Rady a tipy

Nejžádanější a nejšílenější benefity zaměstnanců; jaké to jsou?

avatarUrl

Zonky

25. 10. 2019

ArticlePictureDetail

Na dnešním trhu práce je pro zaměstnavatele pro přilákání a udržení si kvalitních zaměstnanců nezbytné mít velkorysý…

Na dnešním trhu práce je pro zaměstnavatele pro přilákání a udržení si kvalitních zaměstnanců nezbytné mít velkorysý balíček výhod. Doby, kdy pracovníci s povděkem přijímali stravenky a zaměstnanecké slevy, jsou dávno ty tam. S příchodem ambiciózních mileniálů, kteří si i po ukončení studia chtějí zachovat svobodu, se vše mění.

Podle průzkumu společnosti Glassdoor přibližně 60% lidí řadí výhody a benefity poskytované zaměstnavatelem k nejdůležitějším faktorům při zvažování přijetí pracovní nabídky. V hodnocení zaměstnavatelů zaměstnanci se tedy už dávno nepromítá jen výše platu a přístup nadřízených.

Průzkum dokonce zjistil, že 80% zaměstnanců by upřednostnilo další benefity před zvýšením platu. Jaké benefity jsou tady v dnešní době nezbytné a kam až jsou firmy ochotny zajít, aby se zaměstnancům zavděčily?

Nejžádanější benefity zaměstnanců

Po čem zaměstnanci touží? Tuto otázku se snažil zodpovědět například průzkum americké HR společnosti Robert Half. V roce 2018 společnost vyzpovídala více než 1500 zaměstnanců a sestavila žebříček nejžádanějších benefitů.

  1. Flexibilní pracovní doba
  2. Zkrácený pracovní týden (např. práce 9 hodin denně pouze 4 dny v týdnu)
  3. Práce z domova
  4. Nadstandardní služby a prostory na pracovišti (posilovna, školka atd.)
  5. Placené dobrovolnictví
  6. Společenské akce, teambuilding

Je zajímavé sledovat nepřímou úměru mezi poptávanými a nabízenými benefity. Například společenské akce pro zaměstnance, které se umístily na posledním místě, nabízí drtivá většina firem. Naopak u ostatních benefitů poptávka jednoznačně převyšuje nabídku. Nejvíce podceněným benefitem je práce z domova, kterou by uvítalo 88 % zaměstnanců, ale poskytuje ji pouhých 14 % dotazovaných firem.

Uchazeči se při výběru práce rozhodují také na základě hodnocení firmy zaměstnanci.
Uchazeči se při výběru práce rozhodují také na základě hodnocení firmy zaměstnanci.

Ukazuje se, že flexibilní pracovní doba už začíná být standardem. Je to běžná praxe téměř na dvou třetinách pracovišť, která byla předmětem průzkumu. Zajímavou novinkou v oblasti benefitů je tzv. „placené dobrovolnictví.“ Jde o placenou dovolenou, kterou mohou zaměstnanci využít na dobrovolnické aktivity. Nejen že z toho budou mít skvělý pocit a přispěje to k jejich psychické pohodě, ale navíc jde o benefit pro celou společnost. Podle průzkumu tuto výhodu nabízí 21 % zaměstnavatelů.

A co nejžádanější benefity v Česku?

Na trhu je v současnosti hlad po zaměstnancích, firmy tak přidávají na benefitech.
Na trhu je v současnosti hlad po zaměstnancích, firmy tak přidávají na benefitech.

Nejen v Americe musí firmy o talenty bojovat. Kdo přijde s lepšími benefity, má zkrátka lepší zaměstnance. V Česku, které má již několik let nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii, to platí dvakrát. O co tedy stojí Češi nejvíce?

