Investovat a mít „své jisté“. Tak by se dalo shrnout očekávání řady lidí, kteří zvažují koupi nemovitosti, kterou by…
Investovat a mít „své jisté“. Tak by se dalo shrnout očekávání řady lidí, kteří zvažují koupi nemovitosti, kterou by pak později výhodně prodali nebo pronajali. Současná situace na trhu ukazuje, že vydělat se tak dá skutečně mnoho. Ovšem každá investice má i svá rizika. To platí i o investování do nemovitostí.
Tak jako u investic do akcií nebo komodit i u nemovitostí platí, že se musíte nejprve dobře zorientovat na trhu a sledovat jeho vývoj. Jedině tak získáte reálnou představu o tom, kdy a jak výhodně nakoupit nebo prodat.
Pozor na přehřátý trh
Výnosy z prodeje nebo pronájmu nemovitostí jsou vázány na řadu socioekonomických faktorů: ekonomický růst, demografickou křivku nebo úrokové sazby a podmínky pro získávání hypoték. To jsou proměnné, se kterými je třeba počítat v různých časových horizontech.
V posledních letech cena nemovitostí, alespoň v České republice, vzrostla o několik procent.
Investoři se tak mohou těšit ze zajímavého výnosu — například za pronájem bytu v Praze můžeme počítat s výnosem 3 až 4 % ročně.
Může se tak zdát, že investice do nemovitostí je vlastně jistota. Jenže každá cenová spirála jednou skončí a ceny domů a bytů dříve či později začnou klesat. ČNB se už nějakou dobu snaží přehřátý trh zchladit řadou restrikcí a odborníci očekávají během následujících dvou až tří let redukci cen od 10 do 30 %. Ať už kvůli růstu úrokových sazeb s ohledem na fixace hypoték, anebo zpomalení ekonomiky a snížení mezd.
Jen zkušený investor v takovém případě dokáže odhadnout, zda je výhodnější s prodejem neotálet, anebo se naopak vyplatí vyčkávat s nadějí na další růst. Pokud zvolí druhou variantu, může na výnos z nemovitosti čekat i několik let.
Čtěte také: „Avokádovy toast a káva. Trendy snídaně i investiční záměr“ ⇒
Prodat a neprodělat
Abyste mohli začít investovat do nemovitostí, potřebujete poměrně velký kapitál. Navíc je kromě samotného domu nebo bytu často potřeba zaplatit i za jejich rekonstrukci, běžnou údržbu nebo zabezpečení. Konečná investice tak může kupní cenu výrazně převyšovat.
Při prodeji pak může přijít velké rozčarování.
Výnos, se kterým počítáte na základě nejrůznějších analýz a informací z médií nebo internetu, totiž nemusí být vůbec reálný. Kupce také příliš nezajímá, kolik jste museli do prodávané nemovitosti investovat navíc. Jeho primárním zájmem je dostat za své peníze určitou kvalitu, a pokud ji konkurence nabídne levněji, nezaváhá. Připravte se také na to, že možná budete muset dál slevit i kvůli čtyřprocentní dani z nabytí nemovitosti, kterou musí kupující platit.
Z tohoto pohledu proto makléři doporučují investovat spíše do komerčních nemovitostí, jako jsou například kancelářské prostory. U těch experti v současnosti odhadují roční výnos v průměru na 6 až 8 %.
Zajímavou investicí mohou být také nemovitosti v zahraničí. Češi si v posledních letech zahraniční trh velmi oblíbili. Nejčastěji nakupují apartmány na italské, chorvatské, španělské anebo i marocké pláži, které nabízejí sezónní zhodnocení, například formou populárního Airbnb. Bydlení s výhledem na moře může v současnosti vyjít levněji než v Praze, přitom návratnost takové investice bývá zhruba stejná.
V kurzu jsou ale také horské chaty v Rakousku, které slibují dobrou návratnost díky dvojí sezóně: kromě lyžařů si je oblíbili i pěší turisté, kteří přijíždějí v létě.