Trend posledních let spočívá v krátkodobých půjčkách. Ty poskytují snadné řešení v situacích, kdy peníze potřebujete…
Trend posledních let spočívá v krátkodobých půjčkách. Ty poskytují snadné řešení v situacích, kdy peníze potřebujete okamžitě. Největší lákadlo pro klienty spočívá v jednoduchosti sjednání a rychlosti vyplacení peněz. S pozitivy jsou spjata samozřejmě i rizika týkající se vysokých sazeb nebo pokut při neschopnosti splácet.
Krátkodobé půjčky či „rychlopůjčky“ jsou charakteristické volným využitím peněz a krátkodobým charakterem se splatností do 30 dnů. Tuto službu zpravidla poskytují nebankovní instituce, u kterých si lidé obvykle zapůjčí menší částky (v řádech jednotek tisíců).
Po krátkodobých půjčkách lidé často sahají ve chvíli, kdy se ze dne na den ocitnou ve finanční nouzi nebo v případě, že mají náklady, které musí okamžitě splatit a nemají proto dostatečné prostředky. V těchto situacích jsou krátkodobé půjčky jasným řešením.
Výhody krátkodobých půjček
Za posledních pár let popularita této služby vzrostla a těší se poměrně velké poptávce. Na základě toho se tento segment, nabízející krátkodobé nebankovní půjčky, stále rozrůstá, nabídky tak můžeme najít doslova na každém rohu. Konkurenční společnosti se přetahují o nové klienty, kterým se snaží nabídnout ty nejlepší podmínky – někdy dokonce nabízí první půjčku zdarma.
Krátkodobé půjčky mají několik výhod:
- Jednoduché sjednání a vyřízení půjčky
- Rychlý příjem peněz
- Možnost využití peněz na cokoliv

To, co se krátkodobým půjčkám z hlediska výhod nedá odepřít, je rozhodně rychlost. Dnešní nabídky zahrnují možnost sjednání online nebo přes telefon. Na základě toho je vyřizování půjčky rychlejší a jednodušší než kdykoliv předtím.
Odezva týkající se schválení nebo odmítnutí půjčky přichází téměř okamžitě. Poskytovatelé částku vyplácí ihned po odsouhlasení žádosti o půjčku. Díky tomu můžete mít peníze na účtu v rámci několika hodin.
Mezi další výhody patří fakt, že peníze můžete využít na cokoliv, co potřebujete, aniž byste museli uvádět důvod nebo účel vašeho využití. Ať si půjčíte jakoukoliv částku, nikdo po vás nebude chtít dokládat, za co jste peníze utratili nebo zjišťovat důvody, proč potřebujete půjčit. Pokud vás zaskočí nečekané výdaje, můžete se spolehnout na anonymitu.
Rizika krátkodobých půjček
Tyto atraktivní vlastnosti, které sebou půjčka nese, mohou zlákat nejednoho klienta. Je však potřeba zvážit i druhou stranu mince. Nevýhoda spočívá ve vysokých sazbách. RPSN (roční procentuální sazba nákladů) dosahuje u této služby velkých čísel. Tento ukazatel však může být zkreslující, protože interval půjčky se týká maximálně několika týdnů.

Pravdou nicméně zůstává, že krátkodobá půjčka přijde dráž. Důvod je jednoduchý — poskytovatel by s klasickými úroky neměl žádný zisk (nepokryly by mu ani náklady). Zároveň na sebe poskytovatelé berou větší riziko tím, že půjčí i klientům, u kterých není 100% jistota, že půjčku splatí.
Riziko nesplácení je zde do jisté míry podchyceno poplatky a pokutami za nedodržení závazku. V takovém případě se vám zaúčtuje pokuta, která je odvozena od výše vypůjčené částky. Stejně tak si připlatíte i za žádost o prodloužení splatnosti.
Na co si dát pozor
Přestože se jeví krátkodobé půjčky v určitých případech jako jednoznačné řešení, rozhodně stojí za to si vše ještě jednou promyslet. Vzhledem k rychlosti celého procesu nelze své rozhodnutí vzít zpátky.
Při sjednávání je potřeba pečlivě přečíst smluvní podmínky. Podmínky sice bývají u těchto druhů služeb poměrně krátké a srozumitelné, i tak je ale nutné, abyste jim věnovali pozornost a při výskytu nejasností se doptali. Nebudete přece podepisovat něco, s čím nesouhlasíte.
Hit krátkodobých půjček v České republice za posledních pár let stále roste a láká potenciální klienty na své atraktivní podmínky. Při nečekaných výdajích a potřebě okamžitého zdroje peněz jsou krátkodobé půjčky vhodnou alternativou. Je však nutné promyslet možná rizika a znovu zvážit, zda je opravdu potřeba půjčku brát.