Stejně jako u každého jiného investičního záměru i obchodování na burze s sebou nese své kladné a záporné stránky…
Stejně jako u každého jiného investičního záměru i obchodování na burze s sebou nese své kladné a záporné stránky. Abyste při obchodování s akciemi uspěli, musíte být především dobře informovaní a vědět, jak minimalizovat související rizika. Podívejme se na několik výhod a nevýhod online investování do akcií.
Pokud chcete být úspěšnými obchodníky na akciové burze, musíte být schopni přijmout riziko, že akcie, které jste si koupili, mohou zničehonic dramaticky ztratit na hodnotě. Investoři by se také měli aktivně zajímat o faktory, které ovlivňují cenu jednotlivých akcií — ať již jsou to meziroční výsledky konkrétní společnosti, nebo celkový stav ekonomiky. Zde je několik kladů a záporů, které je dobré zvážit, než se rozhodnete obchodovat s akciemi.
Výhody
- Nepotřebujete žádného makléře
Před nástupem digitální éry jste k obchodování na burze cenných papírů (akcií) potřebovali makléře neboli tzv. brokera. Brokeři jsou účastníci obchodu s cennými papíry, kam akcie spadají, a obchodují na burze s akciemi svého klienta. Výhoda u brokerů byla ta, že to byli profesionálové, neboť k výkonu svého povolání potřebovali licenci. Dobrý broker vám tak mohl pomoci eliminovat riziko, které je s investováním do akcií spojené.
Zároveň ale představovali překážku ke vstupu na akciový trh. Dnes už s akciemi může obchodovat prakticky každý, protože brokery nahradily konkrétní online služby, které zprostředkují vaši vstupenku na burzu.
- Máte nespočet možností
S velkým množstvím akcií veřejně obchodovaných společností — jen slavná Newyorská burza cenných papírů nabízí více než 2000 titulů – mohou investoři budovat portfolio, které bude přesně odpovídat jimi zvolené finanční strategii.
![](/data/article-photo/7700-mark-finn-540442-unsplash.jpg)
K obchodování na burze se dnes může dostat téměř každý.
Někteří investoři preferují akciové tituly, které vyplácejí dividendy (finanční odměna pro držitele akcie, ke kterému se může, ale nemusí rozhodnout valná hromada dané společnosti), jiní naopak společnosti, kteří se soustředí třeba na růst tržního podílu. Velké množství možností vám tak umožňuje sestavit si vybalancované portfolio.
I tak byste ale neměli zapomínat, že ideální portfolio není složené jen z akcií, ale je balancované i jinými aktivy. Vhodné je rozložení mezi drahé kovy, nemovitosti nebo třeba půjčky na Zonky.
- Obchodování probíhá nonstop
Ceny akcií se neustále vyvíjejí a díky online obchodování můžete své akci prodávat nebo naopak nakupovat v libovolný čas.
Čtěte více o investování na webu Zonky Times!
Nevýhody
- Riziko nestálého trhu
Kvůli tomu, že online obchodování zrušilo bariéry pro vstup na burzu, se zde otevřel prostor i pro velmi nezkušené investory. Ti tak svým zbrklým obchodováním mohou přijít do velkých problémů. Akciový trh je totiž vysoce nestabilní, a pokud zde obchodujete, skutečně byste měli vědět, co děláte.
V roce 2003 byl průměrný výnos akcií zhruba 25 procent. V roce 2008 spolu s nástupem finanční krize ale akcie ztratily téměř 40 procent ze své hodnoty. Někteří investoři mohou mít problém unést podobné výkyvy a související rizika a měli by se tedy soustředit na méně rizikové a stabilnější investiční možnosti.
![](/data/article-photo/7701-fotolia-190 070 316-s.jpg)
Je potřeba počítat i s časovou náročností.
- Časová a informační náročnost
Již jsme zmínili, že pro obchodování s akciemi byste měli být vybaveni potřebnými znalostmi. Kromě toho ale potřebujete sledovat vývoj trhu a obecnou ekonomickou situaci. I když se rozhodnete pro některý z akciových fondů, v případě, že jste jen malým investorem, budete čelit rozhodnutí, který fond si vybrat. Učinit dobré rozhodnutí si žádá podstatný výzkum.
Pokud se rozhodnete obchodovat na vlastní pěst, měli byste se pravidelně věnovat analýze svého portfolia a monitorovat, zda si situace žádá nějaké změny. Spolu s tím je třeba sledovat, jak si vedou konkrétní tituly, které jste se rozhodli koupit.
Jaké je investování na Zonky
Podobně jako na akciové burze i na Zonky probíhá investování online a investorem se zde může stát prakticky každý. Oproti investování do akcií je to ale na Zonky mnohem snazší, takže je vhodné i pro investory začátečníky. Vše najdete srozumitelně vysvětlené na webu Zonky.cz v sekci pro investory. Poradí vám tak také, jak investovat bezpečně a jak své portfolio šikovně balancovat. První investiční lekce najdete navíc hned v článcích na ZonkyTimes.
Investovat můžete začít již od 200 Kč, tak proč se nestát investorem ještě dnes?