investovat. Neodepřete si tak pocit „odměny“, zároveň ale peníze nezmizí jak pára nad hrncem.
Investovat můžete třeba na Zonky, kde lidé půjčují lidem. Registraci zvládnete online z pohodlí domova a pak už si jen vybíráte mezi příběhy, do kterých budete investovat. Začít můžete už s dvousetkorunou!