O investování

Investoři, zbystřete! Blíží se další finanční krize?

avatarUrl

Zonky

15. 2. 2018

ArticlePictureDetail

Přichází desetileté výročí poslední velké finanční krize. Pojďme se tedy podívat, jak se můžeme z minulosti poučit a…

Přichází desetileté výročí poslední velké finanční krize. Pojďme se tedy podívat, jak se můžeme z minulosti poučit a jakou strategii zvolit, aby se nás případný budoucí kolaps trhů dotkl snad co možná nejméně.

Podobnost čistě náhodná?

Spousta analytiků se dnes shoduje, že naše současná situace v mnohém připomíná období těsně před nástupem velké finanční krize v roce 2008. Niall Ferguson, profesor historie na Harvardu, tvrdí, že ceny nemovitostí jsou dnes už opět na hladině, na které byly při vypuknutí minulé krize.

Trhy se stačily z negativního vývoje vzpamatovat, ale ceny se, zdá se, ne a ne zastavit. Nejen investoři, ale také běžné rodiny tak kupují nemovitosti s tím, že růst jejich hodnoty bude i nadále pokračovat.

Zvedání úrokových sazeb následují i komerční banky.

Centrální banky ale začaly zvedat úrokové míry a v jejich chování je okamžitě následují i banky komerční. Důsledkem toho budou hypotéky opět zdražovat a zároveň není vyloučené, že mnozí z těch, kteří se kvůli koupi nové nemovitosti rekordně zadlužili, tak nebudou mít na budoucí splácení.

Podívejte se na video z riskového workshopu Zonky o tom,
jak chytře investovat ⇒

Jak se za krize chovat?

Pokud další krize skutečně přijde, můžeme si z té minulé vzít nějaké ponaučení? Obvyklá rada investorům je, aby se nepokoušeli vyzrát na trh. Pokud jste sice před nástupem minulé krize (2007) měli to štěstí, že jste většinu svých aktiv (ať už akcií, nemovitostí, nebo jiných investičních položek) prodali a následně jste za utržené peníze opět nakoupili v roce 2009 nebo 2010, samozřejmě jste na tom vydělali. Kolik lidí ale dokázalo takto předvídat chování trhu a vývoj ekonomiky?

Nepanikařit a rozložit investice

Praktičtější lekci pro nás mohou představovat ti investoři, kteří se nenechali probíhající krizí zviklat. Pokud měli v průběhu roku 2008 nervy z oceli, finanční krizi přečkali — už v roce 2009 měly světové akcie opět průměrnou výnosnost (započítáme i zisk z dividend) kolem 4,3 %. Ukazuje se, že při nástupu finanční krize je klíčové nezpanikařit a nezačít prodávat v době, kdy trh klesá.

Důležité je hned od začátku si správně rozkládat své portflio.

Další radou je samozřejmě mít vybalancované (diverzifikované = dobře rozložené) portfolio. Ať už investujete miliony či tisíce, je rozumné rozptýlit vaše finanční prostředky do více rozdílných skupin aktiv. Pokud jedna z vašich investic začne klesat (jako tomu bylo v době minulé krize nejvíce s nemovitostmi a do značné míry i s akciemi), stále byste měli mít nějakou záložní investici, která je vůči daným výkyvům odolná.

Jak investovat: Co je to diverzifikace a proč je tak důležitá ⇒

Investorovo dilema

Nejeden investor si už dnes všiml podobnosti s předcházející finanční krizí. I tak se však nabízí otázka, jak se teď zachovat. Posledních několik let totiž pozorujeme růst ekonomiky a související zvyšování platů. Spolu s tím dochází k už zmíněnému růstu cen nemovitostí a podobně kladný vývoj sledujeme i na akciovém trhu.

Investoři mohou být na jedné straně nervózní, že přijde opětovná korekce — ta nastává ve chvíli, kdy se ceny rapidně propadnou — ale na druhé straně nechtějí být ponecháni stranou možných zisků, kterých mohou dosáhnout naskočením na rostoucí býčí trh.

Investujete jako býk nebo jako medvěd? ⇒

Nejlepší obrana

Nejlepší obranou v případě investování není zbrklý útok, ale naopak dlouhodobá a promyšlená investiční strategie. Jako investoři byste si měli určit, jaký je váš investiční horizont a jaký je váš finanční cíl.

Jak na investování: Poznejte sami sebe ⇒

Při investování na Zonky ihned jasně vidíte jak výši zúročení, tak i výši rizika. Podle své investiční strategie si tak můžete zvolit přesně ty ratingy investic, které odpovídají vašemu ideálnímu portfoliu. Investovat do jednotlivých půjček můžete již od 200 Kč, takže o rozložení svých investic máte postaráno.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.



Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?

Půjčit si můžete od 5 000 Kč do 1 500 000 Kč, a to na dobu od 12 měsíců až do 10 let. Je jen na vás, kolik budete chtít měsíčně splácet a na jak dlouho si půjčku vezmete.
Pokud ale aktuálně splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, tak vám budeme moci nabídnout maximální dobu splácení na 8 let. Tato doba vychází z doporučení České národní banky.
U nás můžete získat roční úrokovou sazbu od 4,49 % do 19,99 % a RPSN od 5,02 % do 26,94 %.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013