Co napomohlo popularitě a vysokému zájmu investorů i drobných konzumentů o peer-to-peer půjčky? Podívejme se na data,…
Co napomohlo popularitě a vysokému zájmu investorů i drobných konzumentů o peer-to-peer půjčky? Podívejme se na data, která mapují růst objemu sdílené ekonomiky a crowdfundingových půjček na území USA.
Peer-to-peer (P2P) je metoda financování půjčky, která jednotlivcům umožňuje půjčit si (či naopak do půjčky investovat) peníze, aniž by k tomu potřebovali výpomoc finanční instituce — nejčastěji banky — jako prostředníka. P2P půjčky jsou často označovány jako „sociální“ nebo „crowdfundingové“ půjčování pro jejich financování jednotlivci za oboustranně výhodných podmínek.
Nedůvěra k bankám
V USA, kde systém P2P půjček v roce 2005 vznikl, můžeme pozorovat trvalý nárůst zájmu o daný typ půjčování, který nejsilněji koreluje s nástupem finanční krize v letech 2007 a 2008. Ta způsobila jak nechuť k tradičním finančním institucím a bankám ze strany spotřebitelů, tak i opačnou nedůvěru ke konzumentům (jejich schopnosti splácet) ze strany bank, díky čemuž docházelo ke strmému navyšování úrokových sazeb.
Jak investovat: Co je to diverzifikace a proč je tak důležitá? Čtěte zde ⇒
Podobně i investoři se v průběhu let 2007–2009 dočkávali stále menšího zhodnocení ze strany ať již klasických spořících účtů či investičních fondů, vedených bankami. Obliba peer-to-peer investování do osobních půjček tak nabírala na popularitě na obou stranách uživatelského spektra.
Raketový růst
Podle serveru p2p-banking.com, který daný segment ekonomiky dlouhodobě sleduje, dosáhl v roce 2005, když byla spuštěna první platforma pro P2P půjčování Zopa, objem půjčených peněz 1,5 milionu dolarů jen v USA. V minulém roce to ovšem bylo už astronomických 3,2 miliardy dolarů, kdy dvě třetiny amerického trhu kontrolují giganti jako právě Zopa, Funding Circle (přes tuto platformu dokonce investuje britská vláda) či RateSetter.
V souvislosti s diskuzemi o možném opětovném příchodu finanční krize a případných bankovních korekcích jsme patrně nebyli svědky poslední vlny rostoucího zájmu o daný segment ekonomiky, což můžeme pozorovat i v České republice, kde se stále většímu zájmu těší služba Zonky.