O investování

Investiční úvěr. Kdy se (ne) vyplatí půjčit si na podnikání?

avatarUrl

Zonky

26. 7. 2019

ArticlePictureDetail

Máte skvělý podnikatelský nápad, ale k nastartování vlastního byznysu vám chybějí peníze. Anebo se vám naskytla skvělá…

Máte skvělý podnikatelský nápad, ale k nastartování vlastního byznysu vám chybějí peníze. Anebo se vám naskytla skvělá investiční příležitost, ovšem finance, které byste chtěli zúročit, jaksi schází. Pak možná uvažujete o investičním úvěru.

Investiční vs. provozní úvěr

Investiční úvěr je jedním z typů podnikatelské půjčky. Slouží k financování investičních projektů a řeší tak dlouhodobější perspektivu firmy, její rozvoj. Tím se liší od takzvaných provozních úvěrů, které zpravidla pomáhají firmám překlenout určité krizové období. Slouží tedy například nejen k financování pohledávek a zásob materiálu či zboží, ale i k provoznímu financování výroby nebo jako finanční rezerva pro nenadálé příležitosti. 

Oproti neúčelovému úvěru získá klient u investičního úvěru zpravidla nižší úrokovou sazbu s delší dobou splatnosti – nejčastěji na období 4 až 10 let. Častou podmínkou bank ale je, že se klient musí na nákladech svého projektu určitým dílem podílet.  

Pozor na poplatky

Investiční úvěr bývá zpravidla spojen s pravidelnými poplatky například za správu a vedení úvěru.
Investiční úvěr bývá zpravidla spojen s pravidelnými poplatky například za správu a vedení úvěru.

Podnikatelé a firmy, kteří žádají o investiční půjčku, musí počítat také s  řadou poplatků. Především zaplatí za posouzení a vyhodnocení žádosti o úvěr a případně i za jeho poskytnutí. Investiční úvěr bývá také zpravidla spojen s  pravidelnými platbami, jako je měsíční poplatek za správu a vedení úvěru. A zadarmo nebývají ani jakékoliv změny smluvních podmínek z podnětu klienta.

Peníze si tedy půjčujeme, abychom je mohli výhodně investovat a zúročit. Aby se ale tento ideální scénář stal skutečností, je třeba předem promyslet a propočítat, za jakých okolností se skutečně vyplatí půjčit si peníze zatížené sérií poplatků a speciálních podmínek věřitele. 

Investiční hypotéka

Oblíbenou volbou je například investiční hypotéka. Vždyť příjem z pronájmu patří k těm nejstabilnějším vůbec. Navíc poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku a ceny nájemného jdou stále nahoru. Výnos z nájemného také obvykle pokryje splátku hypotéky a v případě finančních potíží není až tak náročné dobrý byt prodat. Na druhou stranu není tento úvěr pochopitelně vhodný pro všechny. Rozhodující je, zda máte vyřešeno vlastní bydlení a stranou našetřeno dost peněz, které byste mohli použít jako základ právě pro hypotéku na pronájem. 

Investiční hypotéka je oblíbenou volbou částečně také proto, že příjem z pronájmu patří k těm nejstabilnějším vůbec.

Pokud se opravdu rozhodnete pro tuto variantu, vypůjčenými financemi můžete pokrýt náklady na koupi nebo i rekonstrukci či výstavbu bytů, domů, rekreačních chat nebo i komerčních objektů, které jsou určeny k pozdějšímu pronájmu. Od té klasické se investiční hypotéky většinou liší výší úrokové sazby anebo dobou splatnosti. Vždy ale záleží na jednotlivých bankách a na tom, jaké si stanoví podmínky. 

Peníze na byznys

Častým záměrem zájemců o investiční úvěr je vložit půjčené peníze jako vstupní kapitál pro start vlastního podnikání. Stejně jako v předchozím případě je namístě nejprve pečlivě počítat. 

Své podnikání právě díky půjčce od lidí úspěšně nastartovali už desítky klientů.
Své podnikání právě díky půjčce od lidí úspěšně nastartovali už desítky klientů.

Začínající podnikatel může samozřejmě požádat o investiční úvěr za různých podmínek bank, tedy s různými úrokovými sazbami, délkami splatnosti a poplatky. Nejprve je ale moudré se porozhlédnout, zda trh nenabízí vhodnou a zároveň solidní bezúčelovou půjčku, která by vyšla levněji a neprovázelo by ji tolik formalit. 

Záležet přitom bude například na tom, kolik už má klient našetřeno a kolik si chce dodatečně půjčit. Pokud se bude jednat spíše o částky v řádu statisíců korun, pak by mohla být nabídka bezúčelových úvěrů poměrně zajímavá.  

Své podnikání právě díky půjčce od lidí úspěšně nastartovali už desítky klientů. Třeba moderní obchůdek s bioprodukty tak otevřeli v Hradci Králové manželé Veronika a Lukáš.


Je moudré se porozhlédnout, zda trh nenabízí vhodnou a zároveň solidní bezúčelovou půjčku, která by vyšla levněji a neprovázelo by ji tolik formalit. .

„Primárně jsem se obrátil na svou banku, ale ta mě trochu zklamala, protože i přes proklamovaný poměrně lukrativní úrok byla konečná nabídka docela jiná – samozřejmě dražší. Proto jsem se rozhodl hledat alternativní způsob financování a obrátil se na Zonky. Tady jsem dostal o čtyři procenta lepší nabídku. A když k tomu přičtu velmi milé jednání a stručné obchodní podmínky, nebylo co řešit,“ říká Lukáš.     

Podobnou zkušenost pak popisují i majitelé oblíbeného baru v Brně s názvem Chill, který se pyšní skvělými burgery nebo exkluzivní nabídkou rumů. Stejně tak milovnice zvířat Hanka se svojí dcerou Denisou v Liberci otevřely unikátní psí cukrárnu Bone Apetit

Půjčka na spekulace

Nejčerstvějším příkladem neúspěšné spekulace, která vedla k obrovským ztrátám, je bitcoin.
Nejčerstvějším příkladem neúspěšné spekulace, která vedla k obrovským ztrátám, je bitcoin.

S půjčenými penězi na investice můžete také zkusit štěstí na burze. Spekulovat se dá prakticky se vším, jak před pár lety trhu s komoditami názorně ukázal Brit Anthony Ward, který prostřednictvím svého hedgového fondu skoupil skoro veškeré kakao v Evropě. Za asi 20 miliard korun tak získal 241 tisíc tun kakaových bobů, které by stačily třeba k výrobě pěti miliard malých čokolád. Nejspíš se záměrem vyšroubovat cenu na maximum. 

Pokud však nejste dobře situovaný makléř s letitými zkušenostmi, pravděpodobně vám budou tuto variantu věřitelé, finanční experti i vaši přátelé vymlouvat. A nejspíš právem. 

Nejčerstvějším příkladem neúspěšné spekulace, která vedla k  obrovským ztrátám, je bitcoin. A i přesto se stále tu a tam najde nadšenec, který chce jít do stejného rizika znovu, protože si přečetl, že hodnota kryptoměny půjde opět nahoru. 

Spekulativní investice jsou zkrátka jakousi „vyšší dívčí“ a neúspěchy se po celou historii této metody obchodování nevyhýbaly ani těm nejlepším. Vždyť i Jesse Livermore, kterého generace obchodníků označují za krále spekulantů, dokázal vydělat za jediný den tři miliony dolarů, také se mu ale podařilo několikrát přijít o prakticky všechny své peníze.   


sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013