15. dubna 2019

Jedno heslo a vychloubání se na sociálních sítích. Češi podceňují internetové piráty

„Nejsem důležitý ani bohatý, mně se to nestane.“ To je podle bezpečnostních expertů jeden z nejčastějších omylů českých uživatelů internetu. Češi totiž sotva tuší, co jim na síti jako řadovým uživatelům hrozí. Podle celoevropského průzkumu společnosti Europ Assistance se krádeže identity nebo zneužití osobních údajů v Česku vážně obává jen asi pětina lidí.

Společně s námi se na vlnách digitálního optimismu podle průzkumu vezou také Rakušané a Švýcaři. Projevuje se to například v tom, jak zacházíme se svými hesly. Nikdy ho nemění 38 procent Čechů, což je vůbec nejvíc v Evropě. Většinou používáme jedno až dvě.

Heslo jako klíč

Přitom heslo v podstatě funguje jako klíč, bez kterého nemůžeme otevřít pomyslné dveře té či oné služby. V reálném životě máme všichni spoustu klíčů – od domu, auta, kanceláře… Pokud nám tedy někdo odcizí jeden klíč, dostane se maximálně do jedněch dveří, ostatní zámky zůstanou v bezpečí. Pokud ale vlastníme jen jeden univerzální klíč, zloděj pohodlně otevře všechny.

Stejné je to u hesel k virtuálním dveřím našich účtů. Takže základní pravidlo zní: co služba, to jiné heslo. Pokud máte problém si je zapamatovat, můžete si je zapisovat do bločku, který si uložíte na bezpečné místo. Anebo si nainstalujte správce hesel (password manager), který umožňuje generovat unikátní hesla pro každou novou službu a všechna hesla důkladně zabezpečí.

Piráti sociálních sítí

Vedle slabých hesel a jejich špatné správy nepřikládáme velký význam ani rizikům sociálních sítí, kde se přátelíme s kdekým, aniž bychom ho v reálu znali. Stejně tak se na nezabezpečeném facebookovém účtu rádi pochlubíme, kdy a kam jedeme třeba na dovolenou, a náš byt (jehož přesnou adresu máme v informacích na profilu) tedy bude úplně opuštěný. Skvělá informace pro mazané zloděje, nemyslíte?

V poslední době nejsou pod palbou pouze počítače, ale přibývá útoků také na mobilní zařízení

V poslední době nejsou pod palbou pouze počítače, ale přibývá útoků také na mobilní zařízení

Další specialitou „pirátů internetu“ jsou vychytralé způsoby, jak z nás vylákat přístupové údaje k elektronickému bankovnictví nebo se přímo dostat k našim penězům zneužitím identity a profilu některého z našich přátel ze sociálních sítí. Přestože se případy takzvaného phishingu a trojských koňů objevují už řadu let, lidé se nepoučili a stále je to pro podvodníky účinný způsob, jak si přijít k penězům svých obětí.

Navíc nejsou v poslední době nejsou pod palbou pouze počítače, ale přibývá útoků také na mobilní zařízení. Lidé, kteří se bez obav připojí na volně přístupnou wifi třeba v obchodním domě a nahlédnou do svého internetového bankovnictví, často ani netuší, že své přístupové údaje v podstatě servírují na stříbrném podnose kyberzlodějům, kteří mohou nenápadně sedět v kavárně opodál a přímo před nosem jim „vybílit“ účet.

Pomůže osvěta

Gramotnost. Dnes už znamená nejen to, že lidé umějí číst, ale že se také vyznají v penězích, informacích z médií nebo právě v digitálním světě. Podle průzkumu Europ Assistance na tom nejsme se vzděláním v této oblasti vůbec dobře a je co zlepšovat. Začít by se podle expertů mělo s výukou správných vzorců chování už na základních školách.

Internet je totiž dobrý sluha. Jeho služeb je ale třeba umět správně využívat a byla by škoda se o ně ze strachu a neznalosti ochudit.

Třeba ve světě financí jsou možnosti sítě k nezaplacení. Už nemusíte obíhat desítky poboček, abyste si vybrali nejvýhodnější úvěr. A ani se nemusíte oblékat do saka, abyste mohli uzavírat investorské smlouvy. Vše se dá snadno a bezpečně zařídit z pohodlí domova. Třeba na Zonky to tak funguje. Ať už potřebujete půjčit, nebo naopak chcete investovat, stačí registrace online a můžete začít.

Sdílet článek