5. února 2019

Etická investice století: úspěšní vegani dobývají trh s potravinami

Lukáš Zelený

Investovat dnes můžete prakticky do všeho, na co si jen vzpomenete. Do vody, odpadků, biotechnologií nebo třeba vína. A před časem začala ve světě investic působit i skupina lidí, které spojují dvě věci: jsou úspěšnými byznysmeny a nejedí nic, co pochází ze zvířat. Říkají si veganská mafie a své peníze množí právě díky rostlinné stravě.

K veganství, tedy životnímu stylu, při kterém se nekonzumují ani jinak nevyužívají žádné živočišné produkty, se celosvětově hlásí stále více lidí včetně celebrit. Patří k nim třeba kanadská zpěvačka Alanis Morissette nebo bývalý americký prezident Bill Clinton. Velkou reklamu rostlinné stravě udělal ve světě sportu veganský bojovník UFC Nate Diaz, když před dvěma lety porazil irskou legendu Conora McGregora.   

Rostlinné alternativy k běžným masným a mléčným výrobkům získávají stále větší popularitu i v Česku. Česká veganská společnost dosud odhadovala podíl veganské populace u nás na asi jedno procento. V posledních několika letech ale nadšenců rostlinných alternativ výrazně přibývá.

Na západ od našich hranic ovšem tento trend působí delší dobu a této celosvětové veganské vlny se snaží využít i takzvaní etičtí investoři.

Umělé maso na burze? Bez problémů!

Za centrum veganského hnutí jsou považovány Spojené státy. Právě tam se dala dohromady neformální skupina investorů, která si říká „vegan mafia“. Hlásí se k ní přední podnikatelé, odborníci na biotechnologie a investoři, jejichž cílem je investovat do veganských start-upů. Mezi členy „vegan mafie“ patří například ředitel Google Ventures Bill Maris, který je sám vegan.

S umělým masem na burzu

Kromě toho vznikají i celé investiční skupiny se zaměřením na trh s rostlinnými potravinami. Jako třeba PowerPlant Ventures, která zainvestovala do jedné z nejznámějších firem vyvíjejících a prodávajících rostlinné alternativy masa a uzenin Beyond Meat nebo řetězce Veggie Grill a VegInvest, do jehož portfolia patří třeba Purple Carrot, start-up dodávající veganskou krabičkovou dietu. Do stejné firmy zainvestoval také fond New Crop Capital, založený Brucem Friedrichem z PETA.

Právě společnost Beyond Meat, která od roku 2016 prodala více než 25 milionů svých burgerů, chystá expanzi na burzu.  Firma už loni potvrdila IPO (první veřejnou nabídku akcií) minulý pátek a stala se tak první firmou ze svého oboru, jež se chystá na burzu.

Podle stanice CNN chce společnost nabídkou akcií získat 100 milionů dolarů. Od svého založení tento start-up získal na své fungování 140 milionů dolarů od více investorů. Mimo jiné od herce Leonarda DiCapria nebo miliardáře Billa Gatese, který ale investoval i do konkurenční firmy, která slibuje maso bez zabíjení zvířat.

Maso ze zkumavky

Jde o společnost Memhpis Meats. Dokazuje, že úspěšní boháči trhu s rostlinnými produkty opravdu věří, protože na vývoj „masa ze zkumavky“ od investorů vybrala přes 22 milionů dolarů.

Maso chce uměle pěstovat na kmenových buňkách v laboratořích. Přitom slibuje, že jejich maso spotřebuje jen 1 % vody a půdy oproti masu se zvířat a samozřejmě bez nutnosti živé tvory trápit a zabíjet. Vedle Gatese vložil peníze do výzkumu například britský podnikatel a miliardář Richard Branson. Mimochodem majitel společnosti Virgin Galactic, která plánuje komerční lety do vesmíru, na to konto pro server Bloomberg News prohlásil, že věří, že do třiceti let budeme žít ve světě, kde se nebudou zabíjet zvířata.

Cíle veganské mafie přiblížili její členové například v tomto videu:

Sdílet článek