„Co je doma, to se počítá…,“ praví název klasické české komedie. Tak neutrácejte zbytečně. Máme pro vás 10 tipů, jak…
„Co je doma, to se počítá…,“ praví název klasické české komedie. Tak neutrácejte zbytečně. Máme pro vás 10 tipů, jak odbourat zbytné výdaje.
1. Porovnávejte nabídky
Pokud v obchodě uvidíte super televizi v akci, která se na první pohled jeví jako skvělá koupě, a v kapse se vám hřeje nová kreditní karta, raději si vše pořádně promyslete. Pokud opravdu televizi potřebujete, srovnejte si nejdříve nabídky na internetu. Možná najdete ten samý model jinde ještě levněji.
2. Jedině se seznamem a po jídle
Na nákupy choďte se seznamem. Jednak na nic nezapomenete, jednak koupíte opravdu jen to, co potřebujete. Další, možná už trochu otřepaná rada zní: „Před nákupem se najezte.“ Je to sice zcela prozaické a možná až úsměvné, ale nestalo se vám nikdy, že byste s prázdným žaludkem vzali obchod s potravinami doslova útokem, i když jste původně šli jen pro „něco na večeři“? A až doma pak opět sytí zjistíte, co jste nakoupili zbytečně…
„Šetřím, šetříš, šetříme na POTRAVINÁCH“ ⇒
3. Podívejte se na slevové portály a do letáků
Pokud máte čas a chuť, podívejte se občas na nabídku slevových portálů, jistě si vyberete. Nabídka je bohatá — večeře, pobyty, pořídit zde můžete i zajímavé dárky za výhodnější ceny.
Další inspirací pro výhodný kup mohou být letáky supermarketů. Slevy jsou omezené na několik dní a někdy jsou skutečně velmi výrazné.
4. Výprodeje aneb kdo si počká, ten se dočká
Věci, po kterých toužíte, kupte až ve výprodejích po skončení sezony. Než se tam objeví, můžete zjistit, že je vůbec nepotřebujete.
5. Prohlížejte regály
Regály v prodejnách umístěné ve výši očí nabízejí to nejdražší zboží. Stačí se sehnout nebo zvednout hlavu a můžete často nakoupit o dost výhodněji.
6. Vařte doma
Je to módní, zdravější a zpravidla levnější.
Ale samozřejmě záleží na tom, pro kolik lidí vaříte, resp. kolik porcí. Jídlo se samozřejmě vyplatí vařit ve větším množství, jednotková cena porce pak klesá. Peníze se dají ušetřit nošením oběda do práce z domova. Nemusí to být každý den, stačí dvakrát nebo třikrát týdně.
„Voda (s)nad zlato?“ ⇒
7. Prodejce si držte dál od těla
Obloukem se vyhýbejte pouličním prodejcům, neotvírejte těm podomním, raději se vůbec nebavte s telefonními prodejci. Nenechte na sebe tlačit, ony výhodné nabídky většinou neplatí jen jeden den, jak se vám snaží namluvit.
8. Zapomeňte na zlozvyky
Podle nedávného průzkumu společnosti Broker Consulting se kuřáctví může směle zařadit mezi zlozvyky bohatých. Při průměrné ceně balení cigaret pohybující se okolo 90 korun vydají kuřáci při spotřebě 20 a více krabiček za měsíc minimálně 1 800 korun, za rok je to pak nejméně 21 600 korun.
9. Opravdu musíte všude autem?
Benzín i nafta neustále zdražují, na druhou stranu doprava autem šetří náš čas, pohodlnější je ale zase jízda vlakem. Proto se před každou cestou zamyslete, zda je nezbytně nutné jet vozem, a prověřte možnost jet hromadnou dopravou.
V práci se snažte sehnat kolegy tak, aby vás do zaměstnání jezdilo v jednom autě více.
10. Smlouvy potřebují revizi
Pojištění, půjčky, povinné ručení… Neplatíte zbytečně moc? Každá smlouva čas od času potřebuje revizi, jelikož trh se vyvíjí. Možná že jinde dostanete za ty samé peníze lepší služby, případně ty samé služby získáte levněji.
A co s ušetřenými penězi? No přece investovat.