20. června 2019

Naučte se spořit chytře – 8. díl

Koupě nemovitosti – jedna z poměrně bezpečných a zároveň stále velmi výnosných investičních cest. Přemýšlíte-li o takové investici, je dnešní článek právě pro vás. Jaká jsou pravidla pro investování do nemovitostí a kde se skrývají rizika, která takové investice nesou?

V poslední době sledujeme na trhu s nemovitostmi situaci, kdy poptávka (mnohdy i značně) převyšuje nabídku. Zvláště pokud se jedná o koupi bytů, kterých je na trhu žalostný nedostatek. Uložit své finanční prostředky do nemovitosti je navíc výhodné nejen z investičního hlediska, ale i z pohledu jejího budoucího využití: za nějaký čas může posloužit také jako bydlení pro následující generace.


Co znamená investice do nemovitosti

Investice do nemovitostí jsou jednou z poměrně stabilních investičních cest s poměrně vysokým a také jistým výnosem. Jako při jakékoliv jiné investici musíte samozřejmě zhodnotit velké množství faktorů a vzít rozum do hrsti. V případě, že se vám to povede, ucítíte v poměrně brzké době výnosnost své investice.

Do jakých nemovitostí investovat?

V případě, že přemýšlíte o koupi nemovitosti, kterou budete následně pronajímat, vezměte v úvahu následující:

  • Typ nemovitosti – v první řadě si rozmyslete, do jakých nemovitostí budete investovat. Může se jednat například o investiční byty, kancelářské prostory, rodinný či činžovní dům. Vše se odvíjí od vašich investičních záměrů a také částky, kterou chcete tímto způsobem investovat.
  • Lokalita – od místa, kde se nemovitost nachází, se odvíjí mnohé. Proveďte tedy průzkum trhu i okolí a odhalte, po jakých prostorách je v dané lokalitě největší poptávka. Nepodceňte také plány budoucího rozvoje dané lokality, tedy zjistěte, zdali v daném místě neplánuje expandovat velká firma – taková situace může přitáhnout stovky potenciálních nájemníků či zájemců o koupi.
  • Nenechte se zlákat – v případě, že je vám nabízena výhodná koupě nemovitosti, vždy vezměte rozum do hrsti a zvažte všechny okolnosti. Obecně platí, že v malých městech či vyloučených lokalitách vám bude nabízena nižší cena nemovitosti, na druhé straně je však často problém sehnat nájemce či nemovitost prodat.

Riziko, výnos i nevýhody investice do nemovitostí

Nespornou výhodou investování do nemovitostí je poměrně malé riziko. Pokud dodržíte všechna pravidla, zajistíte si dostatečné množství informací, pak byste rozhodně neměli prohloupit. Jisté riziko se skrývá například v případě, že se rozhodnete nemovitost pronajímat a nájemce vám vypoví nájemní smlouvu. To může být nepříjemná, nikoliv však neřešitelná situace.

Výnosnost je také jednou z výhod investice do nemovitostí. Jistě, není možné čekat, že při takovéto investici raketově zbohatnete. Na druhé straně však váš výnos bude daleko vyšší než u termínovaných vkladů nebo stavebního spoření. Nemovitosti navíc (při správné péči) uchovávají svou hodnotu a nepodléhají inflaci, v případě příznivé hospodářské situace tedy můžete nemovitost výhodně prodat.

Obecně platí, že v malých městech či vyloučených lokalitách vám bude nabízena nižší cena nemovitosti, na druhé straně je však často problém sehnat nájemce či nemovitost prodat.

Na druhé straně zde existují vysoké počáteční náklady. Pokud tedy s investicemi začínáte a nemáte našetřené žádné peníze, není tato investice pro vás. Počáteční náklady jsou totiž minimálně stejně vysoké jako cena dané nemovitosti, nepočítáme-li vedlejší náklady spojené s koupí a také daň z nemovitosti.

Sdílet článek