Topná sezona je tady. Pokud svoje obydlí vytápíte plynem či elektřinou, zálohy sice platíte průběžně během celého roku,…
Topná sezona je tady. Pokud svoje obydlí vytápíte plynem či elektřinou, zálohy sice platíte průběžně během celého roku, ale hlavní období, kdy můžete opravdu něco „ušetřit“, začíná právě teď. Poradíme, jak neprotopit majlant a také co s ušetřenými penězi.
„Teplo domova“ v tom skutečném slova smyslu je pěkně drahá položka. Z rodinného rozpočtu každoročně ukrojí finance v řádu tisíců či desítek tisíců korun. Záleží na tom, jakým způsobem vytápíte. Z hlediska spotřeby energií pak v průměru odpovídá až 60 procentům výdajů. Šetřením na správných místech tak můžete ušetřit nemalé částky.
Začněte u kotle
Pro maximální efekt je v první řadě důležitý správně seřízený kotel. Tím můžete ušetřit až třetinu nákladů za vytápění, v konečném důsledku se tak úspory mohou šplhat do desítek tisíc korun. Odborníci doporučují nechat provést vyčištění a seřízení alespoň jednou za dva roky. Důležitá je i správně nastavená regulace. Když například nastavíte teplotu na výstupu z kotle na 60°C a více, kondenzační efekt se moc neprojeví a úspora nákladů prostě nebude.
Při samotném vytápění si pak dávejte pozor, aby kotel příliš často nespínal — třeba několikrát za hodinu. Častým spínáním jednak zvyšujete spotřebu plynu, jednak zkracujete životnost kotle.
V případě, že plynovým kotlem ohříváte i vodu, dochází k častému spínání, když si třeba jdete po toaletě umýt ruce a nespokojíte se se studenou vodou. Jestliže má tuto potřebu každý člen vaší početné rodiny, může se tak do hodiny kotel sepnout hned několikrát.
Čtěte také: „Češi a bydlení: Na nové šetří nejdéle v Evropě,
za nájem zaplatí jako v Římě nebo Madridu“ ⇒
„Na nové bydlení musí Češi našetřit skoro dvanáct ročních platů.“
O stupeň méně
Výši výdajů za topení samozřejmě ovlivníte tím, jakou teplotu si nastavíte na termostatu. Každý stupeň dolů znamená úsporu až 6 procent. Češi jsou přitom známí tím, že místnosti vytápějí na vyšší teplotu než jiné národy. V každém pokoji přitom není potřeba vytápět na stejnou teplotu. Díky termostatickým hlavicím si nastavíte v každé místnosti adekvátní teplotu.
Tip: Doporučené úsporné teploty jsou 20°C v obýváku a v kuchyni, 23°C v koupelně, 15 až 16°C v ložnici. Důležité je temperovat. Pokud teplota v místnosti klesne pod 12°C, bude vytápění trvat dlouho.
Náklady na vytápění dále ušetříte, když budete udržovat radiátory v bezvadném stavu, odvzdušněné a bez nánosů prachu, nebudou přikryté těžkými závěsy nebo policemi. Zakrytí radiátorů totiž snižuje výkon tělesa i přenos tepla.
Za radiátory navíc můžete dát speciální panely, které pak budou teplo odrážet zpět do místnosti. V případě, že máte v bytě či domě vysoké stropy, umístěte jako takový „zlepšovák“ nad radiátor polici — pokud to samozřejmě dovolí dispozice vašeho bytu. Police nasměruje teplo do místnosti.
Krátce a intenzivně
Co se týká větrání, čerstvý vzduch si v zimním období dopřávejte ideálně dvakrát denně asi na deset minut, nejlépe průvanem. Nevětrejte, když současně topíte.
Na noc zatahujte závěsy, žaluzie, případně venkovní rolety — uteče vám méně tepla. Tento tip můžete využít, i když nejste doma. Naopak topení při odchodu do práce úplně nevypínejte, pouze jej stáhněte. Pokud totiž váš byt úplně vychladne, o to více energie pak bude potřeba, abyste příbytek opět vytopili na požadovanou teplotu.
Tak hurá do práce a úprav, ať, jak se říká, netopíte „Pánu Bohu do oken“. A co s ušetřenými penězi? Investujte!