Rady a tipy

Práce na živnostenský list, jaké má výhody?

avatarUrl

Zonky

19. 9. 2019

ArticlePictureDetail

Máte někdy chuť pověsit zástěru, montérky nebo košili na hřebík a prásknout za sebou v práci dveřmi? Taková myšlenka…

Máte někdy chuť pověsit zástěru, montérky nebo košili na hřebík a prásknout za sebou v práci dveřmi? Taková myšlenka někdy přepadla snad každého zaměstnance. Ať už vás rozčiluje šéf, kolegové nebo se prostě jen necítíte naplněni, jednou z možností, jak z pozice zaměstnance uniknout, je začít „dělat na sebe.“

Čtyři kouzelná písmenka: OSVČ jsou asi tou nejrychlejší a nejsnazší cestou, jak se konečně můžete začít živit tím, co vás baví, zbavit se rutiny a nadřízených. Jak tedy funguje živnostenský list v praxi a co vám životní rozhodnutí v podobě zahájení živnosti může přinést?

Práce na živnostenský list

Hned ze začátku si odbydeme trochu legislativy a řekneme si, že podle zákona je živnost: „Soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených zákonem.“

Založit vlastní podnikání nemusí nutně znamenat statisícovou investici.
Založit vlastní podnikání nemusí nutně znamenat statisícovou investici.

Co to znamená v praxi? Podnikáte na své jméno. Pověst vaší firmy je tedy vaší pověstí a naopak. Vaše živnost se nedá převést na jinou osobu a zaniká s vaším úmrtím, včetně svého renomé. Také podnikáte na vlastní odpovědnost. Pokud se vašemu podnikání nebude dařit a zadlužíte se.

Pokud ale budete hospodařit rozumně, můžete si vydělat mnohem více peněz, než by tomu kdy bylo při práci na hlavní pracovní poměr. Jen málo věcí nás lidi dokáže uspokojit tak, jako když se můžeme seberealizovat v profesní sféře. Podstoupení rizika vás může posunout směrem ke spokojenému životu.

Živnost volná, vázaná, řemeslná, koncesovaná…

V Česku se daří také alternativním "taxislužbám", jako jsou Uber nebo Liftago.
V Česku se daří také alternativním „taxislužbám“ jako jsou Uber nebo Liftago.

Ještě pár legislativních informací, slibujeme, že už je to skoro za námi. Zákon rozlišuje dva základní druhy živností. Živnost koncesovanou a ohlašovací. Jak název napovídá, živnost ohlašovací stačí jen ohlásit a můžete podnikat. U koncesované živnosti musíte získat koncesi neboli povolení od státního orgánu.

Mezi koncesované živnosti patří ty, u nichž je žádoucí, aby o nich stát měl přehled a mohl regulovat jejich počet. Koncesi budete potřebovat například, pokud si chcete otevřít krematorium, živit se jako taxikář nebo si splnit dětský sen a stát se soukromým detektivem.

Ohlašovací živnosti se pak dělí na:

  • živnosti řemeslné,
  • živnosti vázané,
  • živnosti volné.

Příznačný název opět předesílá, kterou živnost bude nejsnazší založit. Ano, správně, je to živnost volná, u které narozdíl od prvních dvou druhů ohlašovacích živností nemusíte prokazovat odbornou ani jinou způsobilost. Dobrá zpráva je, že sem patří většina živností, například velkoobchod, maloobchod, výroba všeho druhu od potravin po elektroniku, pořádání kurzů atp.

Rekvalifikační kurz vám může pomoct ke splnění si vlastního snu.
Rekvalifikační kurz vám může pomoct ke splnění si vlastního snu.

U řemeslné a vázané živnosti je to o drobek složitější, protože způsobilost — ukončené odborné vzdělání nebo rekvalifikaci, případně i určitou délku praxe — dokazovat musíte. Příkladem vázané živnosti je například drezura zvířat či oční optika. Mezi řemeslné pak patří mlékárenství, řeznictví, truhlářství či malířství.