Narozdíl od Američanů Češi stále stojí v první řadě o peníze. 13. plat je bezkonkurenčním vítězem průzkumů. V těsném závěsu jsou bonusy a prémie a potom přichází na řadu ona oblíbená flexibilní pracovní doba. Další výhody, díky kterým jako zaměstnavatel u Čechů zabodujete, jsou:

  • Delší placená dovolená
  • Auto i pro soukromé účely
  • Stravenky
  • Příležitostná práce z domu
  • Sick days

Při porovnání výsledků si můžeme všimnout, že svoboda a volno jsou pro nás důležité, ale narozdíl od Američanů máme tyto benefity stále na druhém místě. Možná, že za to může, že nevíme, jak chytře spořit a pravděpodobně s tím bude mít něco společného i fakt, že skoro každý druhý Čech je zadlužený.

Nejšílenější benefity: Zásilka mateřského mléka

Neděláme si legraci. Firmy jako Twitter, technologická společnost IBM, nebo investičně bankovní společnost Goldman Sachs proplácí matkám dopravu mateřského mléka z práce až k jejich potomkovi. Je to jeden ze způsobů, jak přimět matky, aby se vracely do práce co nejdříve po porodu.

Možnost dát si v práci šlofíka nemusí být od věci, odpočinutí lidé jsou efektivnější a kreativnější.
Možnost dát si v práci šlofíka nemusí být od věci, odpočinutí lidé jsou efektivnější a kreativnější.

Další podivný benefit, který je teď v zahraničí trendy, je možnost dát si šlofíka přímo na pracovišti. Speciální relaxační zóny, kde si mohou zaměstnanci beztrestně dát dvacet, zavedly společnosti jako Google, NASA, Samsung a Facebook. Výjimkou nejsou ani další netradiční prostory, třeba kino. To si mohou o pauze užít zaměstnanci Netflixu.

Existuje nespočet služeb, kterých můžete v práci využít, když pracujete pro jednu z firem, kterým na zaměstnancích skutečně záleží. Nemáte čas na kadeřníka? Holičství a lázně najdete v technologické společnosti Genetech. A když se vám nebude chtít vyjet do horního patra, masér za vámi dorazí přímo do vaší kanceláře. Není to sen? Google nabízí kromě nového sestřihu i mytí aut a praní prádla. Skoro jako maminka.

Nejlepší české zaměstnanecké benefity

Ano, po předchozím výčtu pohádkových výhod by se mohlo zdát, že čeští zaměstnavatelé poněkud zaostávají, ale situace se v posledních letech lepší. Například zaměstnanci Four Seasons hotelů mají možnost ubytování v 94 hotelech ve 39 zemích světa zdarma. Počet nocí závisí na množství let, které jste ve společnosti odpracovali

Stoupá také popularita příspěvku na dovolenou.
Stoupá také popularita příspěvku na dovolenou.

Inovátoři, kteří pracují pro technologickou společnosti 3M mají 15 % své pracovní doby vyhrazených na vlastní projekty. To jim dává velkou možnost seberealizace. Ve 3M vědí, že spokojení zaměstnanci s prostorem pro vlastní iniciativu bývají ti, jejichž nápady bývají nejkreativnější a nejinovativnější.

Operátor Vodafone podporuje své zaměstnance i v rodinném životě. Vyplácí jim rozdíl mezi mzdou a finanční podporou od státu na mateřské. Další velkou výhodou je, že když se vám narodí dítě, můžete si na 6 měsíců po návratu do práce zkrátit pracovní dobu na 30 hodin měsíčně za stejnou mzdu.

Zajímavé benefity najdete také v Zonky, jednom z nejrychleji rostoucích fintech startupů současnosti se skvělou firemní kulturou. Pracujte na něčem, co dává lidem smysl.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.



Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?

Půjčit si můžete od 5 000 Kč do 1 500 000 Kč, a to na dobu od 12 měsíců až do 10 let. Je jen na vás, kolik budete chtít měsíčně splácet a na jak dlouho si půjčku vezmete.
Pokud ale aktuálně splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, tak vám budeme moci nabídnout maximální dobu splácení na 8 let. Tato doba vychází z doporučení České národní banky.
U nás můžete získat roční úrokovou sazbu od 4,49 % do 19,99 % a RPSN od 5,02 % do 26,94 %.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013