Mezi ženami je známých investorek jako šafránu, z celkového počtu investorů však tvoří podle posledních průzkumů…
Mezi ženami je známých investorek jako šafránu, z celkového počtu investorů však tvoří podle posledních průzkumů přibližně polovinu. Rozdíl je však v tom, do čeho konkrétně muži a ženy investují.
Muži jsou prý z Marsu, ženy z Venuše… I když to zní možná už jako klišé, rozdíly mezi ženským a mužským vnímáním světa prostě jsou a odráží se to v řadě oblastí, jednou z nich je třeba investování peněz.
Řada průzkumů se pak snaží zmapovat, jak investují ženy a jak muži. V čem jsou vlastně hlavní rozdíly a proč, respektive jaké to má dopady na výsledné zhodnocení… Jste zvědaví? Pojďme na to.
Kdo porazí trh?
Typické investorské rysy muže a ženy kopírují v globálu vlastnosti příznačné oběma pohlavím.
Investorky jsou tedy spíše co do profilu konzervativnější, opatrnější, obecně se více obávají rizika a od takových investic se drží zpátky.
Když už si žena koupí aktiva, drží je, nesnaží se porazit trh. Pro ženy jsou zajímavé investice, které mají klidně nižší, ale zato dlouhodobý a stálý výnos. Samozřejmě to pak s sebou nese i menší míru rizika. Něžná polovina populace pak investuje spíše menší částky. Jejich výnosy jsou v celkovém objemu menší, ovšem i s menší pravděpodobností ztráty.
Ženy investují například do fondů peněžního trhu, smíšených fondů nebo fondů korporátních dluhopisů, na rozdíl od mužů, kteří investují především do akcií či akciových fondů. Investorky jsou tedy spíše co do profilu konzervativnější, opatrnější, obecně se více obávají rizika a od takových investic se drží zpátky.
Muži jsou větší „střelci“ a tak se jednoduše odváží i jít i do rizikovějších aktiv, kde mají možnost většího výnosu, ovšem v konečném důsledku má pak větší procento mužů zkušenosti se ztrátou.
Kdo má vyšší výnosy
Když byste si pak měli tipnout, který z táborů bude mít nakonec vyšší výnosy, na který byste vsadili? (My na muže) opak je však pravdou, alespoň podle loňského průzkumu společnosti Fidelity Investments, která porovnala na osm milionů účtů svých klientů. Výsledky ukázaly, že průměrné roční výnosy žen jsou o 0,4 procenta vyšší než ty, kterých dosahují muži.
Průměrně tak dámy investorky zhodnocovaly své portfolio o 6,4 procenta a muži o 6 procent. Jak je to možné? Paušalizovat asi není úplně možné, ale obecně se ženy více drží poučky „koupit a držet“. Což má samozřejmě výrazný vliv na to, kolik nakonec zaplatíte na poplatcích za jednotlivé obchody.
Kdo vede v diverzifikaci
Jako opatrnější investorky, mívají ženy portfolio rozložené mezi větší počet titulů než muži. Pro muže je pak dle průzkumu typický ještě další rys — prostý záměr „vydělat“, ženy se spíše řídí pečlivě sestaveným finančním plánem, který se váže na dlouhodobé životní cíle, třeba zajištění na penzi. Co se týče investic do půjček, muži i ženy jsou na tom obdobně, co se týče volby rizikovosti investice. Stát rentiérem a vydělávat jako banka může každý, bez rozdílu.