Rady a tipy

Být či nebýt minimalistou? Jak ušetřit peníze i přírodu?

avatarUrl

Zonky

11. 1. 2017

ArticlePictureDetail

Lidi, co věřili, že méně je více — ať už z estetického nebo praktického hlediska — tu byli vždycky. V posledních letech…

Lidi, co věřili, že méně je více — ať už z estetického nebo praktického hlediska — tu byli vždycky. V posledních letech se ale minimalistické hnutí rozmohlo tak, že mu málokdo unikne a kdekdo podlehne. Minimalismus má něco do sebe; šetří přírodu, informacemi přetížené oči i mozek a samozřejmě peněženku. Přitom o nic důležitého nepřijdete, naopak možná získáte pozitivnější náhled na svět a klidnější mysl.

Text: Marie Barvínková, ilustrace: Pavel Slováček, foto: Shutterstock

Švédská blogerka a minimalistická ikona Jenny Mustard dělí minimalisty na šest skupin.  „Většina z vás se nejspíš pozná ve více kategoriích a někdo i ve všech,“ upozorňuje fanoušky, kteří bezmezně obdivují její módní styl, krásné fotky i veganské recepty, které pro ně připravuje. Možná se v jejím najdete taky, a možná aspoň zatoužíte do některé z kategorií patřit. Přidáváme i pár tipů, jak začít.

Co je minimalismus? „Proaktivní životní styl, který redukuje hmotné statky, protiklad neustálého hromadění věcí, a to za účelem vytvoření místa pro smysluplné činnosti. Je odmítnutím myšlenky“ více je lépe „, konzumního způsobu života a nestřídmosti, osekáním vašeho života na jeho základy, ať už jde o věci, úkoly, projekty nebo cokoliv, čím plníte svůj čas.“ Leo Babauta

1. Estetický minimalista

Čisté plochy, neutrální tóny, velký prostor a hodně světla.

Čisté plochy, neutrální tóny, velký prostor a hodně světla.

Potrpí si na jednoduchost v oblékání a zařizování bytu, ale třeba i v architektuře, ve výtvarném umění nebo ve filmu. Čisté plochy, neutrální tóny, velký prostor, hodně světla — to všechno mu dělá radost. Naopak výrazné vzory, divoké kombinace barev nebo hromadění věcí na jednom místě ho spíš unavují. V jeho nebo jejím bytě má všechno své místo, dekorace omezuje na minimum a šatník má nejspíš seřazený podle barev: od bílé přes odstíny šedé po černou.

Jak začít:
Pořádně protřiďte svůj byt, šatník nebo aspoň pracovní stůl. Začátek roku je na to ideální, stejně se nikomu nechce ven. Vezměte to pěkně popořadě a zbavte se všech zbytečných a rušivých prvků. V módě i při zkrášlování obydlí je dobré nepodléhat trendům a zvolit si jasné barevné spektrum. Nemusí to být jen černá a bílá, někoho uklidňují pastelové barvy, jiného zase odstíny modré.

2. Konzumní minimalista

Minimalista si raději našetří na kvalitní kousek, který mu vydrží déle.

Minimalista si raději našetří na kvalitní kousek, který mu vydrží déle.

Upřímně věří, že za peníze si štěstí nekoupí. Má plné zuby konzumního životního stylu, všudypřítomné reklamy a tlaku na to, aby si pořizoval nové a nové produkty. Dal sbohem impulzivním nákupům a neutrácí za zbytečnosti. Neznamená to, že by se trápil jako asketa a nikdy si nic nedopřál, spíš umí uvažovat ekonomicky. Raději si našetří na opravdu dobrý mixér nebo nadčasový kabát, než aby průběžně utrácel za levné, nekvalitní a zbytné věci.

Jak začít:
Nejméně měsíc si zapisujte všechny výdaje. Zpětně si je projděte a zamyslete se nad tím, kde můžete ušetřit. Opravdu si potřebujete každý den kupovat předraženou kávu a na každou party nové šaty? Opravdu musíte mít každou chvíli nový mobil, i když ten starý ještě funguje? Odhlaste se z newsletterů, vypněte si reklamy, začněte o věcech přemýšlet racionálně a bez emocí. Jejich úkolem je nám sloužit, ne být záplatou na špatný den nebo nám vylepšovat domnělou prestiž.

3. Majetkový minimalista

Čím méně toho vlastníme, tím jsme šťastnější.

Čím méně toho vlastníme, tím jsme šťastnější.

Má hodně společného s předchozí kategorií, ale je ještě o něco dál. Věří, že čím méně toho vlastníme, tím jsme šťastnější. Nebuduje si vztah k majetku a co nepotřebuje, rád pošle dál. Nakupuje minimálně a s rozmyslem. Čas, energii a finance, které tak ušetří, investuje radši do zážitků. Víc než nejnovější gadgety nebo módní oblečení ho nadchne dobré jídlo, setkání se zajímavými lidmi nebo cestování. Svých pět švestek si klidně sbalí do batohu a vyrazí na rok do světa.

