dnes, 8. června 2018

Blíží se další krize? A co z toho vyplývá pro běžné investory

Kamila Ondráčková

Po několika letech, kdy na akciových trzích převládal býčí trend a kolísavost téměř vymizela se poslední měsíce nesly v jiném duchu. Na scénu se vrací standardní podmínky a ve vzduchu visí rčení „nic neroste do nebe“. Co z toho plyne pro investory? Diverzifikovat.

Řada analytiků navíc upozorňuje na několik podobných jevů, které jsme mohli pozorovat před vypuknutím krize před deseti lety. Ceny nemovitostí se ne a ne zastavit. A například podle Nialla Fergusona, profesora historie na Harvardu, jsou dnes už opět na úrovni, na které byly při vypuknutí minulé krize.

Pro paralelu se stavem před krizí nemusíme nikam daleko za hranice. Některé znaky vidíme i u nás. Komerční banky následujíc banky centrální zvedají úrokové sazby. Ti, kteří si během posledních let levně půjčili, mohou mít problémy se splácením dalším fixačním období, respektive jakmile jim skončí fixace na nízký úrok. Situace u nás samozřejmě nebude mít globální dopad, ale jistá podoba s americkou hypoteční krizí se také může nabízet. I u nás totiž ceny nemovitostí rostou výrazně rychleji než příjmy.

Růst cen nemovitostí se navíc dotýká každého, souvisí totiž s inflací, kterou žene vzhůru.

Kolísavost je zpět, diverzifikujte

První měsíce tohoto roku pak ukázaly další zajímavý jev, jakýsi návrat k průměru. Volatilita se tak sice vrátila, ale k pořádnému veletoči ještě nedošlo. Zatím to byl jen takový vztyčený ukazováček. Nicméně nikde není napsáno, že se nedočkáme období, kdy na burzách opět „poteče krev“.

V této době pak diverzifikace opět nabývá na významu. A snad v každé knize o investování se dočtete o rozložení aktiv s ohledem na minimalizaci rizikPři investování zkrátka není rozumné vsázet vše na jednu kartu. Při rozložení riziko klesá. Pokud budete doufat, že „tohle prostě vyjde“, ztráta může být fatální. Když si naopak investice rozumně rozvrhnete, tak i při ztrátovosti některé z nich, máte stále velkou šanci, že ty ostatní propad vyrovnají a něco vydělají.

Zonky a magická hranice

Podle obecného pravidla by dokonce investor neměl mít nikdy v jedné kategorii více než 5 procent celkových aktiv jen v jednom konkrétním produktu. A právě proto můžete na Zonky investovat již od 200 korun. Podmínky pro dostatečně diverzifikované portfolio jsou tak ideální.

Dokonce jsme pro vás vypočetli i hranici tzv. bezpečného investování. Zajímá vás? Je to rovných 122 jednotlivých investic. Ve chvíli, kdy na Zonky dosáhnete této hranice, budete statisticky dosahovat nejvyššího možného investičního výnosu se stejným množstvím celkových financí.

Jakou cestou se trhy vydají, ukáže budoucnost, každopádně diverzifikace je určitou „pojistkou“ pro méně radostné scénáře.

 

Sdílet článek