O některém trhu se můžete doslechnout, že má buď býčí, nebo medvědí vlastnosti. Co to ale přesně znamená? A můžete na…
O některém trhu se můžete doslechnout, že má buď býčí, nebo medvědí vlastnosti. Co to ale přesně znamená? A můžete na těchto zvířecích popisech nějak vydělat peníze?
Daných termínů se nejvíce používá při obchodování s akciemi, ale mohli jste se s nimi setkat i při popisu stavu ekonomiky nebo třeba při komentáři u vývoje cen kryptoměn (např. bitcoinu). Toto poslední užití ale není zcela přesné – daná označení totiž popisují dlouhodobé trendy a nikoli krátkodobé změny a výkyvy. Medvědí a býčí trhy se totiž obvykle měří v řádu roků. Pokud tedy trh klesá či roste v období jednoho měsíce, je zatím předčasné hovořit o býčím či medvědím trhu.
Zvířata a jejich útoky
A jak daná označení vznikla? Jsou odvozena od způsobů, jakými medvěd a býk útočí na svou kořist. Zatímco býk obvykle zvedá při útoku své rohy směrem do vzduchu, medvěd zasáhne svou oběť tlapami jejich mocným pohybem směrem k zemi. Býčí a medvědí trhy pak jen kopírují tyto zvířecí pohyby.
Býčí trh
Býčí trh má vzestupnou tendenci a investoři u něj projevují pozitivní naladění. Je spojován s obdobími silné ekonomiky, kdy je nízká nezaměstnanost a spotřebitelé hromadně utrácejí velké množství peněz, což dále zvyšuje ziskovost podniků.
Když profitují jednotlivé podniky a velké společnosti, investoři naskakují na danou pozitivní vlnu — chtějí si také užít daného vzestupného trendu a něco na něm vydělat. Nejčastěji kupují akcie, které chtějí držet v dlouhém horizontu a pozorovat, jak nabírají na hodnotě.
To ale zároveň způsobí, že nabídka akcií je velmi nízká — všichni se svého portfolia drží a jen malá část chce prodávat. Tato nedostupnost ještě více šponuje ceny, což přispívá k opětovnému růstu cen na akciovém trhu.
Investoři se často nebojí utratit za akcie nepředstavitelné sumy, protože pozitivní nálada a zejména růst býčího trhu se v daný okamžik může zdát nekonečný.
Medvědí trh
Medvědí trh má opačnou, klesající tendenci. Jeho počátek je obvykle spojen s razantním propadem ceny akcií. I když se při tomto „sešupu“ objevují světlá místa chvilkového růstu, celkový trend je nezlomný a dlouhodobě klesající.
Historie ukazuje, že tato negativní nálada na trzích může srazit akcie až na polovinu jejich ceny. Velká hospodářská krize, která zasáhla USA v roce 1929, ale pokračovala i pod tuto hodnotu.
Většina lidí totiž v dané chvíli akcie prodává, což způsobuje jejich přebytek na trhu. O ten však není zájem, a tak prodejci musí jít s cenou ještě níže. Trh se změní až ve chvíli, kdy se zlepší ekonomická situace, klesne míra nezaměstnanosti a lidé opět začnou více utrácet.
Chcete se o investování dozvědět mnohem víc? Čtěte další články na Zonky Times!
Jak na daném trendu vydělat?
Odpověď je snadná, ale hůře se realizuje. Ideální volbou, jak vydělat, je pochopitelně včas rozpoznat nastupující trend býčího trhu, co nejdříve nakoupit a následně prodat se ziskem.
Že takové „štěstí“ nemáte? Na Zonky se nemusíte spoléhat na výkyvy trhu, naopak se můžete spolehnout na stabilitu a začít tak investovat v kteroukoliv chvíli. Třeba právě teď.