Jak začít:
Hlavně opatrně. Prodat byt a vyjet na půl roku do jihovýchodní Asie může být pro někoho splněný sen, ale pro jiného zase další stresový faktor. Omezit svůj majetek na rozumné minimum zato může každý. Věci, co už nepotřebujete, darujte potřebným nebo je prodejte. Možná si dokonce přijdete na pěkné peníze, které můžete vložit do cestování, vzdělání nebo kulturních zážitků.

4. Ekologický minimalista

Typická je také snaha vytvářet co nejmenší množství odpadu.

Typická je také snaha vytvářet co nejmenší množství odpadu.

Nedělá to jen pro sebe, ale i pro planetu. Snaží se snížit svou spotřebu, vytvářet co nejmenší množství odpadu, záleží mu taky na výrobním procesu, který stál za věcmi, co si pořizuje. Dává přednost přírodním materiálům, podporuje organické zemědělství a udržitelnou produkci. Vybírá si ekologickou technologii, bio kosmetiku a bio potraviny. Jídlo je pro něj vůbec hodně důležité, svou eko-stopu snížuje třeba tím, že omezí nebo zcela vynechá maso, možná se rozhodne i pro veganství.

Jak začít:
Přemýšlejte o svém jídelníčku i o tom, co kupujete, vzdělávejte se a zjišťujte, jak vypadá proces výroby u té které věci nebo potraviny. Věnujte pozornost tomu, co vyhazujete — nemusíte hned přejít na „zero waste“ pro začátek si odpusťte igelitové nákupní tašky a zkuste nakupovat zboží s minimem obalů. A nezapomeňte, že všechno začíná už u nákupu. Čím víc zbytečností si pořídíte, tím víc jich potom vyhodíte.

5. Minimalista „zjednodušovatel“

Minimalista nachází krásu v jednoduchých a snadno dostupných činnostech.

Minimalista nachází krásu v jednoduchých a snadno dostupných činnostech.

Stres? Ne, díky. Jeho hlavním cílem je vést co nejjednoduší, ale přesto naplněný život. Nejspíš při tom využívá jednu z výše uvedených metod: méně nakupuje, méně konzumuje, méně vyhazuje… Vědomě se snaží omezit zbytečné napětí a komplikace, vyhýbá se informačnímu šumu a nachází krásu v jednoduchých a snadno dostupných činnostech, jako je meditace, vaření, kreativní koníček nebo procházky v přírodě.

Jak začít:
Nebuďte na sebe moc přísní. Jestli vás předchozí odstavec spíš vystresoval, možná podobná životní cesta prostě není pro vás. Nikdo neříká, že musíte hned odhlásit internet, dát výpověď v práci nebo se odstěhovat na samotu u lesa. Raději si najděte vlastní způsoby, jak si udělat život jednodušší a hezčí. Začít můžete třeba tím, že jednou týdně vypnete elektroniku a věnujete večer čtení nebo meditaci.

6. Životní minimalista:

Udělejte z vaší vysněné práce nebo bydlení prioritu.

Udělejte z vaší vysněné práce nebo bydlení prioritu.

„Opakovaně se ptá sám sebe, po jakém životě touží, a dělá kroky, které k tomu vedou. Při tom se nenechá rozptýlit a soustředí se na to, co je pro něj důležité,“ popisuje Jenny Mustard, která se k tomhle minimalistickému „odvětví“ hrdě hlásí. Máte vysněnou práci nebo představu ideálního domova? Udělejte z toho prioritu. K nohám vám to nejspíš samo nespadne, to byste museli mít zatracené štěstí, ale když umíte pojmenovat své sny a cíle, můžete k nim lépe směřovat.

Jak začít:
Zamyslete se nad tím, jaké jsou právě vaše dlouhodobé priority, i nad tím, co vás naopak zdržuje nebo vám otravuje život. Pak dejte dohromady plán, jak toho dosáhnete. Nezapomeňte: čím menší budou jednotlivé kroky, tím snáze se vám bude postupovat k cíli. Vybavte se trpělivostí a začněte šetřit, studovat nebo budovat podnikání. Pěkně krůček po krůčku.

 

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.



Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?

Půjčit si můžete od 5 000 Kč do 1 500 000 Kč, a to na dobu od 12 měsíců až do 10 let. Je jen na vás, kolik budete chtít měsíčně splácet a na jak dlouho si půjčku vezmete.
Pokud ale aktuálně splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, tak vám budeme moci nabídnout maximální dobu splácení na 8 let. Tato doba vychází z doporučení České národní banky.
U nás můžete získat roční úrokovou sazbu od 4,49 % do 19,99 % a RPSN od 5,02 % do 26,94 %.
© 2025 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013