Sociální výhody práce na živnostenský list

Výhody, které ze založení živnosti plynou, bychom mohli rozdělit do pomyslných dvou skupin, přičemž první skupina jsou výhody sociální. Patří mezi ně:

  • Časová flexibilita a svoboda
  • Seberealizace a možnost dělat to, co vás baví
  • Možnost vybrat si kolegy a obchodní partnery sám
  • Absence nadřízeného

Pracujete kdy chcete a odkud chcete. Je váš šálek kávy práce v kanceláři nebo práce z domova? Když se vám nechce nebo jste nemocní, uděláte si volno. Pracovní den či týden si rozložíte tak, aby vám a vaší produktivitě vyhovoval a ještě spolupracujete pouze s lidmi, které si vyberete. Hlavní je ale samozřejmě pocit naplnění, který zažijete, když se vaší živnosti bude dařit.

Při podnikání je potřeba si správně rozvrhnout svůj čas.
Při podnikání je potřeba si správně rozvrhnout svůj čas.

Všechno to zní, skvěle, že? Na druhou stranu, tato svoboda je vykoupena i velkou dávkou zodpovědnosti. Když chcete být sami sobě šéfem, musíte si být jisti, že jste schopni tuto roli zastávat dobře. Budete si muset vypilovat své schopnosti time managementu, stanovovat si deadlines a na prokrastinaci raději úplně zapomeňte.

Buď budete pracovat sami, díky čemuž se vyhnete konfliktům. Nebo si k sobě vyberete kolegy a v tom případě je jen na vás, jací budou a jak je zvládnete řídit.

Finanční výhody živnosti

Další výhody, které si můžete jako živnostník získat, jsou finanční. Konec konců práce, ať už zaměstnance nebo podnikatele, má především jeden účel.

  • Nejlevnější start podnikání
  • Možnost vydělat spoustu peněz
  • Výdajový paušál

Pokud chcete začít podnikat s minimem nákladů, živnost je pro vás to pravé, jelikož vás ohlášení bude stát jen 1000 Kč a zvládnete to sami. Například při zakládání společnosti s ručením omezeným byste za nejjednodušší zakladatelskou listinu u notáře zaplatili minimálně 5500 Kč.

Důchody v Česku nestačí, senioři tak sázejí na podnikání.
Důchody v Česku nestačí, senioři tak sázejí na podnikání.

Jako OSVČ se vás netýkají žádné platové třídy ani fixní mzda. Nemusíte se doprošovat zvýšení platu u nadřízených, jediný limit jste vy sami. Pokud budete správně ambiciózní a schopní, částky, které si můžete vydělat, nebudou znát mezí.

Výdajový paušál je oblíbeným nástrojem každého drobného živnostníka. Dá se s jeho pomocí výrazně ušetřit na dani z příjmu i sociálním a zdravotním pojištění a kromě toho ušetří i práci a čas. Nemusíte totiž složitě prokazovat, jaké výdaje si odečtete z daní, místo toho si snížíte daňový základ — tedy příjmy, ze kterých odvádíte do státní kasy daň až o osmdesát procent jen správným vyplněním kolonky.

Zkusit nebo nezkusit práci na živnostenský list?

Teď, když víte, jaké výhody má práce na živnostenský list, se můžete rozhodnout, jestli to zkusíte, nebo raději zůstanete zaměstnanci. Doporučujeme si před tímto důležitým rozhodnutím položit čtyři otázky:

  1. O co přijdu, když si založím živnosti a co naopak získám?
  2. Mám jasnou vizi svého podnikání a podnikatelský plán?
  3. Když to nezkusím, budu si to později vyčítat?
  4. Co budu dělat, když to nevyjde?

Pokud máte jasnou představu, co budete dělat, jak a pro koho a víte, že v tom budete dobří, máte slušnou šanci na úspěch. Podnikání je sice riskantní, ale může být také osvobozující a naplňující. Ať už půjdete vyřizovat žádost o živnostenský list nebo zůstanete zaměstnanci, přejeme vám s tím hodně štěstí.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.



Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?

Půjčit si můžete od 5 000 Kč do 1 500 000 Kč, a to na dobu od 12 měsíců až do 10 let. Je jen na vás, kolik budete chtít měsíčně splácet a na jak dlouho si půjčku vezmete.
Pokud ale aktuálně splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, tak vám budeme moci nabídnout maximální dobu splácení na 8 let. Tato doba vychází z doporučení České národní banky.
U nás můžete získat roční úrokovou sazbu od 4,49 % do 19,99 % a RPSN od 5,02 % do 26,94 %.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013