Týden před výplatou a ve vaší peněžence jako by byla díra. I když jste si snad stokrát předsevzali, že s penězi vyjdete…
Týden před výplatou a ve vaší peněžence jako by byla díra. I když jste si snad stokrát předsevzali, že s penězi vyjdete, opět se rozkutálely. A vy nemáte ponětí kam. Tuto záhadu by ale mohla jednoduše vyřešit trocha organizace a plánování předem. Ukážeme vám několik jednoduchých triků, které vám zachrání i tisíce korun měsíčně.
Žít ze dne na den je velmi pohodlné. Jenže málokdo si může dovolit utrácet peníze bez počítání. A tak se stává, že po nezodpovědném období držíme hlavu v dlaních s vědomím, že nás čeká více či méně hubených dní o chlebu a vodě. V tom lepším případě. V těch horších pak lidé zvažují třeba krátkodobou půjčku od pofidérních společností, která může skončit ještě většími problémy, včetně exekuce.
Mnohem lepší cestou, jak vyzrát na nedostatek peněz před výplatou, je dobře sestavený rodinný rozpočet.
Krok 1: soupis příjmů a výdajů
Abychom si dokázali spočítat, kolik si můžeme dovolit utrácet, musíme také vědět, kolik peněz přijímáme. Stačí si vzít papír a tužku, případně si vytvořit jednoduchou počítačovou tabulku. A začít se sepisováním.
Seznam by měl obsahovat všechny pravidelné příjmy domácnosti. Tedy vaši, případně i partnerovu výplatu, všechny vedlejší příjmy, například pokud máte brigádu, pronajímáte garáž či byt nebo si jinak přivyděláváte. A zahrňte samozřejmě i výživné nebo jakékoli jiné dávky, které dostáváte.
Tato čísla pak doplňte seznamem pravidelných nezbytných výdajů. To znamená nájemné, všechny povinné poplatky a splátky, peníze za školní obědy pro děti nebo platby za pojištění či telefon. Dál už budeme pracovat jen se sumou, která zbyla po odečtení těchto výdajů od příjmů.
Čtěte také: „Jak si zjednodušit a ulehčit život“ ⇒
Krok 2: obálková metoda
Dřív, když lidé ještě běžně nepoužívali účet a platební karty, peníze skutečně rozdělovali do jednotlivých papírových obálek s nadpisy „jídlo“, „uhlí“ nebo „dovolená“.
Dnes už sice bankovky doma většinou neskladujeme, ovšem tento princip je stále platný.
Obálky se totiž dají založit také v internetovém bankovnictví. Stačí mít například spořicí účet, do kterého nemáte přístup pomocí platební karty, a tak peníze na něm uložené pěkně zůstanou stranou každodenního pokušení. Do jednotlivých obálek pak můžete nerušeně šetřit.
I tak je ale potřeba dodržet určitou disciplínu a řád. Pro každou domácnost je dobré, když má finanční rezervu. Obálka, do které půjdou úspory nejdřív, by se tak také měla jmenovat. Stanovte si pevnou částku, kterou budete za každých okolností hned po výplatě a odečtení nezbytných výdajů do obálky odkládat.
Další obálky si pak pojmenujte podle vašich záměrů, na které potřebujete našetřit, a každý měsíc do nich pravidelně odkládejte. I tady je dobré, aby byla částka více méně stejná. Zejména kvůli motivaci. Když víte, že za šest výplat už si můžete bez výčitek koupit třeba vysněný tablet nebo odjet na super dovolenou, hned se šetří lépe a utahování opasku během doby spoření tolik nebolí.
Krok 3: regulace přístupu k penězům
Už jsme od příjmů odečetli nezbytné výdaje, příspěvky do domácí rezervy a úspory v obálkách. Ohlídat je ale potřeba i zbytek peněz, aby se nám nerozkutálely dřív, než přijde další výplatní den.
Čtěte také: „Jak chytře ušetřit v domácnosti: Naučte se neplýtvat jídlem“ ⇒
Ti pečlivější z nás si můžou zkusit vést domácí účetnictví. Tedy zapisovat denní útratu a rozdělovat položky do jednotlivých kategorií. Na konci měsíce tak vznikne podrobný přehled výdajů za jídlo, drogerii, oblečení a další potřeby členů domácnosti. A snadno se tak samozřejmě odhalí i každý „prohřešek“ nebo oblast, kde je možné ještě efektivněji ušetřit. Případně je možné tuto metodu využívat jen pro občasnou kontrolu vašeho finančního managementu.
Pokud vás ale mravenčí práce s účty nebaví, jsou tu i další možnosti. Například denní limit pro útratu, který budete svědomitě dodržovat. V případě, že se vám to nedaří, nabízí se také jedno radikálnější opatření – omezený přístup k financím. Jednoduše si na kartě nastavte limit nebo na účtu nechte jen tolik peněz, které chcete například za týden nebo i den utratit. Není totiž nic účinnějšího než peníze nemít po ruce. Co nemáte, to prostě neutratíte.
Spořit nebo vydělávat víc?
Ne vždy je jednoduché dodržet rodinný rozpočet tak, jak jsme si předsevzali. Stojí to ale za to a je potřeba si to připomínat. Železná rezerva může být velkou pomocí v nepředvídaných situacích a může nás zachránit i před nevýhodnou půjčkou. Omezení zbytečných nákupů zase může za rok přinést vyhlídku na luxusnější dovolenou nebo třeba dřívější splacení leasingu na auto, který vás už dlouho finančně zatěžoval.
Na druhou stranu – nic se nemá přehánět. A platí to i pro šetření za každou cenu. Jídlo, které jíme, by mělo být kvalitní, stejně jako třeba boty, které nosíme.
Zbytečné živoření a kontrola každé koruny moc rodinné pohody a štěstí nepřinese.
Proto pokud se vám i přes poctivou snahu nedaří dodržovat rozpočet tak, jak byste si představovali, možná je čas zamyslet se nad jinou cestou: začněte vydělávat víc.
Nemusíte kvůli tomu hned shánět další zaměstnání. Zkuste to třeba s námi na Zonky.cz, kde lidé zhodnocují své peníze tím, že půjčují jiným lidem. Stát se naším investorem je opravdu snadné! Registraci zvládnete během pár minut z pohodlí domova online. A investovat můžete už od 200 korun. Průměrný výnos je u nás až 6 %, tedy mnohem víc než úroky na kterémkoli spořicím účtu.