Pokud vám na něco scházejí finance, úplně první rada, kterou vám nabídne vaše okolí, bude: „Tak šetři!“ Ono se to dobře…
Pokud vám na něco scházejí finance, úplně první rada, kterou vám nabídne vaše okolí, bude: „Tak šetři!“ Ono se to dobře řekne — šetřit. Ale kde? Tady!
Neplýtvejte jídlem, nákupy lépe plánujte
Víte, kolik toho utratíte měsíčně za jídlo? Téměř 20 % z rodinného rozpočtu padne na jídlo. Není to úplně zanedbatelná položka, proto se podíváme, jak se dá hospodařit lépe.
Ideální pomocník v boji proti plýtvání na šest písmen? Seznam!
Nejprve si naplánujte, co budete v týdnu vařit, a podle toho si sepište, co potřebujete nakoupit. Místo chaotického nakupování jednak ušetříte a jednak budete mít celý týden co jíst. Je také fajn občas mrknout na akční letáky a hledat spíš v horních nebo spodních regálech.
Věděli jste, že nejdražší věci jsou „chytře“ umístěny ve výši očí?
Na velký nákup choďte jednou až dvakrát týdně a do obchodu vždy vstupujte najedení. Je to prevence proti tomu, aby nadbytečné množství potravin skončilo v koši a neměli jste v košíku jenom dobroty.
Vařte doma a skladujte jídlo chytře
Z nakoupených potravin vařte ve velkém – spotřebujete tak méně energie, než kdybyste vařili jednotlivé malé porce. Přebytky totiž můžete zmrazit a ušetříte nejen peníze, ale i čas. Protože takový pikantní guláš po mrazivém dni přijde vhod. Navíc je levnější, než když si na něj zajdete do restaurace.
Když jsme u toho vaření a skladování: hrnce zakrývejte pokličkou a plotýnku používejte takovou, která velikostně odpovídá hrnci. Pokud je plamen příliš široký, spotřebováváte daleko víc energie. To, co vám zbude, můžete zmrazit. Tekutá jídla, jako jsou polévky nebo omáčky, ale uchovávejte v uzavřené nádobě. I zmrzlé potraviny se odpařují a způsobují námrazu, a ta zvyšuje spotřebu (klidně až o 75 %). Když chcete použít cokoliv z mrazáku, vyndejte to včas. Rozmrzne to samo — a zdarma.
„Nenažrané“ spotřebiče
I doma se dá šetřit na spoustě míst, za energie totiž spotřebujete dalších 21 % rodinného rozpočtu. Stačí se zamyslet při používání vody nebo při cvakání vypínačem. Sledujte, kde všude můžete být úspornější.
Spoustu rad a tipů o penězích, čtěte taky zde na Zonky Times!
Zhasínáte po sobě, nebo necháváte všude svítit zbytečně? Pokud neplýtváte, pak je ještě fajn zamyslet se i nad tím, čím svítíte. Pokud obyčejné žárovky nahradíte „úsporkami“, můžete snížit náklady až o 80 %.
Spotřebiče jsou další prostor, kde lze najít rezervy. Jestli vás čeká nákup čehokoliv nového, pak sledujte energetický štítek – měl by být označen minimálně písmenem A anebo lepším. Vlastníte-li už nějaké postarší spotřebiče, třeba TV, nenechávejte je v režimu stand-by. I ten spotřebovává energii. Taktéž veškeré nepoužívané nabíječky zapojené do sítě mají jistou spotřebu. Čistěte filtry v pračkách a myčkách, odmrazujte lednici i mrazák.
Království vodníků je drahý kraj
Voda je pro spoustu lidí na zemi vzácná. My s ní ale umíme plýtvat jedna báseň. Nekape vám doma kohoutek? Nebo neprotéká voda na záchodě? Spousta peněz vám pak doslova může protéct kanálem. Pokud nemáte myčku, myjte nádobí ve dřezu a ne pod tekoucí vodou; koupání nahraďte sprchováním (a i to můžete zkrátit na dobu nezbytně nutnou).
Teplo domova nedělá 30 stupňů v bytě
Domov nemusíte mít vytopený do tropických hodnot. Není to ani zdravé, ani úsporné. Snížením pokojové teploty o pouhý stupeň můžete ušetřit až 6 % energie. V obývacím pokoji by měla být ideální teplota okolo 22 stupňů. Když už topíte, nezakrývejte ničím radiátory (ani nábytkem, ani mokrými věcmi). A větrejte pouze krátce a intenzivně.
To, co ušetříte, můžete totiž investovat buď do nějaké radosti pro sebe, anebo na Zonky – a ještě na tom vyděláte.