Nedávno zažil velký růst, po kterém ale následoval i velký pád. Bitcoin tak řadu investorů odradil od dalšího…
Nedávno zažil velký růst, po kterém ale následoval i velký pád. Bitcoin tak řadu investorů odradil od dalšího experimentování, ovšem zkušení obchodníci s kryptoměnami nad ním hůl nezlomili a vyčkávají. Vědí, že pokles jednou skončí a i tato investice se nakonec znovu začne vyplácet. Nicméně obchod s virtuálními penězi má svá specifická pravidla. A kdo příliš zariskuje, může se propadnout do hluboké ztráty.
Útoky na peněženky a burzy nebo ztráta zájmu investorů. To jsou hlavní důvody, proč hodnota bitcoinu spadla za poslední půl rok na třetinu. Konkrétně z dvaceti tisíc dolarů na šest. A podle analytiků bude tento pokles ještě chvíli pokračovat. Na investice tak ještě není vhodná doba. Ovšem na těžbu virtuálních peněz ano.
Jak se těží „novodobé zlato“
Novodobé zlato — tak někdy investoři o kryptoměnách mluví. Nejznámější z nich je právě bitcoin. Je to digitální měna a platební systém, který v roce 2009 světu představil člověk s pseudonymem Satoshi Nakamoto. Vydávání a obchod s bitcoiny nereguluje žádná centrální instituce, bitcoiny se nedají padělat, nelze blokovat bitcoinové účty nebo řídit inflaci této kryptoměny. Samotný obchod pak probíhá v peer-to-peer režimu za žádné nebo minimální poplatky.
Bitcoin si můžete koupit na burze, směnit za peníze, nechat si jím zaplatit anebo si ho sami takzvaně vytěžit.
To ale není tak jednoduché. Na těžbu kryptoměn je potřeba speciální hardware s velmi výkonnými procesory, tzv. ASIC. A navíc není jednoduché na obrovském online trhu bitcoiny vůbec najít.
Čtěte také: ,5 alternativních investic oproti akciovému trhu“ ⇒
Tajemství této kryptoměny totiž spočívá v tom, že se uvolňování mincí na trh postupně snižuje, a experti dokonce předpokládají, že většina mincí bude vytěžena do roku 2030. Těžaři se proto začali sdružovat v týmech, takzvaných „mining poolech“, a „bitcoinové poklady“ hledají společně. S tímto nápadem přišel český programátor Marek Palatinus.
Výhodou je, že těžbou můžete bitcoin získat mnohem levněji než nákupem na burze. Na druhou stranu ale musíte přičíst vstupní náklady na speciální techniku nebo na elektřinu. Návratnost těžby si můžete zkusit vypočítat například na webu Coinwarz.
A ještě je tu jedna možnost, jak získat své první bitcoiny, a to dokonce zdarma. Je to bitcoinová ruleta, která se točí každou hodinu. Stačí si jen založit peněženku a čekat na svůj šťastný okamžik.
Investice jen na krátko
Tak jako s jinými platidly i s vytěženými bitcoiny můžete platit anebo s nimi obchodovat. Oproti klasickým burzám budete mít výhodu v tom, že nepotřebujete brokera a většinou nejsou stanoveny ani minimální limity vkladu. A nepotřebujete k tomu speciální software. Bitcoin se dá obchodovat 24 hodin denně a proti akciím nebo forexu je velmi volatilní, což je vhodné zejména pro krátkodobé spekulace. Míry rizika v desítkách procent v rámci jednoho dne totiž nejsou výjimkou. Ovšem, vzhledem k této turbulentnosti trhu, odborníci kryptoměny k dlouhodobému investování příliš nedoporučují. Koneckonců nejeden investor se o tom přesvědčil právě při loňském propadu trhu s bitcoiny.
Nejen bitcoin
Podobné je to i s dalšími druhy kryptoměn. Trh s virtuálními penězi se rychle rozšířil, a některé měny dokonce bitcoin zastínily. To se ale týká především černých trhů s nelegálním zbožím, pro které jiné druhy digitálních peněz poskytují více anonymity než právě vysledovatelný bitcoin.
Zde jsou alespoň pro představu některé další druhy kryptoměn a jejich specifika:
- Litecoin
Jedna z prvních alternativ bitcoinu. Pokud bychom bitcoin považovali za zlato, litecoin bychom mohli s klidem přirovnat ke stříbru.
- Peercoin
Tato měna je o tři roky mladší než bitcoin. Nemá definovaný přesný počet mincí a na konci počáteční emise nových mincí by měla mít stabilní asi jednoprocentní roční inflaci.
- Quark
Je výjimečný svým zaměřením na bezpečnost.
- Monero a dash
Oblíbené měny zločinců na „temném webu“. Měna monero je navržená tak, aby chránila identitu uživatelů. Oproti bitcoinu skrývá identitu odesílatele, příjemce i množství převáděných finančních prostředků. Podobně funguje i dash, dříve byl známý jako darkcoin a xcoin.
Čtěte také: „Spolehněte se sami na sebe, ne na poradce“ ⇒
Jen chytrý risk je zisk
Finanční experti před investicemi do kryptoměn varují zejména nováčky a málo zkušené investory. Toto varování je mnohdy ještě důraznější než při běžných spekulacích, nicméně při dodržení těchto základních pravidel se i tyto investice mohou nakonec vyplatit:
1. Buďte trpěliví. Zapomeňte na spekulace a rychlé peníze. Jednou dvakrát se to vyplatit může, ale třetí pokus už by mohl skončit ve značném minusu.
2. Vyberte si perspektivní kryptoměny. Prostudujte si takzvaný „white paper“, v kterém se dozvíte, kdo za konkrétní měnou stojí, jak dlouho je na trhu a jak si na něm vede.
3. Investujte dlouhodobě a pravidelně v menších množstvích peněz. Vždy byste měli dávat všanc jen peníze, o které můžete přijít.
4. Sledujte novinky a vývoj, ať vás situace kolem kryptoměn nepřekvapí víc, než je nutné.