Svatba, společný byt a časem i nějaký ten potomek. V době, kdy ceny bytů dosahují rekordních výšek a na hypotéku…
Svatba, společný byt a časem i nějaký ten potomek. V době, kdy ceny bytů dosahují rekordních výšek a na hypotéku dosáhne málokdo, to mají mladí lidé, kteří chtějí zakládat rodinu, komplikované. Někteří se proto rozhodnou pro půjčku. Jenže co s dluhy, když se manželství rozpadne?
Klíčová je situace, za jaké jste půjčku dostali. Jestli už jste byli manželé a poptávali jste půjčku společně, anebo je dluh psaný jen na jednoho z vás ještě před tím, než jste spolu vklouzli do chomoutu.
Existuje totiž několik případů, kdy se jeden z manželů dozvěděl, že jeho partnerovi hrozí exekuce, až po svatbě. Pokud byste se do takovéto situace dostali, nemusíte mít příliš velké obavy.
Půjčka před svatbou
Obecně platí, že pokud jeden z manželů půjčku uzavřel ještě před svatbou, po rozvodu se tento dluh druhého z bývalých partnerů netýká. Exekutorovi by na vás v danou chvíli nemohl. Je ale potřeba s úřady komunikovat, aby měl exekutor o vaší situaci všechny potřebné informace. Bez vysvětlení a následné úpravy postupu by vás totiž mohly překvapit komplikace. Včetně exekučního soudu.
Ale pozor, jiná pravidla má dluh jednoho z partnerů, který se v době manželství refinancuje nebo jinak mění. V případě, že se jeden z manželů zadluží před svatbou, ale v průběhu manželství úvěr refinancuje nebo nějak jinak upravuje, situace se mění. V tu chvíli spadá úvěr do společného jmění manželů a je součástí vypořádání rozvodu.
Určitou pojistkou může být i takzvaná předmanželská smlouva, která majetkové poměry po sňatku upraví.
Důležité ale je, aby byla správně sestavená a měla veškeré náležitosti. Vhodné je proto obrátit se na odborníka – notáře nebo advokáta, kteří se touto problematikou zabývají.
Útraty za praktické věci
Zapůjčené peníze je lepší utratit za praktické věci. Třeba vybavení bytu, auto nebo potřeby pro miminko než za dokonalou svatbu, na kterou vám sice zůstanou vzpomínky, ale může se stát, že manželství skončí rozvodem a vy budete oslavu nebo líbánky splácet ještě dlouho poté, co už spolu nebudete žít.
Takové dluhy jsou totiž součástí společného jmění manželů, které je při rozvodu potřeba vypořádat. A mezi manžele tedy vedle majetku rozdělit i společné závazky. Manželé se spolu ale mohou na detailech domluvit. Třeba tak, že si muž nechá úvěr a manželka zároveň souhlasí s převedením své poloviny auta na manžela.
Manželé se mohou dohodnout i na tom, že se o splátky postará jen jeden z nich. Pokud by ale přestal závazky plnit, věřitel je může vymáhat i od druhého z bývalých manželů.