Vzpomenete si na své první kapesné? První „vlastní“ peníze nejspíš padly na sladkost. Po chvíli ale nezbyla ani dobrota…
Vzpomenete si na své první kapesné? První „vlastní” peníze nejspíš padly na sladkost. Po chvíli ale nezbyla ani dobrota, ani peníze. Byla to taková první finanční krize. Klasická reakce v takovou chvíli je prosit rodiče o další kapesné. Scénáře, co následovalo, se liší. Pochopit hodnotu věcí a to, kde se peníze berou, není jen tak. Zrovna v Zonky, kde každý týden řeší stovky žádostí o půjčku a vidí, že někteří lidé vlastně ani nepřemýšlejí nad tím, jestli by ji dokázali splatit, je to aktuální téma. Jak tedy děti naučit finanční zodpovědnosti?
Autor: Jan Uhlík, Foto: Profimedia
První a nejdůležitější krok je vykašlat se na teorie. Nejlépe vždy funguje praxe. U dětí to platí ještě víc. Nemá cenu říkat, že kamna pálí. Jen ať si ratolest sáhne. Stejně to funguje i s penězi. Kapesné patří k nejúčinnějším metodám, jak dítě s penězi seznámit. Začít by se s tím mělo podle nejnovějších studií co nejdříve, ideálně hned v první třídě.
Dvacet korun na týden bohatě stačí na pochopení principu spoření a utrácení. Většina dětí své peníze hned utratí, díky tomu se „popálí“ a zjistí, jak rychle mince i papírky mizí. Poprvé se chyba odpouští, kapesné klidně dejte dítěti znovu. Podruhé je ale už potřeba být tvrdý a neustupovat. Tím začne dítě pomalu chápat, že pokud chce získat něco dražšího, nepůjde to hned. Musí čekat a šetřit. Na scénu může nastoupit první pokladnička.
Talentem k hodnotě
Porcelánové prasátko se pomalu plní, jak ale dítěti vysvětlit hodnotu peněz? K tomu nejlépe pomůže odměňování. Výslužka by ovšem měla být jen za něco skutečně „nadstandardního“. Dávat peníze třeba za vynesení koše, zapnutí vysavače nebo umytí nádobí, není zrovna ideální. Běžné činnosti mají zůstat běžnými, stejně jako třeba dobré známky ve škole.
Zkuste svého potomka spíš odměnit za něco, v čem ho (právě i drobná finanční) odměna může motivovat k tomu, aby na sobě pracoval a zlepšoval se. Když je dítě například v nějakém oboru talentované, je to pro vás ideální příležitost, jak ho naučit výdělku a hodnotě peněz. Má potomek nadání pro kreslení? Ať namaluje velký obrázek na určité téma a klidně mu za něj dejte nějakou finanční odměnu. Ta by měla být menší než jeho kapesné. Díky tomu se totiž postupně naučí respektovat práci a cenit si jí.
Největší problém je vystvětlit hodnotu věcí. Chápat a rozeznávat ji se učíme pomalu a vlastně celý život. Vše samozřejmě začíná v dětství. Jakmile děti začnou chápat peníze a to, kde se berou, přichází na řadu i cit pro reálnou cenu výrobků. Pomoct v tom může třeba to, když vám děti budou asistovat při nákupech do domácnosti. Těm menším se rozdíly nejlépe vysvětlují u ovoce a zeleniny. Ptejte se, co a kolik by toho dítě koupilo. Trošce teorie se při tom sice nevyhnete, ale právě v komunikaci tkví úspěch.
Pozor na vydírání
Nejdůležitější je nenechat se ratolestí emočně vydírat. Když bude chtít drahou věc, nemělo by ji dostat hned a samosebou. Samozřejmě ideální varianta nespočívá ani v tom, nechat potomka našetřit si a z kapesného zaplatit celou částku třeba za telefon nebo dokonce notebook. Důležité je najít rozumnou rovnováhu.
„Čím dříve rodiče uchopí výhodu učení dětí finanční zodpovědnosti v každodenních situacích, tím spokojenější život budou potomci mít. Rodiče jsou číslem jedna ve vlivu na život dítěte. Záleží na nich, aby vychovali generaci myslících investorů a spotřebitelů,“ říká autorka knihy Udělejte ze svého potomka finančního génia, i když jím sami nejste Beth Koblinerová.
Veškeré předchozí triky, jak naučit dítě zodpovědnosti, fungují jen tehdy, když se splní jedna stěžejní podmínka: rodiče se musí sami chovat tak, jak to chtějí po svých dětech. Ty totiž kopírují jejich zvyky, mluvu, a dokonce i gesta. Bystrému dětskému oku neunikne, jak rodiče nakládají s penězi.
Když vidí, že si běžně kupují drahé oblečení a raději šetří za teplou vodu ve vaně, budou to brát jako vzor a správnou věc. Pokud sami nebudeme příkladem, který umí s penězi dobře hospodařit, bude veškerá snaha naučit to vlastní děti zbytečná. Nejprve proto začněme u sebe. Teprve pak se můžeme dočkat toho, že z našeho syna nebo dcery bude jednou nový Bill Gates.
Proč vyhazovat peníze za zbytečně drahé půjčky? Jde to i levněji, jednoduše a online. Vyzkoušejte úvěrovou kalkulačku nawww.zonky.cz a půjčte si tam, kde lidé půjčují lidem. Levněji a s klidem.