Rady a tipy

Nezáleží, kolik berete. Finanční rezervu může mít každý. 5 tipů, jak na to

avatarUrl

Zonky

28. 5. 2017

ArticlePictureDetail

Myslíte si, že finanční rezerva je luxus jen pro bohaté? Ve skutečnosti by ji měl mít úplně každý bez ohledu na to,…

Myslíte si, že finanční rezerva je luxus jen pro bohaté? Ve skutečnosti by ji měl mít úplně každý bez ohledu na to, kolik peněz má co měsíc na výplatní pásce. Nikdy nevíte, kdy vás zaskočí nečekaný výdaj a rezerva vám vytrhne trn z paty. Máme pár tipů, jak si ji vybudovat, i když zrovna nepatříte mezi horních deset procent. Ušetřit a získat tak peníze, které si může člověk dávat stranou, se dá jednoduše třeba s refinancováním nevýhodných úvěrů. Se Zonky na tom vydělá každý.

Text: Marie Barvínková, Foto: Profimedia

Jen si to představte: na účtu byste měli mít částku, která odpovídá vašim nejméně dvěma, v lepším případě pěti měsíčním platům. Alespoň to radí odborníci na osobní finance. Chrissy Celaya z americké poradenské firmy Betterment má trochu jiný trik: nepočítejte svůj finanční polštář na platy, ale na základní výdaje.

„Klientům doporučujeme, aby měli v záloze troj-až šestinásobek základních měsíčních výdajů,“ prozradila magazínu Refinery29. Spadá do nich nájem, peníze na nákup potravin či domácích potřeb a další částky, které platíte pravidelně: například pojištění, leasing nebo účet za telefon.

„Ze začátku se vám může zdát, že je to hodně, ale tahle záchranná síť vám pomůže předejít tomu, že byste se v případě nouze museli spoléhat třeba na kreditní kartu,“ dodává Celaya.

Začněte jednoduše tím, že si budete po dobu jednoho měsíce zapisovat výdaje a spočítáte si, kolik právě u vás tvoří ty základní, bez kterých se neobejdete.

Pak je několikrát vynásobte a máte cíl, na který se můžete soustředit snáze, než kdybyste si jen řekli: „Prostě si našetřím něco navíc.“

Samozřejmě můžete výši rezervy upravit i podle dalších faktorů, jako je váš životní styl nebo rodinná situace. „Čím větší máte závazky, tím víc peněz byste měli mít v záloze,“ shrnuje zlaté pravidlo Wall Street Journal. Svobodná matka s hypotékou by měla počítat s náklady na několik měsíců, klidně i na více než rok. Někomu, kdo je single a třeba těsně po škole, nemá žádné dluhy a žije v pronájmu, může stačit rezerva tříměsíční.

Zvažte, kam peníze ukládat
Univerzální odpověď na to neexistuje. Někomu stačí mít prostředky navíc uložené na běžném účtu, někdo je raději posílá na spořicí účet, kde se mu časem trochu zhodnotí. Možná vám dokonce bude víc vyhovovat dobře ukryté prasátko, které jen tak nerozbijete. Volte každopádně tak, aby byly peníze v bezpečí nejen před zloději, ale také před vaší touhou pořídit si pro radost něco nového.

Na začátku se namotivujte
Můžete začít od nuly, ale ještě lépe vám to půjde, když se odrazíte od částky, kterou už stejně máte navíc. Může být klidně i malá. Dostali jste nečekanou odměnu v práci, obálku k narozeninám nebo jste si něco přivydělali jednorázovou brigádou? Odolejte pokušení peníze hned utratit a raději z nich udělejte základ rezervy, která se tak „zhmotní“ a půjde snáze budovat.

Jestli vám zrovna na kontě žádná extra suma nepřistála, zkuste hledat doma. Tedy ne založené bankovky, ale předměty, které už nepotřebujete a můžete je s klidným svědomím prodat. Starý, ale funkční mobil, jen lehce obnošené oblečení, klidně i starší nádobí nebo nábytek, který jste šoupli do sklepa.

Věci, co vám doma stejně jen zabírají místo, možná zrovna někdo hledá. Vystavte je na prodejním webu nebo v mobilní aplikaci; až dostanete zaplaceno, víte, kam peníze uložit.

Přemýšlejte, kde můžete ubrat
Pamatujte na měsíční útratu, kterou jste si zapisovali? Vraťte se k ní a vypište si, v jakých oblastech jste si vyhazovali z kopýtka víc, než bylo třeba. Možná máte ve zvyku kupovat si po obědě předražené latté, občas si zlepšíte náladu nákupem oblečení nebo jezdíte autem, i když byste nemuseli.

Stanovte si co nejkonkrétněji, jak danou položku omezíte, a ušetřené peníze šoupejte rovnou do kolonky „rezerva“. Nemusíte se hned měnit v askety, i pár stovek měsíčně udělá svoje.

Nestyďte se říkat si o peníze
Ať už v práci nebo i mimo ni se naučte říkat si o peníze. „Mnoho lidí, a zejména žen, po večerech různě vypomáhá přátelům nebo známým a ani je nenapadne, že by z toho vlastně mohl být menší byznys, ve kterém by si i něco vydělali,“ řekla Jocelyn Wright, která spoluvlastní poradenský servis Ascension Wealth.

Umíte vytvářet weby, spravovat sociální sítě, líčit, česat, vařit, fotit nebo opravit motorku? Trávíte volné večery tím, že to pro někoho děláte zadarmo? Možná je čas to změnit.

Neříkáme tím, že svoje hobby hned musíte přeměnit v práci na plný úvazek. Ani že máte vlastním dětem strhávat večeři z kapesného. Pokud ale nad něčím trávíte hodně času a jste v tom dobří, nebojte se říct si za to aspoň o symbolický plat.

Překonejte strach z toho, že budete vypadat chamtivě, radí Wright, a prostě lidem řekněte, že už si nemůžete dovolit pro ně dělat zadarmo. Kdo pochopí, že vaše práce má svou hodnotu, ten určitě nebude mít problém vám za ni zaplatit. A vy si můžete přivýdělky hned odkládat do rezervy.

Odolejte pokušení
S trpělivostí, trochou ústupků a chytrých počtů byste měli časem nashromáždit slušnou částku. Sláva, můžete se chlubit skutečnou rezervou! Tím to ale nekončí. Ve chvíli, kdy máte naspořeno, je snadné podlehnout touze utratit našetřené peníze za nový smartphone nebo fantastickou dovolenou.

Odolejte, rezerva je přece určená na nouzové náklady. Výhodou je, že jste si díky ní už navykli šetřit, takže právě dovolená může být dalším cílem, který si vytyčíte. O tom zase příště.

S úsporami vám pomůže i Zonky. Zkuste třeba refinancování nevýhodných úvěrů. Ušetřit se tak dají stovky i tisíce korun za měsíc. Zonky – lidé lidem, levněji a s klidem.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.



Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?

Půjčit si můžete od 5 000 Kč do 1 500 000 Kč, a to na dobu od 12 měsíců až do 10 let. Je jen na vás, kolik budete chtít měsíčně splácet a na jak dlouho si půjčku vezmete.
Pokud ale aktuálně splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, tak vám budeme moci nabídnout maximální dobu splácení na 8 let. Tato doba vychází z doporučení České národní banky.
U nás můžete získat roční úrokovou sazbu od 4,49 % do 19,99 % a RPSN od 5,02 % do 26,94 %.
© 2025 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013