Říkají si minimalisté. Podobně jako Zonky, který pomáhá lidem neutrácet za předražené půjčky, se minimalisté pyšní tím,…
Říkají si minimalisté. Podobně jako Zonky, který pomáhá lidem neutrácet za předražené půjčky, se minimalisté pyšní tím, že nevyhazují peníze za zbytečnosti. Trend minimalismu roste hlavně v módě, prosazuje se ale také v bydlení a zařízování domácností. Jak mít méně věcí, a být přitom šťastnější?
Text: Radek Mojžíš, Foto: Profimedia
„Když nakupuju, je svět hned lepší místo,“ říká se v komedii Báječný svět shopaholiků. I v reálném životě nás lákadla konzumu neustále vábí a někteří jeho kouzlu úplně propadli. Cestou z práce se zastavíme v oblíbeném obchodě s oblečením nebo večer trávíme čas na e-shopech, kde utrácení jedním klikem tolik nebolí. Hromadíme věci, které nepotřebujeme, a naše šatníky přetékají zbytečnostmi.
Někteří se to ale rozhodli změnit a vydali se na cestu minimalismu. Jak ale sestavit šatník, který funguje, a zároveň nám nezabere třicet skříní? Mezi minimalisty patří i Marie, která měla k nakupování vždycky trochu odlišný přístup. Dnes pracuje v pražském obchodě s udržitelnou módou a dekorem Nila.
„Na začátku je nutné celý šatník důkladně probrat a zbavit se všeho, co není vaší velikosti a nikdy nebude,“ radí. „Nezapomeňte vyhodit všechny módní rychlokvašky, co byly trendy jen jednu sezonu někdy v roce 2007. Zbavte se i věcí, které nezapadají do vašeho módního a životního stylu nebo barevného spektra. Do popelnice patří také poničené věci, které už nejdou opravit,“ říká Marie.
Hlavní výhodou dobře sestaveného minimalistického šatníku je jeho flexibilita a univerzálnost. Všechno se pak dá totiž nosit se vším.
„Ranní rozhodovací paralýzu, co na sebe, tak omezíte na minimum,“ vysvětluje Marie s tím, že díky takovému přístupu člověk ulehčí nejen bytu a skříním, ale i své hlavě. „Navíc získáte klasické kousky, které můžete nosit i několik let a stále nevyjdou z módy.“
Smrt módním výstřelkům
Naopak minimalismus nepřeje krátkodobým módním trendům a novinkám. Ty se bohužel, i když se mohou člověku zrovna líbit, do minišatníku neprobojují. Musíte sami sebe přesvědčit, že je nepotřebujete a není pro ně ve vašich skříních místo. „Na začátek si sepište, co vám chybí. Musí jít hlavně o základní věci jako univerzální džíny, jednobarevná bavlněná trička, neutrální košile,“ radí Marie.
Postupně si pak člověk může dokupovat to, co mu chybí. Důležité je dobře si každou investici rozmyslet a nebrat impulzivně to, co zrovna zaujme.
Minimalisté mají méně kousků oblečení, ale většinou kupují kvalitnější výrobky. Ty jsou sice dražší, ale vydrží déle. Skutečná cena, tedy náklady na jedno nošení, tak vyjde nakonec výhodněji.
Minimalismus není ve světě módy novinkou, v poslední době ale začíná oslovovat stále víc lidí. To souvisí i s trendem udržitelnosti. Přibývá lidí, které zajímá, odkud pochází jejich oblečení, zda měli při jeho výrobě zaměstnanci férové podmínky nebo jestli je oblečení z ekologického materiálu.
Mezi první propagátorky minimalismu patřila majitelka anglického butiku „Wardrobe“ Susie Fox. Ta přišla s koceptem takzvané „Capsule Wardrobe“, který rychle získal fanoušky po celém světě. Stačí si nakoupit pár základních kousků, jako jsou sukně, kalhoty nebo košile, a ty kombinovat s různými doplňky. Člověk tak vytvoří velké množství outfitů s co nejmenším počtem kusů oblečení. Přesto ale nemá díky měnícím se stylingům pocit, že by každý den nosil to samé.
Úklid domu i hlavy
V současné době je velmi populární japonská „úklidová konzultantka“ a spisovatelka Marie Kondo. Z její knihy Zázračný úklid — pořádek jednou pro vždy se stal bestseller a na světě se prodalo přes tři miliony kopií. V ní svým čtenářům radí, jak pomocí minimalismu dojít k vyrovnanosti.
Její metoda, jak si uklidit jednou pro vždy, je jednoduchá. Prvním krokem je vzít všechno do ruky a u každé věci, kusu oblečení nebo třeba suvenýru z cest si říct, jestli ta daná věc člověku přináší radost. Pokud je odpověď ne, patří daná věc do koše.
Druhým krokem je zbylé věci či oblečení uložit na speciálně vymezené místo, a to nejlépe vertikálně poskládané.
Při třídění byste měli myslet na to, jestli vám daná věc stále přináší radost. Na nic jiného byste neměli brát ohled. Nakonec si má člověk nechat jen ty věci, které ho těší. Všechno ostatní musí z domu.
Dosáhnout správné rovnováhy v minimalistickém šatníku se může zpočátku zdát těžké. Po nějaké době si ale člověk zvykne. A ocení to nejen bankovní účet, ale i mysl. Ta se bude zdát bez zbytečných věcí lehčí a vyrovnanější. Stejně jako vaše skříň.
Proč vyhazovat zbytečně peníze z okna? Zkuste se podívat, jestli neplatíte zbytečně moc za své půjčky a jak byste mohli ušetřit se Zonky.cz