O penězích

Jak na finance: predátoři na trhu rizikových úvěrů

avatarUrl

Zonky

1. 12. 2017

ArticlePictureDetail

Pro různé druhy nepoctivého jednání při sjednávání úvěrů se používá termín predátorské úvěrování. Sice neexistuje…

Pro různé druhy nepoctivého jednání při sjednávání úvěrů se používá termín predátorské úvěrování. Sice neexistuje všeobecná definice, ale je možné ho chápat jako netransparentní, neetické, dokonce až nezákonné praktiky při sjednávání půjčky nebo během jejího splácení.

Predátoři na trhu rizikových úvěrů

Lichvář: „Úvěr vám dáme, ale s mnohem horšími podmínkami než všude jinde nebo za vyšší cenu, než ho mohou získat ostatní.“

Trh spotřebitelských úvěrů je rozmanitý nejen co do nabídky služeb, ale i vzhledem ke klientům, kteří by půjčku chtěli. Některé firmy, ale i jednotlivci vysloveně vyhledávají méně bonitní až rizikové klienty s tím, že jsou si už předem vědomi, že klient úvěr s velkou pravděpodobností nebude schopen řádně splácet. Zcela úmyslně a záměrně tak zneužívají výhodu nad běžným klientem pro své vlastní obohacení. Cílí především na chudé lidi a ty, kteří už někde dluží nebo nemají pravidelné (či doložitelné) příjmy, anebo třeba starší ročníky. Využívají jejich neznalosti a vnucují se klientovi pomocí klamavých prodejních taktik (nebo i podvodů), snaží se vyvolat pocit, že jsou spojenci. Účelově tak klienty manipulují, hlavně aby uzavřeli úvěr. Nestydí se užít i lež.

Pozor ale na to, ne vždy je takové jednání predátorské. Pokud zákazník všemu řádně porozuměl, souhlasí s takovou nabídkou, kterou i stvrdil podpisem, pak nelze takové jednání jednoznačně považovat za predátorské!

Pokud přemýšlíte o půjčce, dávejte pozor na nekalé praktiky.

Jak ho poznáte?

Nejspíš to na čele napsané mít nebude, ale pokud se setkáte s něčím, co je níže, dávejte si velký pozor, zavání to průšvihem. Aneb jsem nejspíš lichvář, pokud:

Co říká: „Jsem nebo reprezentuji bezejmennou společnost, která nemá žádnou historii. Firma není banka a ani jiná dohledatelná věrohodná nebankovní instituce. Nemám ani reálnou adresu, pouze jakousi virtuální.“

Co si myslí: Však taky ani nechci, abyste za mnou chodili.

Zonky radí: Pokud se rozhodnete pro nějakou půjčku, vždy se obracejte na prověřené společnosti!

Co říká: „Moc mě nezajímají vaše příjmy nebo jestli někde dlužíte.“

Co si myslí: Je mi úplně jedno, zda budete moci půjčku splácet, fakt mě to moc netrápí. Jsem na to připraven a brousím si zuby na to, jak vydělám na enormních úrocích a sankcích, když právě nesplácíte.

Zonky radí: Každá solidní společnost, která vám půjčuje, by se měla velmi zajímat o to, zda jste schopni půjčku i splácet. A měla by tedy kontrolovat mimo jiné nejen rejstříky, ale i vaše příjmy.

Co říká: „Pojedu za vámi klidně na kraj světa nebo v devět večer zavítám až do vašeho obýváku. Chci vám ty peníze dát z ruky do ruky.“

Zonky radí: Věřitel obvykle posílá peníze na účet, a už vůbec za vámi nejezdí domů.

Zonky vždy vše říká na rovinu a chce být transparentní.

Co říká: „Slíbím vám, co budete chtít. Odpustím vám tenhle, ale i tamten poplatek, jen pro vaše krásné oči.“

Co si myslí: Slibem nezarmoutíš. Naslibuju hory doly, ale ve smlouvě vám dávám podepsat úplně něco jiného.

Zonky radí: Platí to, co je psáno! Nenechte se napálit ani falešným soucitem, lichvář není kamarád.

Co říká: „Nemusíte to číst celé, je tam všechno, jak jsme se domluvili, tady to podepište. Hrozně spěchám na další schůzku.“

Co si myslí: Nenechám vás si v klidu smlouvu přečíst, odvádím vaši pozornost, a už vůbec nemám v zájmu vám smlouvu půjčit domů, než ji podepíšete. Nechci, abyste mi na moje lži přišli.

Zonky radí: Ze zákona na pročtení máte nárok! Pokud čemukoliv nerozumíte, ptejte se. Není-li vám dostatečně srozumitelně odpovězeno, nic nepodepisujte!

Co říká: „Ta půjčka je hrozně levná, ani nemusíte platit nic navíc, vezměte si ji hned, příště už taková příležitost nebude, moje nabídka platí pouze teď.“

Co si myslí: Úrok 100 %, ale klidně i 200 % není problém. Mám astronomické poplatky za zřízení půjčky, ale inkasuji třeba i vysoké částky za kontaktní linku a schválně prodlužuju hovor. Mám radost, když musíte volat opakovaně.

Zonky radí: Zjistěte si veškeré podmínky půjčky, ale i všechny sankce a poplatky spojené s půjčkou. Věřitel by také měl být dobře kontaktovatelný.

Co říká: „Pokud nebudete splácet, může se stát něco nehezkého vaší malé dceři. Jmenuje se Anička, že?“

Co si myslí: Nestydím se ani vyhrožovat vám či členům vaší rodiny fyzickým násilím nebo majetkovou újmou, pokud nesplácíte.

Zonky radí: Toto by se vůbec nemělo stávat. Obraťte se rovnou na policii.

Co říká: „Tadyhle sem se mi cvičně podepište ještě na ten prázdný papír, aby byla ta propiska rozepsaná.“

Co si myslí: Mám hrozně rád bianco směnky (prázdné směnky). Tam později můžu vepsat jakoukoliv částku.

Zonky radí: Pozor na ně! Nepodepisujte žádné prázdné papíry, podezřelé formuláře ani nic, čemu dokonale nerozumíte!

Šmejdi

Jsou speciální sorta obchodníků, kteří se snaží prodat předražené zboží především seniorům, kteří o něj často ani nemají zájem. Šmejdi se vydávají klidně za zástupce církve, ale jen co za nimi zavřete dveře, vnucují vám hrnce. Nebo něco jiného. Ale své zboží prodávají i po telefonu. Pro uzavření smlouvy totiž stačí i při hovoru projevit zájem o nabídku. Pokud se vám něco podobného přihodilo, dle zákona máte 14 dní na to, abyste smlouvu vypověděli. Musíte tak ale učinit písemně a schovat si potvrzení o odeslání.

Setkali jste se už vy nebo někdo ve vašem okolí s nějakým predátorem?

sdílet článek

Zpět na novinky