Konec března představuje každoročně období, kdy je nutné podat správci daně přehled ročních příjmů. Papírování,…
Konec března představuje každoročně období, kdy je nutné podat správci daně přehled ročních příjmů. Papírování, vyplňování formulářů i návštěva finančního úřadu už tradičně patří k březnové rutině. Aby pro vás bylo podání daňové přiznání jednodušší, přinášíme výklad základních pojmů, které se obecně týkají daňového přiznání a které vám pomohou lépe se zorientovat v daňovém systému.
Daňové přiznání, daňový poplatník, plátce, správce daně či sleva na dani — to vše jsou pojmy, které se často pletou. Přečtěte si tedy společně s námi několik základních termínů týkajících se daňového přiznání.
Kdo je daňový poplatník?
Daňovým poplatníkem je ze zákona každý zaměstnanec, fyzická i právnická osoba, jejíž majetek a činnost podléhá dani. Tato osoba je ze zákona povinna podat daňové přiznání a odvádět vyměřenou daň.
- Pokud jste v pracovněprávním poměru pouze s jedním zaměstnavatelem, je situace jednoduchá. V takovém případě totiž obvykle daňové přiznání řeší právě váš zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně.
- Pokud však pracujete pro dva a více zaměstnavatelů či máte hlavní či vedlejší příjem ze samostatně výdělečné činnosti, vzniká vám povinnost podat daňové přiznání. V takovém případě máte nejčastěji dvě možnosti: daňové přiznání buď vyplníte sami, nebo využijete služeb daňového poradce.
Kdo je plátce daně?
Daňový plátce je subjekt, který musí vypočítat daň, vyplnit daňové přiznání a ve stanoveném čase jej odevzdat správci daně (finančnímu úřadu). Zjednodušeně řečeno, plátce daně je tedy zprostředkovatelem mezi poplatníkem a daňovým správcem. Pokud jste zaměstnáni u jednoho zaměstnavatele, s největší pravděpodobností je plátcem daně právě váš zaměstnavatel.
V roli plátce i poplatníka
Plátce daně může i nemusí být zároveň poplatníkem. Nejčastějším případem jsou podnikatelé či osoby samostatně výdělečně činné, které jsou poplatníkem a zároveň i plátcem daně. Vysvětleme na následujícím příkladu.
Př.: Pan Novák je drobný živnostník, jehož jediným příjmem je právě jeho samostatně výdělečná činnost. Účetnictví i daně si vede sám, stejně tak zpracovává daňové přiznání bez daňového poradce. Pan Novák je plátcem i poplatníkem daně.
Sleva na dani
Každému poplatníkovi stát nabízí hned několik možností, jak snížit 15% daň z příjmu. Níže uvádíme některé z nich.
- Sleva na poplatníka – tuto slevu může využít každý zaměstnanec i podnikatel, který měl v uplynulém roce (nebo alespoň v části roku) zdanitelné příjmy. Základní sleva na poplatníka je stanovena na částku 24 840 korun.
- Sleva na manžela – tato sleva může být uplatněna jedním z manželů v případě, že příjmy partnera či partnerky (v registrovaném svazku) nepřesáhly hranici 68 000 korun ročně. Sleva na manžela činí 24 840 korun ročně.
- Daňové zvýhodnění na dítě – tuto slevu uplatní rodič v případě, že ve společné domácnosti žije s vyživovaným dítětem. Výše zvýhodnění pro tento rok činí 15 204 korun ročně na první dítě, 19 404 korun ročně na druhé dítě a 24 204 korun ročně na třetí vyživované dítě.
Termínem vyživované dítě rozumíme dítě do 18 let, které s poplatníkem žije ve společné domácnosti. Dále se jedná o studenty do 26 let, kteří se soustavně připravují na budoucí povolání. Tuto slevu může uplatnit pouze jeden z rodičů dítěte.