Dokážou usnadnit hledání výhodného úvěru, ale také zadělat na pořádný průšvih. Internetové srovnávače půjček se těší…
Dokážou usnadnit hledání výhodného úvěru, ale také zadělat na pořádný průšvih. Internetové srovnávače půjček se těší stále větší oblibě. Bohužel všimli si toho i podvodníci a prostřednictvím oblíbené online pomůcky začali okrádat nic netušící zájemce o úvěry. Jaké triky nejčastěji používají?
Všechno zpočátku vypadá jako obyčejný výběr úvěrové společnosti. Na internetu si vyberete srovnávač, do kterého zadáte běžné údaje, jako požadovanou částku nebo dobu splácení. Online pomůcka pak seřadí možnosti podle vašich preferencí. Jenže pak se stane něco, co běžné úvěrové společnosti prostřednictvím solidních srovnávačů nedělají.
Půjčka za zálohu
Zpravidla po několika týdnech vám zazvoní telefon a osloví vás někdo, kdo údajně zastupuje jednu z úvěrových společností ze srovnávače. A rovnou vám pogratuluje k tomu, že vámi hledaný úvěr byl úspěšně předschválen. Ovšem s jednou malou podmínkou — musíte předem zaplatit zálohu za zprocesování úvěru.
„Zpravidla je to 5 až 10 tisíc. K předávce peněz většinou dochází osobně a často klient dostane i nějakou atrapu potvrzení o úhradě, nebo dokonce úvěrové smlouvě. Jenže po zaplacení už o pachateli nikdo nikdy neslyší, telefonní číslo, ze kterého komunikoval, je hluché,“ popisuje specialista pro vyšetřování úvěrových podvodů ze společnosti Zonky Petr Hrůza.
Podle něj jde jen o starý trik úvěrových podvodníků, kteří k němu jen začali nově zneužívat právě falešné online srovnávače. Respektive nejde o srovnávače jako takové, ale o stránky, které se za ně jen vydávají. Ve skutečnosti totiž nejspíš slouží jako sběrna kontaktů na lidi, kteří si potřebují půjčit peníze.
Srovnávejte bezpečně
Neznamená to ale, že nebezpečí hrozí na všech online srovnávačích. Naopak ty solidní vám mohou velmi usnadnit výhodný výběr úvěru podle vašich potřeb. Chce to jen dodržet pár bezpečnostních pravidel.
„Využívejte jen zavedené a uživateli ověřené srovnávače. A rozhodně předem nikomu osobně nepředávejte peníze za to, že vám půjčku zprostředkuje. V takovém případě by bylo lepší vše oznámit úvěrové společnosti, za jejíhož zástupce se dotyčný vydává, anebo rovnou policii,“ radí Petr Hrůza.