Vysoká škola bývá dnes už brána jako takové logické vyústění školy střední a chvílemi se i může zdát, že kdo nejde na…
Vysoká škola bývá dnes už brána jako takové logické vyústění školy střední a chvílemi se i může zdát, že kdo nejde na „vysokou“, je v očích svého okolí vlastně hloupý. Nezanedbatelná část studentů se zase vrhne do studií a po chvíli honbu za titulem vzdá. Jenže vzdělaný můžete být i bez titulu a výborným pomocníkem při tom mohou být kurzy.
Text: Ondřej Hlíza
Pamatujete na dobu, kdy jste pomalu končili střední školu a část okolí na vás tlačila, ať jdete do práce a vyděláváte peníze, a část vás přesvědčovala, abyste šli na „vejšku“ a dobyli svět? Byla tady ale ještě třetí možnost, kterou vám nejspíš nikdo neporadil, a tou jsou vzdělávací kurzy.
Kurzů můžeme najít na internetu hned několik a na některých nemusíte být ani fyzicky. Jenže každý kurz nemusí být kvalitní, a proto je lepší s výběrem spíše nepospíchat, všechno si dobře promyslet a investovat s rozvahou. Důležité je si říct, co od kurzu vlastně chcete. Chcete se naučit programovat a být programátor? Střihat videa a stát se střihačem? Nebo chcete začít podnikat?
1. Jazykové kurzy
Pokud nepotřebujete k životu titul, tak cizí řeč — čtěte angličtinu – určitě. A toho jsou si vědomi i provozovatelé jazykových škol, kterých najdete na internetu „mraky“. Při vybírání se ale zaměřte spíš na reference lidí, kteří již školou nebo kurzy prošli. Společnosti nabízejí většinou také první hodinu na ukázku zdarma, takže v podstatě nemáte co ztratit.
2. Lynda.com
Pokud ovládáte alespoň základy anglického jazyka, doporučujeme vám zabrousit na web Lynda.com. Zde najdete více než 5 000 videokurzů z různých odvětví, jako je design, fotografie, programování, obchodování a tak dále. Lynda.com spadá pod profesní síť LinkedIn, která patří Microsoftu. Na vyzkoušení je 30denní trial, a pokud se vám web zalíbí, platíte měsíční paušál, který začíná na 20 dolarech.
3. Skillshare
Další oblíbenou platformou na vzdělávání je Skillshare, který nabízí přes 17 000 kurzů. I zde můžete zabrousit do témat, jako je fotografie, design, ale i psaní, filmování, vaření a další. I cena je celkem přívětivá a začíná na osmi dolarech za měsíc. Je zde možnost využít také výhodného členství pro větší skupinu lidí.
4. YouTube
Největší video platforma na světě toho nabízí opravdu mnoho, takže až se prokousáte přes nová videa youtuberů nebo vašich hudebních interpretů, určitě se nestyďte do vyhledávače zadat to, co vás zajímá v oblasti vzdělávání. Téměř jistě se proklikáte k relevantnímu výsledku. Velká výhoda YouTube je samozřejmě ta, že je k dispozici zdarma.
5. Naučmese.cz
Ze zahraničí zabrousíme zase k nám, abychom si mohli říct něco o portálu Naučmese.cz. Ten dává prostor nejen studentům, ale také lidem, kteří něco umějí a chtějí své znalosti předat za určitou částku dál. Můžete zde narazit na kurzy o sociálních sítích, grafice či tvůrčím psaní nebo se třeba naučit, jak překonat strach z oslovení holky.
Pokud jste se rozhodli odložit studium, ale víte, čím nebo kým chcete být, určitě zkuste omrknout našich pět tipů. Pomohou vám začít naplňovat váš sen o smysluplném zaměstnání. Cena kurzů se samozřejmě liší podle rozsahu. Pokud se však rozhodnete investovat do svého vzdělaní, ale nebudete mít dostatek peněz, zkuste se podělit o svůj příběh na Zonky.cz, kde lidé půjčují lidem.