Všichni toužíme po útulném bydlení, ale renovace často odkládáme stále dál a dál do budoucnosti, ať už pro jejich…
Všichni toužíme po útulném bydlení, ale renovace často odkládáme stále dál a dál do budoucnosti, ať už pro jejich časovou, nebo finanční náročnost. My jsme pro vás připravili sedm tipů, které vám pomohou omladit váš byt, aniž byste museli strhávat zdi a stěhovat se na týdny pryč. Většinu změn zvládnete hravě sami a nemusíte ani utrácet za architekta.
Text: Ondřej Bíba
1. Vytvořte více otevřeného prostoru
Jak na to, aniž byste se museli stěhovat do většího nebo se probourat k sousedům? Často stačí vyměnit obří kusy nábytku, které pro svoji objemnost zabírají většinu prostoru v pokojích, a nahradit je jejich modernějšími a štíhlejšími verzemi.
Hrajte si s myšlenkami na kompletní přemístění jednotlivých prvků. Vezměte tužku a papír a zkuste si rozkreslit nové varianty.
Dalším trikem, který dodá iluzi otevřenějšího prostoru, jsou zrcadla. Pokud je navíc šikovně umístíte naproti oknům, budou odrážet jejich světlo do celého pokoje.
2. Nebojte se nových tapet
Teď nemluvíme o starých tapetách, které si pamatujete z domů vašich prarodičů. Máme na mysli designové a snadno instalovatelné tapety, které pomáhají vytvářet stylové interiéry. Podívejte se na nabídku tzv. vliesových tapet. Ty jsou z pravidla omyvatelné, jejich barvy neblednou a často mají jemnou povrchovou úpravu, která je příjemná jak na dotek, tak na pohled. Instalace je velice snadná a lehce ji zvládnete za jedno víkendové odpoledne.
3. Přidejte nové osvětlení
Správné osvětlení může vnést do vašeho bytu doslova nový život a hlavně dodá pocit většího prostoru. Chytře umístěné vysoké lampy v dosud tmavých koutech rozjasní váš byt, drobné lampičky na stolcích mu zase dodají příjemnější atmosféru. Pokud chcete větší změnu, kupte si nový centrální lustr nebo zvažte instalaci několika bodových osvětlení.
Uvidíte, že váš nově nasvícený byt bude působit prostornějším a vzdušnějším dojmem.
4. Vyměňte kuchyňské úchytky
Nic vaši kuchyni neposouvá tak zpět do minulosti jako opotřebované a špinavé úchytky. Jejich výměna spolu se všemi dalšími háčky a držátky vám nezabere příliš času a dodá vaší kuchyni mladistvější vzhled. Pokud chcete experimentovat, můžete zkusit i netradiční povrchové úpravy. Z kovových materiálů můžete vybírat mezi bronzem, kartáčovaným niklem, starou mědí nebo lesklým nerezem.
5. Investujte do nové postele a matrace
Po celodenní dřině byste se měli v ložnici cítit jako v bavlnce. Na posteli a hlavně na kvalitní matraci ale často nepochopitelně šetříme. Pokud nechcete vyměnit celou postel, zvažte nákup nového povlečení, přehozu a doplňkových polštářů. Pokud už na své matraci spíte několik let, nebo snad desetiletí, určitě přijde vhod její výměna. Kvalitní zdravotní matrace už dnes nestojí tolik peněz a může mít velký vliv na celý váš den.
6. Osvěžte svou koupelnu
Ač v nich trávíme každý den spoustu času, nevěnujeme často svým koupelnám odpovídající péči. Začněte s důkladným úklidem. I když to není žádná velká zábava, výsledek vaší práce vám dá motivaci pustit se do větších změn. Podívejte se na stará světla, zašlé vodní baterie nebo sprchové závěsy. Nebojte se ani přidat do koupelny trochu zeleně.
Tím, že jednoduše změníte jeden nebo dva zastaralé prvky, můžete dát vaší koupelně zbrusu nový vzhled.
7. Pokud máte pochybnosti, alespoň nově vymalujte
Pokud si nejste jistí, že chcete podniknout velkou rekonstrukci, ale zároveň víte, že na svém bytě chcete něco změnit, začněte tím, že kompletně nově vymalujete. Čerstvý nános barvy může dát vašim pokojům zbrusu nový nádech a třeba i potřebný impuls k dalším změnám. Pokud bydlíte v nájmu, použijte spíše světlejší odstíny, které půjdou snadněji překrýt, až se budete stěhovat pryč.
Pokud nemáte na rozsáhlejší změny našetřené peníze, ale cítíte, že změna už byla potřeba nejlépe včera, na Zonky vám na rekonstrukci levně půjčíme. Půjčit si můžete již od 20 000 Kč a vše si navíc vyřídíte online a zabere vám to jen pár minut.