20. října 2018

Češi a bydlení: Na nové šetří nejdéle v Evropě, za nájem zaplatí jako v Římě nebo Madridu

Gabriela Krčálová

Současné vyhlídky na vlastní bydlení nejsou v Česku zrovna příznivé. Na nové bydlení musí Češi našetřit skoro dvanáct ročních platů. To je zhruba čtyřikrát víc, než kolik za něj zaplatí lidé v Belgii. Vyplývá to ze studie společnosti Deloitte, která porovnávala podmínky ve dvanácti evropských zemích, a Česko ze srovnání vyšlo nejhůř.  

Těsně před Českem se umístila Velká Británie, kde průměrný nový byt vyjde na bezmála deset průměrných ročních platů. Naopak po Belgii jsou byty nejdostupnější v Dánsku a Německu, kde zájemcům stačí naspořit zhruba pět ročních výplat.

Kromě toho průzkum ukazuje, že Evropanům se stále víc zamlouvá bydlet v nájmu. Podle analytiků se na tom podepisují hlavně rostoucí ceny nemovitostí a také skutečnost, že se do metropolí nejčastěji stěhují mladí lidé kvůli studiu nebo práci.

Budoucnost pro Airbnb?  

Řada nových obyvatel velkých měst proto zvažuje alternativy příznivější pro peněženku. Velké oblibě se jak mezi studenty, tak mladými pracujícími těší sdílené bydlení.

Nejrozšířenější platformou je Airbnb. Majitelé nemovitostí nejčastěji nabízejí krátkodobé pronájmy v rámci dní až několika málo týdnů. Objevují se ale i takové nabídky, které počítají s dlouhodobějším pobytem nájemníků. Výjimkou tak nejsou byty, které sdílí více lidí třeba i celý rok.

Čtěte také: ,,Šetřím, šetříš, šetříme na bydlení“ ⇒ 

,,Největší položkou většiny rodinných rozpočtů je bydlení, do kterého putuje nejvíce vydělaných peněz.“

Za takové bydlení lidé zaplatí daleko méně než za běžný nájem. Díky sdílení nákladů si navíc mohou často dopřát pobyt v atraktivnější lokalitě či lépe vybaveném bytě.

V Praze je sdílení blaze  

Trh se sdíleným ubytováním roste také v Česku, zejména v Praze. Nejsilnější zastoupení má společnost Airbnb, která v rámci republiky uspokojuje asi 5,5 procenta poptávky na ubytování.

V Praze už ale dosahuje bezmála čtvrtinového podílu na trhu. A to se nelíbí hoteliérům v hlavním městě, kteří stále hlasitěji volají po regulaci této služby. Letos totiž registrují výraznější pokles obsazenosti pražských hotelů. Podle údajů Asociace hotelů a restaurací v srpnu klesla skoro o 2 procenta, v červenci to bylo dokonce skoro o 4,5 procenta. Naopak počet hostů ubytovaných v celém Česku prostřednictvím aplikace Airbnb loni meziročně vzrostl o 52 procent na víc než jeden milion.

Sdílet článek