Zatímco starší dospělí mají většinou problémy s dluhy po ztrátě zaměstnání, mladí lidé si život nejčastěji komplikují…
Zatímco starší dospělí mají většinou problémy s dluhy po ztrátě zaměstnání, mladí lidé si život nejčastěji komplikují krátkodobými půjčkami. A v poslední době přibývají také dluhy spojené s užíváním mobilních telefonů. Ukazují to statistiky společností, které pohledávky spravují. V čem mladí lidé nejvíc chybují?
Počet lidí s exekucemi v Česku roste. Podle statistik webu Mapa exekucí jich loni bylo na 860 tisíc, nejvíc v severních Čechách. Značnou část dlužníků přitom tvořili právě mladí lidé, kteří se nechali zlákat krátkodobými půjčkami. Ty si mohou sjednat už od 18 let a často přitom nemusí dokládat ani svůj příjem.
Mladí lidé si tak často neuváženě půjčí s vidinou rychle získaných peněz, ale příliš nedbají na rizika. Ať už jde o samotný fakt, že nemusí sehnat peníze na splátky, nebo třeba o neseriózní smluvní podmínky, kterým předem nevěnují dostatečnou pozornost.
Přehlídka poplatků a pokut
Exekuce tak na sebe nedá dlouho čekat. Splácet se totiž musí, a to přesně do termínu. Sehnat peníze — například při studiu — ale nemusí být vždy v silách mladého dlužníka. Vedle úroků si totiž většina nebankovních společností účtuje i podíl z dlužné částky. Ten může dosahovat 12, ale klidně i 30 procent!
Ještě hlouběji do kapsy si pak musí dlužník sáhnout v případě, že se se splácením zpozdí. Zpravidla jej čeká pokuta, poplatek za prodlení a náhrada vynaložených nákladů. Původně několikatisícový dluh tak může přerůst i do statisícových položek.
Čtěte také: „Moje dluhy, tvoje dluhy.
Třetina Čechů se zajímá o finance partnera, až když přijde exekutor“ ⇒
Exekuce přes telefon
Další past pro mladé lidi představují mobilní telefony. Jak ukazují statistiky společností, které spravují pohledávky mobilních operátorů, mladých lidí s velkým dluhem za telefon přibývá. Zatímco u pětadvacetiletých dlužníků je průměrná nezaplacená částka kolem 1600 korun, u osmnáctiletých dlužníků už je to skoro 2700 korun.
Na vině je přitom hlavně špatný odhad spotřeby. Při výběru tarifu totiž mladí uživatelé často volí nižší měsíční platbu mezi dvěma až třemi sty korun, jenže často nakonec provolají víc minut, pošlou víc textových zpráv a stáhnou víc dat, než měli v nastaveném limitu. Rozdíly pak musí doplatit za vyšší ceny.
Jak ale také likvidátoři pohledávek potvrzují, mladí lidé bez životních zkušeností nemají dostatek ochoty své dluhy zodpovědně řešit. Ignorance upomínek a laxní přístup v komunikaci s věřiteli tak v mnoha případech vede až k exekucím, kvůli kterým dluh zbytečně naroste.
Průměrná dlužná částka u mobilních operátorů podle věku dlužníka:
Zdroj: M. B.A. Finance
Komplikace do budoucna
Už samotné zadlužení, exekuce a dlouhodobé splácení se možná zdá jako dostatečný trest. Jenže to nemusí být vše.
Jméno nesplácejícího se zpravidla objeví ve veřejných registrech dlužníků. Takový člověk, přestože už má své závazky pod kontrolou, může mít v budoucnu potíže při žádostech o další úvěr nebo třeba hypotéku.