30. září 2019

Investiční srovnání: Pronajímání, nebo investice do fondu nemovitostí?

Investice do nemovitostí představují skvělý způsob, jak zúročit své úspory a zaručit si stálý příjem s výnosem okolo 2 až 10 % za rok. Ti, co nemají tolik dostupných finančních prostředků, mohou vyzkoušet sílu nemovitostních fondů – konzervativnější investici bez velkých starostí se ziskem 2 až 4 % za rok.  

Na investice do nemovitostí se dnes pohlíží jako na vysoce lukrativní záležitost, kterou se dá zajistit pasivní příjem na poměrně dlouho dobu. Zájem o tento druh podnikání však ceny nemovitostí vystřelil do takových výšek, že na ně mnozí investoři ani nedosáhnou. To může být jeden z důvodů, proč se uchylují k další variantě, a tou je investice do nemovitostního fondu.

Pronájem nemovitostí aneb slušný výdělek a dobré zabezpečení 

Investice do nemovitostí se v roce 2018 vyplatila.
Investice do nemovitostí se v roce 2018 vyplatila.

Koupě a následný pronájem domu či bytu je oblíbený způsob investování, který zajištuje investorovi maximální pohodlí, stálý příjem a nezávislost. Výnos se zde pohybuje od 2 do 10 % v závislosti na lokalitě a stavu bytu. Získaná částka je však mnohem vyšší než u dividend z fondů, zvlášť dnes, kdy ceny koupí i nájmů neustále rostou. Nelze opomenout ani fakt, že zakoupený byt či dům je jenom v rukou investora, což s sebou nese určitý komfort a pocit zabezpečení. 

Minusy pronájmu nemovitostí: vysoké ceny při koupi a starosti s údržbou

Za každou investicí se samozřejmě schovává i nějaké riziko, které drží investiční fantazie pevně na uzdě – v tomto případě se jedná o neuvěřitelně vysoké ceny nemovitostí a o čas strávený vyřizováním věcí okolo koupě. Investoři musí řešit nejen záležitosti týkající se údržby a nájemních smluv, ale také transakční náklady včetně daně z nabytí nemovitosti, katastrálních kolků, právního servisu a dalších. Kromě toho je potřeba brát v potaz i nižší likviditu, kvůli které se může prodej bytu či domu pěkně protáhnout. 

Nemovitostní fondy aneb konzervativní investice bez starostí 

Náklady za správu bytu, například za teplo, ze mohou vyšplhat do závratných částek.
Náklady za správu bytu, například za teplo, ze mohou vyšplhat do závratných částek.

O nemovitostních fondech se dá říct, že jsou poměrně zajímavou investiční záležitostí, díky které se dá získat výnos okolo 2 až 4 % za rok. Jedná se o výhodnou investici v případě, že nemáte tolik financí na to, abyste volně investovali do koupě bytu a jeho pronájmu. Velkou výhodou této varianty je fakt, že se v podstatě nemusíte o nic starat – odpadnou vám starosti s náklady, sháněním nájemníků i údržbou. Na rozdíl od investice do nemovitostí mají fondy vyšší míru diverzifikace i likvidity (v závislosti na druhu fondu), což znamená, že z fondu můžete prakticky kdykoliv vystoupit a získat své peníze jednoduše zpět. 

Minusy nemovitostního fondu: pozor na nestabilitu trhu a poplatky

Trh je ve mnoha aspektech naprosto nevypočitatelný, proto je dobré počítat s tím, že hodnota nemovitostního fondu může snadno zakolísat a spadnout dolů. S tím je spojeno další minus této investice a tím je nízká flexibilita na trhu – čím větší fond, tím pomalejší reakce na vývoj na trhu. Neméně příjemným aspektem jsou také poplatky, se kterými se tu setkáte nejméně dvakrát. Prvním z nich je vstupní poplatek, jehož hodnota se pohybuje mezi 1 až 4 %, a ten druhý se týká správy fondu, za který zaplatíte asi 1,5 až 2 % p. a. v závislosti na objemu spravované investice. 

Ať už investujete kamkoliv, je předem důležité zvážit roční výnos, časovou náročnost a samozřejmě i náklady, které s sebou investice přináší. Investice do nemovitostí včetně pronájmu a fondů však stále představují jedny z nejvýnosnějších alternativ, které vám pomohou efektivně zhodnotit naspořené úspory. 


Sdílet článek