Nezávisle na tom, zda je vám 25 nebo 55 let, je šetření na důchod chytré investiční rozhodnutí. Všichni z nás se…
Nezávisle na tom, zda je vám 25 nebo 55 let, je šetření na důchod chytré investiční rozhodnutí. Všichni z nás se dříve nebo později dostanou do důchodového věku a je užitečné mít pro toto období dodatečné zdroje příjmů, které budou spolu se státem vypláceným důchodem putovat na váš účet.
Investování s cílem přilepšení si (nebo zajištění se) v důchodovém období je jedním z nejčastějších cílů, které investoři sledují. Můžeme nalézt rozdílné názory na to, jaká výsledná částka je potřebná, abyste si i v důchodu mohli žít pohodlně. Většina rad, jak této částky dosáhnout, se ale zakládá na stejném principu: musíte začít brzy a být proaktivní v odkládání části svých peněz stranou.
Čím dříve začnete, tím více vyděláte.
Jinými slovy se musíte zříci části současné spotřeby pro to, abyste se mohli mít lépe v budoucnu. Většina finančních poradců doporučuje dávat stranou zhruba 10–20 % vaší celkové roční spotřeby. Konkrétní číslo se odvíjí od toho, jak brzy s investováním na důchod začnete.
Čím dříve se totiž do investování pustíte, tím více budete profitovat z tzv. složeného úročení. To funguje na principu, že úroky (tedy vydělané peníze) z prvotních investic připočtete k původnímu investičnímu kapitálu (obnosu) a v dalším období již úročíte stejným procentem tuto novou, vyšší částku. A stejně postupujete směrem do budoucna. Spolu se svými výnosy zvyšujete navíc každý rok celkovou částku o nově přidané peníze — spotřebu, kterou si v tom roce odepřete. Tím svůj zisk dále zvyšujete.

Čím dříve začnete s investováním, tím více budete na stáří připraveni.
Pozor na inflaci
Dále je důležité, do čeho své peníze investujete. Obecná zásada zní, že vaše výsledné portfolio by vám mělo přinášet pravidelné výnosy v rozmezí mezi 5–10 %. V této výši již pokryjete ztrátu, kterou vám každoročně přináší inflace. Znehodnocení peněz inflací se totiž většinou pohybuje v rozmezí 2–3 %.
Klíčovým pravidlem také je, že byste měli vaše portfolio diverzifikovat, tedy rozdělit mezi více rozdílných investičních objektů. Zmíněné výnosy vám může přinést třeba akciový trh, příjmy z nájmu nebo investování na Zonky (zde se průměrné výnosy pohybují v rozmezí 5–7 % po odečtení poplatků). Díky rozmístění svých financí do více investičních příležitostí se obrníte vůči případným výkyvům jednotlivých kategorií.
A čeho se při investování (nejen na důchod) rozhodně vyvarovat? Zde je několik základních pouček:
- Nesnažte se najít ten pravý čas, kdy s investováním začít. Jinými slovy neotálejte. Pokud dosud neinvestujete, tím pravým okamžikem, kdy začít, je právě dnešek; třeba i s malou počáteční částkou.
- Nepředpokládejte, že ztracený čas budete moci v budoucnu vykompenzovat vyššími částkami. Díky pozdnímu začátku nemůžete čerpat výhod výše popsaného složeného úročení.
- Neměňte své portfolio dle momentálních poryvů větru, zázračných rad a emotivních impulsů. Držte se svých cílů: jednou ročně své portfolio zhodnoťte a prověřte vůči stanovenému plánu a následně upravte jeho skladbu.
Nejsnazším způsobem, jak začít investovat a věnovat se této aktivitě pravidelně, je posílat si každý měsíc předem stanovenou částku na svůj investiční účet. Peníze, na které si teď nemůžete sáhnout, totiž znamenají vyšší výnosy v budoucím období.
Investovat na Zonky je snadné. Registraci vyřídíte online a je hotová během pár minut. K dispozici máte navíc spoustu ratingů s různými výnosy, které učiní vaše portfolio diverzifikovanějším, a tedy i bezpečnějším.