Elon Musk bývá často označován za největšího inovátora a génia současnosti. Pravidelně je řazen po bok Steva Jobse nebo…
Elon Musk bývá často označován za největšího inovátora a génia současnosti. Pravidelně je řazen po bok Steva Jobse nebo Billa Gatese. V čem spočívá tajemství jeho úspěchu? Existuje několik základních pravidel, kterými se tento vizionář řídí. Tady jsou.
Elon Musk letos oslaví 47. narozeniny. Za svůj život již stihl vybudovat tři revoluční, mnohamiliardové společnosti ve zcela různých odvětvích. Nejprve pomáhal rozjet obří internetový platební systém – firmu, která později vešla ve známost jako Paypal. Za peníze z jejího prodeje založil postupně kosmickou společnost Spacex a také spoluzaložil automobilku Tesla, specializující se na elektromobily, kterou dodnes vede jako CEO.
Návrat k prvotním principům
Ještě předtím, než se ale Musk stal úspěšným podnikatelem, si vytkl za cíl být fyzikem. I přesto, že prestižní program na Stanfordské univerzitě opustil už po několika prvních dnech, odnesl si ze svého studia způsob uvažování, které někteří fyzici používají při řešení zdánlivě neřešitelných problémů.
Když je Musk konfrontován s nějakým problémem, snaží se jej rozebrat na co nejjednodušší a nejzákladnější části a otázky.
Zatímco lidé standardně uvažují za pomoci analogií, kdy se dívají na to, jak podobnou činnost vykonal někdo jiný, Musk se snaží jít ke kořenům a na této cestě se snaží zbavit starých myšlenkových schémat. Až teprve potom začne vymýšlet vlastní řešení. Ačkoli Musk přiznává, že tento postup je myšlenkově náročnější, tak právě díky němu prý přišel na své revoluční nápady.
Jak postavit raketu za zlomek její ceny
Tuto metodu použil v praxi, když s týmem jeho kolegů stáli před výzvou zbudování vlastní kosmické rakety pro Spacex. Namísto toho, aby se podíval, jaké jsou potřebné komponenty a za kolik se dají pořídit na trhu, se začal zamýšlet nad tím, co jsou skutečně nezbytné prvky pro kosmickou raketu. Díky tomu zjistil, že mnoho standardních součástí nebude vůbec potřebovat, nebo že jiné dokáže vyrobit odlišně a mnohonásobně levněji.
Právě proto, že nepřemýšlel pomocí analogií, ale šel k základu daného problému, dokázal zbudovat vlastní rakety za pouhé dvě procenta jejich typické ceny.
Nejen inovativní myšlení, ale také pracovní zápal
Bylo by samozřejmě až příliš snadné přiřadit jeho podnikatelské úspěchy pouze inovativnímu způsobu uvažování. V nedávném rozhovoru s Kevinem Rosem Musk ale také prohlásill, že po dobu patnácti let svého života pracoval alespoň 100 hodin týdně a až v nedávné době „zvolnil“ na 85. Kolují také zvěsti, že nedělá pauzy na oběd, neustále pracuje na mnoha věcech současně a často jí v průběhu porad, kdy zároveň vyřizuje četné emaily.
Multitasking jako cesta ke kreativitě
Podobný multitasking, tedy dělání více činností najednou, či přeskakování od jedné činnosti k druhé, ovšem Musk povýšil na své základní pracovní pravidlo. Na rozdíl od toho, když prokrastinujeme (tedy odkládáme složité činnosti na později), umožňuje dle Muska multitasking spojovat rozdílné, zdánlivě nesouvisející myšlenky z mnoha tematicky odlišných projektů.
Musk tuto metodu nazývá „proaktivní prokrastinací“, jelikož odstup od jedné práce a rychlý přesun k druhé, má u něj za důsledek smíchání různých nápadů a zesiluje inovativní složku přemýšlení.
I Elon Musk začínal s malým s malým počátečním kapitálem. Pokud máte skvělý podnikatelský nápad, ale chybí vám peníze do začátku, na Zonky vám výhodně půjčíme až 500 000 Kč. Úroky začínají na 3,99 % a vše navíc vyřídíte online.