Refinancovat můžete třeba svoji starou a nevýhodnou půjčku. Zamysleli jste se ale, že ačkoliv na tom většinou vyděláte,…
Refinancovat můžete třeba svoji starou a nevýhodnou půjčku. Zamysleli jste se ale, že ačkoliv na tom většinou vyděláte, nemusí tomu tak být vždy?
Refinancování: Když chcete vyměnit svou starou za novou
Refinancování znamená splacení jednoho úvěru novým, ale s odlišnými podmínkami. V ideálním případě hlavně lepšími. Při refinancování půjčky si všechno nastavujete znovu a můžete si splátky či dobu splácení do jisté míry přizpůsobit své situaci.
Můžete tímto způsobem zkrátit dobu splácení nebo snížit výši splátek, ale třeba i ušetřit. V současné době se průměrné úrokové sazby pohybují mezi 8 a 9 %. Určitě ale můžete natrefit i na nabídky daleko lepší, třeba na Zonky začíná nabídka už od 3,99 %! Bavíme-li se o úrokové sazbě, je fajn se zmínit i o RPSN. Protože pokud porovnáváte jednu půjčku s druhou, právě RPSN lépe odráží to, jak jsou vlastně drahé. Zohledňuje totiž i ony „skryté poplatky“, jako je třeba poplatek za schválení, za vedení účtu, za výpisy a lecjaké další poplatky.
Refinancování se hodí pro ty, kteří už nějakou půjčku mají, ale z nějakého důvodu jim jejich původní půjčka nevyhovuje. Může to být proto, že se změnila jejich situace k lepšímu — třeba vydělávají víc a stali se tak bonitnějšími, což znamená, že by mohli dosáhnout na lepší úrok, nebo jim nevyhovují stávající parametry, jako je výše splátky, a původní banka jim změnu neumožnila.
Jak to je se splácením?
Doteď to znělo jako úplně ideální produkt, ale jako každá věc i refinancování má svá pro a proti. Zkusíme si teď vysvětlit, proč i tady platí pravidlo dvakrát měř. Je to totiž kvůli způsobu splácení — nejčastěji se používá anuitní. Při sjednávání úvěru se vypočte měsíční anuitní splátka, která se pak ve stejné výši splácí po celou dobu, než je dluh umořen. Každá splátka obsahuje dvě složky:
- jistinu (úmor — samotná splátka vypůjčených peněz),
- úrok (odměna za půjčení peněz),
přičemž jejich poměr se v průběhu splácení mění. Zpočátku je splácen více úrok oproti jistině, postupem času se tento poměr mění. Co to pro nás v praxi znamená? Že si tak banka v podstatě „pojišťuje“, že na půjčce vydělá i v případě, že půjčku předčasně splatíte nebo refinancujete.
Přesto na tom můžete vydělat i vy, ale pouze do určité doby. Zkuste si v naší kalkulačce spočítat, kolik byste při refinancování ušetřili vy.