Jak si uspořádat rodinný rozpočet a ušetřit v něm nějakou tu korunu, vám Zonky již poradil. Dnes se podíváme na…
Jak si uspořádat rodinný rozpočet a ušetřit v něm nějakou tu korunu, vám Zonky již poradil. Dnes se podíváme na kapitolu bydlení, a to trochu důkladněji.
Největší položkou většiny rodinných rozpočtů je bydlení, do kterého putuje nejvíce vydělaných peněz. Do této kapitoly zahrnujeme nejen nájemné, hypotéku, poplatky za internet, TV a rozhlas, ale také pojištění, energie a samozřejmě případné opravy či úpravy. Že těžko naleznete skulinku, ze které vám zbytečně odtékají peníze? Podívejme se na to.
Výši nájemného lze srážet směrem dolů poměrně těžko. Částka je pevně stanovena ve smlouvě a ve většině případů po uplynutí jisté doby putuje spíše směrem nahoru. Možnosti, jak ušetřit, tu ale jsou. První variantou je zkusit se s majitelem dohodnout na snížení nájemného. Za zkoušku nic nedáte. Pokud by nesouhlasil a jste třeba manuálně zruční, je možné nabídnout opravy/úpravy bytu a ty si poté odečíst z nájemného. Další variantou je najít nový, a hlavně lacinější podnájem nebo také zvážit, zda nebude lepší si půjčit peníze a raději splácet hypotéku na vlastní nemovitost.
Pokud si zřizujete hypotéku, nechte si určitě poradit od finančních poradců. Nejen že vám vše objasní a vysvětlí, ale mnoho úkonů zařídí za vás. Vy sami též nezahálejte a chtějte vše vědět a především tomu rozumět. Dobré je mít alespoň tři nabídky a z nich si vybrat si tu vhodnou. Pokud hypotéku již zvesela platíte a čeká vás refinancování, zkuste to třeba s námi na Zonky nebo si alespoň vezměte k srdci naše rady.
Co se týče poplatku za televizi, platí jej České televizi ze zákona všichni, kteří mají doma televizní přijímač. Částka činí 135 Kč za měsíc. Pokud doma televizor není (je např. jen PC bez televizní karty), je domácnost od poplatku osvobozena. Poplatek za rozhlas činí 45 Kč za měsíc a musí ho platit vesměs každý, kdo má doma rádio, budík s rádiem, PC aj.
S poplatky za internet lze už trochu čarovat, protože jejich poskytovatelů je po celé republice dostatek. Průměrná cena za poskytování internetu činí 430 Kč za měsíc. Zkuste si jen tak udělat vlastní průzkum místních poskytovatelů a uvidíte, třeba najdete lacinější možnost.
Bez TV, rádia i internetu se dá ale také žít, co si doma skutečně od všeho odpočinout.
S bydlením souvisí i pojištění. Především pak pojištění domácnosti a nemovitosti. Statistiky prozrazují, že Češi se daleko více bojí o svá auta než o majetek. Tento druh pojištění není u lidí tolik v kurzu. Zvážit rizika je ale třeba. Pokud majetek i domácnost pojištěné máte, radíme jednou ročně pojistnou smlouvu aktualizovat a porovnat s jinými poskytovateli. Důvodem je nejen cenová válka mezi konkurencí, ale také podpojištěnost, která je nemilá v případě škody.
Energie, jako jsou voda, elektřina a plyn, musíme platit všichni. I zde je ale možné srovnat konkurenční nabídky a zajistit si tak nejvýhodnější cenu. Pryč jsou doby, kdy byl jen jeden výhradní dodavatel.
Zkuste online kalkulátor cen energií a uvidíte, zda náhodou neplatíte zbytečně moc. Pokud zjistíte, že cena je ok, ale měsíční výdaje na energie chcete přesto ponížit, zkuste se zamyslet, zda náhodou zbytečně nesvítíte, neplýtváte vodou či netopíte pánubohu do oken. Vyměnit žárovky za úsporné se také vyplatí.
Večer jen při svíčkách může být nejen úsporný, ale i romantický.
Pokud si chcete své rodinné hnízdečko zvelebit, zkuste to chytře a výhodně s námi na Zonky. Jinak se ale můžete těšit na příště, kdy vám poradíme, jak ušetřit na potravinách.